sobhe-no.ir
1261
چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
3
«دوشنبه» میزبان نشست ایران، روسیه، چین و پاکستان درباره افغانستان‌ می‌شود

شـــرق در پی ثبات افغانستان

روح‌الله فرقانی / چند روزی است از نشست کشورهای عضو سازمان شانگهای در تاجیکستان می‌گذرد که دولت‌های عضو تصمیم گرفتند تا با برگزاری نشستی در سطح وزرای خارجه خود، برای برقراری ثبات و شکل‌گیری یک دولت ائتلافی در افغانستان گردهم آیند؛ نشستی که پاکستان هم یکی از اعضای آن است و برای ایجاد ثبات با کشورهای چین، روسیه، تاجیکستان و ایران همراه می‌شود.

احتمال ائتلاف علی لاریجانی، روحانی و ناطق نوری به سوژه این روزهای برخی محافل سیاسی تبدیل شده است

داستان مشترک دو شیخ و یک فیلسوف؟

گزارش

قالیباف: تمسک به باورهای دوران دفاع مقدس راه‌حل مشکلات است

صبح نو

گزارش

قالیباف: تمسک به باورهای دوران دفاع مقدس راه‌حل مشکلات است

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی که در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس سخن می‌گفت با اشاره به تحولاتی که انقلاب اسلامی در چهار دهه گذشته و نیز دوران مبارزات نهضت 15خرداد پشت سر گذاشته است، افزود: در دوران نهضت امام خمینی(ره) همه پارامترهای مادی نشان می‌داد که اساسا انقلاب نباید پیروز می‌شد و از همان روزهای نخست نهضت، از امام(ره) می‌پرسیدند که با کدام طرفدار و با کدام سرباز و با کدام امکانات می‌خواهید قیام کنید؟ درحالی‌که گفتار و رفتار امام حاکی از  اعتماد و اعتقاد حقیقی ایشان به خدا و سنت‌های الهی بود و در حقیقت از همان نقطه، اتکا به فرهنگ جهاد و شهادت جزئی جدایی‌ناپذیر از انقلاب اسلامی شد.
وی با اشاره به سختی‌های دوران مبارزات انقلاب اسلامی و نیز دوران دفاع مقدس به ذکر خاطراتی تکان‌دهنده از روزهای مختلف جنگ تحمیلی پرداخت و گفت: اتکا به سنت‌های الهی یعنی صبر و  مجاهدت در راه خدا، هرچند سخت و غیرقابل‌تحمل باشد تا آنجا که صف مجاهدین و منافقین از هم جدا شود؛ البته این مساله به‌راحتی‌ای که امروز بیان می‌کنیم نبود و نیست بلکه فرایندی بسیار سخت  است و به‌راحتی به دست نمی‌آید.
قالیباف در همین زمینه تصریح کرد: مجاهدت در دوران دفاع مقدس درحالی بود که در برهه‌ای نه فقط سیم خاردار بلکه حتی گونی برای سنگرسازی نداشتیم و سختی جنگ و فشار دشمن و آتش بعثی‌ها تاجایی عرصه را سخت می‌کرد که گاهی حتی به حفظ همان سنگری که رزمندگان ما در آن حضور داشتند یا حفظ حتی یک خاکریز راضی بودیم.
وی با اشاره به روزهای آغاز جنگ تحمیلی و ایستادگی رزمندگان و مردم مقابل دشمن بعثی در مناطق مختلف خوزستان اظهار کرد: در آن روزها، نه‌تنها کلاشنیکف نداشتیم، بلکه حتی اسلحه «ژ-3» نیز بسیار کم بود و مدافعان این کشور فقط با اسلحه
 «ام.یک» یا «برنو» مقابل لشکریان صدام ایستادند.رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در چنان شرایطی بود که رزمندگان و مجاهدان از مسیر خدا و دفاع در برابر دشمن پا پس نکشیدند و خدا به سبب این مجاهدت‌ها و صبر در آن سختی‌ها، به ملت ایران پیروزی در جنگ و منزلت و عزت عطا کرد.قالیباف تاکید کرد: اتفاقات جنگ‌های احد، حنین، خندق و... را در آیات و روایات خوانده‌ایم و دوران دفاع مقدس را نیز با گوشت و پوست و استخوان درک کرده‌ایم؛ بر این اساس می‌گوییم که اگر بر سنت‌های الهی پابرجا باشیم، وعده الهی برای پیروزی، وعده‌ای صادق است. وی اضافه کرد: امروز اگر بقای جمهوری اسلامی را شاهد هستیم به این دلیل است که در برهه‌های مختلف به‌خصوص دوران دفاع مقدس با اتکا به سنت‌های الهی حرکت کرده‌ایم.رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سنت‌های الهی طبق آیه قرآن نه تبدیل می‌شود و نه تحویل، خاطرنشان کرد: همان سنت‌ها و قوانین الهی امروز در عرصه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی هم جاری است و در این عرصه‌ها باید به همان سنت‌ها اتکا کرد.وی افزود: اگر ازسویی شاهد بی‌عرضگی در اداره کشور و ازسویی شاهد ناراحتی مردم بودیم به این دلیل است که به سنت‌های الهی پشت کردیم و در اقتصاد، سیاست، روابط برادرانه و روابط اداری و... می‌خواهیم زمینی عمل کنیم.
قالیباف با تاکید بر اینکه اگر در اقتصاد هم به سنت‌های الهی و همان اعتقاد رزمندگان دوران دفاع مقدس عمل کنیم، در همین اقتصاد هم فراوانی‌های زیادی هست، گفت: اما بدانیم که اگر در محیطی دروغ، ریا و ربا باشد خدا با هیچ‌کس عقد اخوت نبسته و در چنین شرایطی خدا به هیچ‌کس وعده پیروزی نداده است.رییس مجلس تاکید کرد: همه باید به این سوال فکر کنیم که آیا در هر بخش و قسمتی که حضور داریم و مسوولیت داریم، رفتارها و باورهای‌مان شبیه رزمندگان شلمچه آسمانی است یا نه؟ و اگر چنان نیست، چه توقعی داریم که مشکلات را حل کنیم.وی با تاکید بر اینکه در دوران دفاع مقدس، برنامه‌ریزی دقیق و عقلانیت داشتن البته با تکیه و اعتقاد به سنت‌های الهی جزو اصول ما بود، گفت: امروز در اداره جامعه هم باید با همان روش و اصول برنامه‌ریزی و مدیریت کنیم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم.
رییس مجلس در پایان تاکید کرد: آن‌هایی که اندیشه غربی و وادادگی در مقابل غرب را در ذهن خود دارند بدانند که عزت دنیوی و اخروی و حل مشکلات در سایه اعتقاد به سنت‌های الهی، اعتماد به مردم و تمسک به فرهنگ جهاد و شهادت و کار و تلاش به دست می‌آید و جز با اتکا به این اصول مشکلات حل نمی‌شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین