sobhe-no.ir
1261
چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
3
«دوشنبه» میزبان نشست ایران، روسیه، چین و پاکستان درباره افغانستان‌ می‌شود

شـــرق در پی ثبات افغانستان

روح‌الله فرقانی / چند روزی است از نشست کشورهای عضو سازمان شانگهای در تاجیکستان می‌گذرد که دولت‌های عضو تصمیم گرفتند تا با برگزاری نشستی در سطح وزرای خارجه خود، برای برقراری ثبات و شکل‌گیری یک دولت ائتلافی در افغانستان گردهم آیند؛ نشستی که پاکستان هم یکی از اعضای آن است و برای ایجاد ثبات با کشورهای چین، روسیه، تاجیکستان و ایران همراه می‌شود.

احتمال ائتلاف علی لاریجانی، روحانی و ناطق نوری به سوژه این روزهای برخی محافل سیاسی تبدیل شده است

داستان مشترک دو شیخ و یک فیلسوف؟

گزارش

قالیباف: تمسک به باورهای دوران دفاع مقدس راه‌حل مشکلات است

صبح نو

«دوشنبه» میزبان نشست ایران، روسیه، چین و پاکستان درباره افغانستان‌ می‌شود

شـــرق در پی ثبات افغانستان

روح‌الله فرقانی / چند روزی است از نشست کشورهای عضو سازمان شانگهای در تاجیکستان می‌گذرد که دولت‌های عضو تصمیم گرفتند تا با برگزاری نشستی در سطح وزرای خارجه خود، برای برقراری ثبات و شکل‌گیری یک دولت ائتلافی در افغانستان گردهم آیند؛ نشستی که پاکستان هم یکی از اعضای آن است و برای ایجاد ثبات با کشورهای چین، روسیه، تاجیکستان و ایران همراه می‌شود.

 در روزهایی که سناریو و توطئه‌های آمریکا برای بی‌ثبات‌سازی و ایجاد جنگ داخلی در افغانستان دنبال می‌شود و کاخ سفید برنامه‌ریزی می‌کند تا سوریه‌ای دیگر در افغانستان شکل گیرد، کشورهای تحت عنوان سازمان شانگهای درتلاشند تا با برگزاری یک نشست چهارجانبه در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان موضوع ثبات و آرامش و شکل‌گیری یک دولت ائتلافی در افغانستان را دنبال کنند. آنگونه که «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز گذشته اعلام کرد؛ به‌زودی این کشور به همراه ایران، پاکستان و چین در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان درباره افغانستان گفت‌وگو خواهند کرد. در این دیدار چهارجانبه وزرای خارجه روسیه، چین، پاکستان و ایران (دستیار وزیر خارجه ایران) حضور دارند که برخی مسائل منطقه‌ای ازجمله اوضاع افغانستان بررسی خواهد شد.«ماریا زاخارووا» پیش‌ازاین اعلام کرده بود: ما متقاعد شده‌ایم که این کشورهای غربی بودند که مستقیما درمورد افغانستان تصمیم گرفتند و این کار را کاملا جدا از الزامات شورای امنیت سازمان ملل انجام دادند. به شورای امنیت سازمان ملل متحد و جامعه بین‌المللی گزارش ندادند.«زاخارووا  » همچنین گفت که مسکو شاهد تلاش مقامات جدید افغانستان برای برقراری تماس‌های خارجی است.بیش از یک‌ماه است که طالبان قدرت را در افغانستان به دست گرفته و ظاهرا خودش هم گرفتار حملات گروهی شده که وعده کنترل آن را داده بود، یعنی گروه تروریستی داعش که در بیانیه‌ای مسوولیت انفجار روزهای اخیر در شهر جلال‌آباد را به‌عهده گرفته و هدف از این انفجارها را مشخصا اعضای طالبان اعلام کرده است. حملاتی که گویا آمریکا آن را شدت می‌بخشد؛ گویا آمریکا تلاش دارد تا طالبان را در استیصال فروبرد و آن‌ها را رادیکالیسم کند و به‌نوعی ثبات و آرامشی را که سازمان شانگهای به‌دنبال آن است برهم زند و بار دیگر افغانستان و منطقه را به بی‌ثباتی سوق دهد. دقیقا موضوعی که سازمان شانگهای برخلاف غرب، به‌دنبال آن است تا با برگزاری نشست گروه‌های افغان و تشکیل یک دولت فراگیر و ثبات و آرامش را برای افغانستان فراهم سازند. نشست چهارجانبه‌ای که با  همراهی پاکستان همراه خواهد شد تا در این رابطه راهکاری پیدا شود تا افغانستان به‌سمت کاهش تنش و برقراری ثبات برود.
  
انتصاب‌های جدید در دولت موقت طالبان
 البته، برخی مذاکرات و گفت‌وگوهای داخلی و منطقه‌ای تا اندازه‌ای برای برقراری دولت فراگیر و ایجاد ثبات پایدار در کابل به نتیجه رسیده است؛ موضوعی که «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در نشست خبری دیروز سه‌شنبه، از برخی انتصاب‌های جدید در کابینه موقت افغانستان خبر داد و با ادعای حضور همه اقوام در این کابینه، گفت که این‌بار در ترکیب کابینه، افرادی از همه اقوام حضور دارند. به‌این‌ترتیب، «حاجی نورالدین عزیزی» از اهالی ولایت پنجشیر، به‌عنوان سرپرست وزارت تجارت تعیین شده است. سخنگوی طالبان همچنین گفت که «حاجی محمد بشیر» از اهالی ولایت بغلان به‌عنوان معاون اول وزارت تجارت و «حاجی محمد عظیم سلطان‌زاده» به‌عنوان معاون دوم این وزارت تعیین شده‌اند.ازطرفی، «قلندر عباد» به‌عنوان سرپرست وزارت بهداشت و «عبدالباری عمر» و «محمدحسن غیاثی» به‌عنوان معاونان او تعیین شده‌اند. همچنین «ملامحمد ابراهیم» به‌عنوان مسوول امنیتی وزارت امور داخلی و «نظرمحمد مطمئن» به‌عنوان سرپرست کمیته ملی المپیک تعیین شده‌اند. در این میان، برای وزارت انرژی و برق، وزارت حوادث اضطراری، وزارت سرحدات، وزارت مهاجرت و برخی دیگر از ادارات، مسوولانی منصوب‌شده‌اند.مجاهد در نشست خبری دیروز خود  گفت که در این انتصاب‌ها تا اندازه زیادی تخصص مدنظر گرفته شده است و در سایر تشکیلات حکومت طالبان نیز این معیار در نظر گرفته خواهد شد. به گفته وی، مراسم تحلیف اعضای کابینه نیز به‌خاطر جلوگیری از اتلاف وقت لغو شده است. این تغییرات در کابینه طالبان پس از آن شکل گرفت که رییس و اعضای کابینه موقت حکومت طالبان دو هفته پیش ازسوی این گروه معرفی شدند، حال آنکه منتقدان می‌گفتند که این کابینه برخلاف وعده‌های طالبان فراگیر نیست.
 
توطئه غرب در تداوم بحران افغانستان
 کشورهای عضو شانگهای درحالی در تلاشند که با نشست‌های چندجانبه اوضاع افغانستان را به‌سمت ثبات پایدار سوق دهند که در این میان، گروه تروریستی داعش با حمایت آمریکا وسط صحنه بازی افغانستان ظاهر شده و با حمایت‌های غرب در تلاش است تا ثبات و آرامش از دست منطقه خارج شده و بازی جدید به سمت یک جنگ داخلی در افغانستان پیش ‌رود. اما آمریکا با بی‌اعتمادی و شکست سختی که با ترک خاک افغانستان متوجه خود ساخته است، بعید است بتواند بار دیگر توطئه بی‌ثبات‌سازی افغانستان را اجرایی کند، چراکه دیگر کشورهای غربی و حتی عربی حاشیه خلیج‌فارس هم روابط چندان گرمی با دولتمردان کاخ سفید ندارند که بخواهند مجری دستورات و توطئه‌سازی‌های آن‌ها در منطقه باشند.
 

captcha
شماره‌های پیشین