sobhe-no.ir
1261
چهارشنبه، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰
1
وزارت گردشگری در دوران جدید متحول می‌شود؟

میراث ضرغامی

فائزه مومنی / وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یک وزارتخانه جوان است که در ۲۴تیرماه ۱۳۹۸ متولد شد. با وجود گذشت یک‌سال از مهلت قانونی، اما همچنان لایحه اهداف و وظایف این وزارتخانه به مجلس ارسال نشده است. وزارتخانه جدید غیر از نداشتن قانون، اهداف و وظایف مشخص، دچار مسائل و چالش‌های درونی و بیرونی خاص خود است. عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در زمان ارائه برنامه‌اش به مجلس بر ایجاد تحول در ساختار وزارتخانه، با تاکید بر توسعه گردشگری داخلی و خانواده‌محور در ایران اسلامی و همچنین اشتغال‌زایی در صنایع‌دستی و کسب درآمد از گردشگری خروجی و ورودی و البته حفاظت از میراث فرهنگی با توجه به خلأهای قانونی است، تاکید کرد. اما آیا این شروع وزیر میراث فرهنگی و گردشگری می‌تواند شرایط نامناسب این حوزه را بهبود ببخشد یا نه؟ این پرسشی بود که «صبح‌نو» از کارشناسان سه حوزه گردشگری، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی پرسید. مصطفی ده‌پهلوان، استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران، معتقد است بدون همراهی سایر ارکان نظام امیدی به بهبود شرایط ندارد، برخلاف او لاریجانی، فعال حوزه گردشگری به حضور ضرغامی و ارتباطاتش امیدوار بوده و بختیاری، رییس مجمع صنایع‌دستی کشور درباره نادیده شدن این صنعت ازسوی وزیر و عواقبی که دارد، هشدار داد.

ابو محمد عسکرخانی که بود و چگونه فکر می‌کرد؟

كنت والتز ايرانی

دکتر ابومحمد عسگرخانی، استاد بازنشسته روابط بین‌الملل دانشگاه تهران، چندی پیش در اثر بیماری کرونا دارفانی را وداع گفت. او که نگاهی واقع‌گرایانه به روابط بین‌الملل داشت و قائل به افزایش سطح قدرت نظامی و توازن قوا بود، طی سال‌های گذشته منتقد عملکرد تیم مذاکره‌کننده دولت حسن روحانی بود و در برابر این انتقادات متحمل هزینه‌های زیادی هم شد.مرحوم عسگرخانی متولد سال1330 دکترای روابط بین‌الملل را از دانشگاه کوئینز کانادا دریافت کرده و دانشیار روابط بین‌الملل دانشگاه تهران بود. وی عضو هیات‌علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود که صاحب مقالات و کتب متعدد در عرصه دیپلماسی و روابط خارجی است. او همچنین رياست مرکز مطالعات عالي بین‌المللی دانشگاه تهران را نیز برعهده داشت. عسگرخانی روز 29اردیبهشت در اثر ابتلا به کرونا درگذشت. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان در پیامی، با تسلیت درگذشت او نوشت: «وی در موضوع مذاکرات هسته‌ای نظراتی منحصربه‌فرد و با نگاه ویژه بر مقوله امنیت ملی کشور داشت».

گزارش «صبح‌نو» درباره بلاتکلیفی زائران و بی‌برنامگی صدور ویزا و دردسرهای تهیه بلیت اربعین را بخوانید

بلیت 5 میلیون تومانی هم نیست

کمتر از یک هفته تا اربعین حسینی زمان باقی مانده اما هنوز وضعیت زائران و حتی خادمان اربعین مشخص نیست. بی‌تدبیری‌های صورت‌گرفته موجب سردرگمی مشتاقان زیارت اربعین شده ‌است. در این چند هفته مانده به اربعین خبرهای ضد و نقیض زیادی منتشر شد؛ یکبار مسوولان اعلام کردند تنها ۳۰هزار نفر می‌توانند به سفر اربعین بروند و بار دیگر این تعداد را ۶۰هزار نفر عنوان کردند، بعد از آن دوباره خبر رسید که ممکن است این آمار مجدد کاهش پیدا کند؛ البته پس از کش‌وقوس‌های فراوان و با سفر نخست‌وزیر عراق به ایران، ظرفیت نهایی ۶۰هزار نفر مورد توافق قرار گرفت ولی هنوز تعداد نهایی زائران مشخص نیست و برخی سهمیه 60هزار نفری و برخی دیگر حتی حضور 200هزار نفری زوار ایرانی را اعلام می‌کنند. نحوه صدور ویزا و جابه‌جایی زوار هم چندان روشن نیست.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با «مهدی صداقت» مدیرعامل خانه نوآوری

حمایت نمی‌کنیم سرمایه‌گذاری می‌کنیم

سمانه استاد / به نظرتان در راه‌اندازی کسب‌‌وکار، مهم‌ترین ملاک چیست؟ پول؟ سرمایه‌‌گذاران حرفه‌ای روی چه چیزی سرمایه‌‌گذاری می‌کنند؟ اگر به شما بگوییم سرمایه‌گذاری و پول مربوط ایده‌ خوب نخواهد بود، چه می‌گویید؟ در زیست‌بوم استارتاپی، مدت‌هاست که دیگر ایده خیلی اهمیت ندارد. مهم‌ترین مولفه برای موفقیت در جذب سرمایه تیم فعال، پویا و منسجم است، تیمی که بتواند طرح استارتاپی‌اش را معرفی و از آن دفاع کند. بعد از تیم، بازار آتی، مدل درآمدی، برآورد میزان فروش و چنین چیزهایی ارزیابی می‌شود. شبکه ارتباطی خوب خانه نوآوری ارتباط تیم‌ها با فعالان اکوسیستم و سرمایه‌گذاران را تسهیل می‌کند. تکفا، به‌عنوان حامی اصلی خانه نوآوری، ارتباطات خوبی با دیگر مراکز سرمایه‌گذاری هوشمند ازجمله شناسا، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر دارد و این ارتباطات کمک بزرگی به استارتاپ‌ها می‌کند. در این فرصت با «مهدی صداقت»، مدیرعامل خانه نوآوری گفت‌وگو کرده‌ایم و او از رشد استارتاپ‌های فرهنگی و محتوایی به «صبح‌نو» چنین می‌گوید:

رییس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل، ادعاهای بی‌اساس خود را تکرار کرد

آمریکا به دنبال توافق فراتر از برجام

هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شرایطی در نیویورک آغاز به‌کار کرد که معضلات عدیده جهانی، نگاه ‌ها را به این نشست جلب کرده است. پس از سخنرانی گوترش، دبیرکل این سازمان یکی از سخنرانانی که حرف‌ هایش برای جهانیان شنیدنی بود، جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکاست. وی که پس از شکست ارتش کشورش در افغانستان و فرار از این کشور پس از 20سال، در این نشست حاضر شده بود، حرف‌ های جدیدی برای جهانیان نداشت.

سرمقاله

میراث‌دار صنعت جهانی

شماره‌های پیشین