sobhe-no.ir
1260
سه شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
1
«صبح نو» پیشینه سیاسی محمدباقر ذوالقدر، دبیر جدید مجمع تشخیص مصلحت را بررسی کرده است

سیاستمدار با اصول

جواد بخشی / با حضور محسن رضایی در دولت، گمانه‌زنی‌ها درباره جایگزینش در مجمع تشخیص مصلحت نظام پرقدرت ادامه داشت تا اینکه سرانجام آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، رییس مجمع تشخیص ضمن تقدیر از خدمات رضایی، با صدور حکمی ،محمدباقر ذوالقدر را به سمت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کرد.انتصاب ذوالقدر به این سمت که سابقه حضور در فعالیت‌های نظامی، سیاسی و قضایی را دارد تاحدودی قابل پیش‌بینی بود که درنهایت محقق شد. پس از فرافکنی دشمنان درخصوص ادامه حضور آملی‌لاریجانی در مجمع تشخیص، این حکم مهر پایانی بر حاشیه‌سازی‌ها بود. آملی‌لاریجانی با انتصاب ذوالقدر به دبیری مجمع به وی تاکید می‌کند که جنابعالی را که بحمدالله از شخصیت‌های انقلابی، صاحب‌فکر و دارای تجارب ارزشمند اجرایی می‌باشید، حسب ماده۳ آیین‌نامه مجمع تشخیص و تایید رهبر معظم انقلاب اسلامی مدظله‌العالی، به‌عنوان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب می‌نمایم.وی در پایان این حکم با تشکر از مقام معظم رهبری به جهت پذیرش پیشنهاد دبیری و نیز نصب ذوالقدر به‌عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سلامتی و دوام عمر همراه با توفیق و تسدید برای ایشان از خداوند مسالت کرد.

«اصلاح طلبی ساختاری» نام مستعاری است که تاجزاده برای تجدیدنظر طلبی و رادیکالیسم و عبور از وضع موجود اصلاحات انتخاب کرده است

گریز از اصلاحات

یکی از عبارت‌های زیاد پرداخته‌شده ازسوی اصلاح‌طلبان طی سال‌های اخیر، اصلاحات ساختاری در بخش‌های مختلف بوده است. به اعتقاد نخبگان تا مادامی که ساختارها اصلاح نشوند، رفت‌وآمد نخبگان نمی‌تواند تاثیری روی بهبود امور بگذارد و کشور مسیر پیشرفت به خود نخواهد دید. در این بین، برخی نیروها در داخل کشور، اصلاحات ساختاری را به ابزاری برای تحقق خواسته‌های سیاسی خود قرار داده‌اند. طی روزهای گذشته، بحثی با تمرکز بر عبارت «اصلاحات ساختاری» میان نخبگان اصلاح‌طلب شکل گرفته است که با وجود عدم اتفاق‌نظر درباره چند و چون آن، نقد بنیان‌های دینی و فقهی نظام جمهوری اسلامی به ترجیع‌بند اصلی این مباحث تبدیل شده است.

تبعات ادامه دار یک قرارداد نظامی از لغو سفر ماکرون به نیویورک تا احتمال حمله هسته ای به استرالیا

فرانسه: بایدن، ترامپ بدون توئیت است

پیامدهای لغو قرارداد فروش زیردریایی فرانسه به استرالیا همچنان ادامه دارد؛ اتفاقی که تحلیلگران آن را به‌منزله اتحاد کشورهای انگلیسی‌زبان و رودررویی با اتحادیه اروپا تعبیر می‌کنند؛ به‌ویژه آنکه تنها قدرت هسته‌ای اروپا یعنی فرانسه را کنار گذاشتند؛ البته نخست‌وزیر استرالیا اعلام کرده پاریس از قبل در جریان این قرارداد قرار گرفته بود اما وزیر دفاع فرانسه این ادعا را تکذیب کرده است. حال فرانسوی‌ها اعتقاد دارند فسخ قرارداد نشان می‌دهد آمریکایی‌های پیشتر از قبل دنبال یکجانبه‌گرایی هستند.

گزارش «صبح‌نو» از وضعیت نابسامان کاغذ و نشر در گفت‌وگو با فعالان این حوزه

حال نشر و کتاب خوب نیست!

بارها برای ترغیب مردم به کتابخوانی شنیده‌ایم «کتاب‌خواندن یکی از ارزان‌ترین تفریح‌هاست»، درحالی‌که طی سال‌های گذشته این شعار جذاب عملا بی‌معنا شده و بازار نشر کتاب با رکود و زیان‌های غیرقابل‌جبرانی مواجه بوده است. سال99 با نوسانات قیمت ارز و کاغذ و مواد موردنیاز برای چاپ کتاب، برگزارنشدن نمایشگاه بین‌المللی و چک‌های برگشتی فعالان این حوزه از سخت‌ترین دوران فعالیت برای آن‌ها بود. شیوع ویروس کرونا و تداوم آن نیز، حیات صنعت نشر در سال‌های آتی را تهدید کرد. فعالان بخش‌های مختلف نشر دچار تعطیلی شدند، تحریم‌ها و افزایش قیمت کاغذ، زینک و سایر نیازهای لازم برای چاپ کتاب شد، رکود بی‌سابقه‌ای را در بازار نشر رقم زد. بسیاری از ناشران و کتابفروشان که با آغاز پاندمی کرونا متضرر شده بودند، تعطیلی کتابفروشی‌ها را یک اشتباه محاسباتی دانستند.

سرمقاله

مجمع کلیدی

«صبح‌نو» شرایط مواجهه جامعه ایرانی با زندگی بعد از کرونا را بررسی می‌کند

جامعه پســاکرونا

فائزه مومنی / یک‌سال و هشت‌ماه از درگیری جهان با مسائل شیوع کرونا می‌گذرد؛ این ویروس در کمترین زمان همه جهان را تحت قلمرو خود درآورده است، کمتر کسی فکر می‌کرد تبعات این بیماری بتواند چنین اثرات مخرب اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مشکلات متعددی در حوزه سلامت روان بگذارد که اثرات آن تا پساکرونا ادامه داشته باشد. هنوز هم هیچ کشوری به‌طور قطع و یقین به آینده روشنی در شیوه مواجهه با این ویروس نرسیده است، هرچند با واکسینه شدن کشورها ،نویدهایی از ریشه‌کنی این ویروس پدید آمد اما در همین مدت طی‌شده، اضطراب، افسردگی، تنش‌های خانوادگی، تنهایی و بغض‌های فروخورده سوگواری‌های ناشی از کرونا، موارد غیرقابل انکاری هستند که ضرورت مشاوره‌های روانشناسی و سلامت روان را بیش از پیش نشان می‌دهد. بسیاری این ویروس را تنها یک عامل بیماری‌زای گذرا همانند بسیاری دیگر از پاندمی‌های شیوع یافته در نسل بشر تصور می‌کردند که خیلی زود عمرش به پایان می‌رسد و کوله‌بار خود را می‌بندد و برای همیشه می‌رود اما گذشت بیش از یک‌سال و اندی از عمر این ویروس به جهان نشان داد که قرار است همچنان بتازد و روزبه‌روز افراد بیشتری را در بستر بیماری انداخته یا راهی خانه ابدی کند.

شماره‌های پیشین