sobhe-no.ir
1261
چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
10
نتیجه توجه به طرح‌های اجتماع‌محور و بنگاه‌محور

ایجاد 360هزار شغل همزمان با ایام کرونا

وزارت گردشگری در دوران جدید متحول می‌شود؟

میراث ضرغامی

فائزه مومنی / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یک وزارتخانه جوان است که در ۲۴تیرماه ۱۳۹۸ متولد شد. با وجود گذشت یک‌سال از مهلت قانونی، اما همچنان لایحه اهداف و وظایف این وزارتخانه به مجلس ارسال نشده است. وزارتخانه جدید غیر از نداشتن قانون، اهداف و وظایف مشخص، دچار مسائل و چالش‌های درونی و بیرونی خاص خود است. عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در زمان ارائه برنامه‌اش به مجلس بر ایجاد تحول در ساختار وزارتخانه، با تاکید بر توسعه گردشگری داخلی و خانواده‌محور در ایران اسلامی و همچنین اشتغال‌زایی در صنایع‌دستی و کسب درآمد از گردشگری خروجی و ورودی و البته حفاظت از میراث فرهنگی با توجه به خلأهای قانونی است، تاکید کرد. اما آیا این شروع وزیر میراث فرهنگی و گردشگری می‌تواند شرایط نامناسب این حوزه را بهبود ببخشد یا نه؟ این پرسشی بود که «صبح‌نو» از کارشناسان سه حوزه گردشگری، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی پرسید. مصطفی ده‌پهلوان، استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران، معتقد است بدون همراهی سایر ارکان نظام امیدی به بهبود شرایط ندارد، برخلاف او لاریجانی، فعال حوزه گردشگری به حضور ضرغامی و ارتباطاتش امیدوار بوده و بختیاری، رییس مجمع صنایع‌دستی کشور درباره نادیده شدن این صنعت ازسوی وزیر و عواقبی که دارد، هشدار داد.

به حضور آقای ضرغامی امیدواریم

جز با همراهی ارکان نظام امیدوار به بهبود حوزه میراث فرهنگی نیستم

ضرورت نظرخواهی از فعالان حوزه صنایع‌دستی

صبح نو

نتیجه توجه به طرح‌های اجتماع‌محور و بنگاه‌محور

ایجاد 360هزار شغل همزمان با ایام کرونا

بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون 360هزار شغل در مناطق محروم کشور ایجاد کرده است.
به گزارش «صبح‌نو»، این خبر را مدیرعامل بنیاد برکت اعلام کرده و گفته است: بنیاد برکت از زمانی که کشور با شیوع ویروس کرونا مواجه شده است 115هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور را در مناطق محروم و روستایی کشور راه‌اندازی کرده که ایجاد 345هزار شغل را در این مناطق به‌دنبال داشته است.محمد ترکمانه ادامه داد: بنیاد در همین مدت و در قالب 250طرح اشتغال‌زایی بنگاه‌محور، 15هزار فرصت شغلی را برای متقاضیان اشتغال فراهم آورده است. وی خاطرنشان کرد: درمجموع 360هزار شغل برکت در قالب هفت الگوی اشتغال‌زایی بنگاه‌محور، تسهیلات‌محور، حمایت کارگاهی، پشتیبان، آفتاب، سحاب و آسمان ایجاد شده است.
احیای اشتغال
مدیرعامل بنیاد برکت در تشریح عملکرد این بنیاد در حوزه بنگاه‌محور بیان کرد: بنیاد برکت با سرمایه‌گذاری و مشارکت اقتصادی با 250بنگاه تولیدی و صنعتی به‌خصوص واحدهای آسیب‌دیده از کرونا، باعث احیا و بازگرداندن آن‌ها به چرخه تولید شده است. به گفته ترکمانه، این بنیاد پس از سوددهی و به ثبات رسیدن واحدهای مشارکتی، از آن‌ها خارج شده و سهم خود را به کارآفرینان و بخش خصوصی واگذار می‌کند.مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به عملکرد این بنیاد در حوزه ایجاد مشاغل خرد و خانگی هم تصریح کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز بیش از 115هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور در مناطق محروم و کمترتوسعه‌یافته کشور افتتاح شده که باعث راه‌اندازی 345هزار فرصت شغلی در این مناطق شده است. وی یادآور شد: هشت‌هزار روستا و 440شهر در سراسر کشور زیر پوشش فعالیت‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت قرار دارند.ترکمانه خاطرنشان کرد: بنیاد برکت تا به امروز درمجموع اقدام به مشارکت، سرمایه‌گذاری، ارائه تسهیلات و پشتیبانی از 742بنگاه متوسط صنعتی در سراسر کشور کرده که باعث ایجاد فرصت‌های کسب‌وکار برای 211هزار متقاضی اشتغال شده است. 66هزار و 750میلیارد ریال برای توانمندسازی این 742بنگاه سرمایه‌گذاری شده و بنیاد پس از تثبیت و به سوددهی رسیدن، از 282بنگاه خارج شده و سهام خود را واگذار کرده است. به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، درحال‌حاضر بیش از 800تسهیلگر این بنیاد در مناطق محروم و روستایی کشور فعال هستند و اقدام به شناسایی متقاضیان اشتغال می‌کنند.
ترکمانه در پایان تاکید کرد: بنیاد برکت براساس منویات رهبر معظم انقلاب و سیاست‌های ابلاغی ازسوی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با راه‌اندازی نهضت اشتغال‌زایی، ایجاد فرصت‌های شغلی در مناطق محروم را با هدف محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی و برقراری عدالت اجتماعی در این مناطق به‌عنوان هدف و اولویت اصلی در دستورکار دارد.
 

captcha
شماره‌های پیشین