sobhe-no.ir
1259
دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
2
دبیر جدید مجمع تشخیص مصلحت منصوب شد

ذوالقدر به جای آقا محسن

نشست ایران و 1+4 در سطح وزرای خارجه در نیویورک برگزار می‌شود

تحول در مذاکرات برجامی

گمانه‌زنی درخصوص ادامه مذاکرات برجامی هر روز در جریان است و علی‌رغم تغییرات در وزارت خارجه و دولت ایران، هنوز تصمیم جدیدی در این‌باره اتخاذ نشده است. گزارش‌ها از احتمال نشست برجامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک حالا دوباره نگاه‌ها را برای یک رویداد مهم، جلب کرده است. 6دوره مذاکرات برجامی وین درنهایت به‌دلیل زیاده‌خواهی‌ها و کارشکنی‌های طرف غربی و به‌ویژه آمریکا، راه به جایی نبرد و انتظار برای ازسرگیری آن با روند گذشته براساس مواضع طرف ایرانی باطل است.

صبح نو

نشست ایران و 1+4 در سطح وزرای خارجه در نیویورک برگزار می‌شود

تحول در مذاکرات برجامی

گمانه‌زنی درخصوص ادامه مذاکرات برجامی هر روز در جریان است و علی‌رغم تغییرات در وزارت خارجه و دولت ایران، هنوز تصمیم جدیدی در این‌باره اتخاذ نشده است. گزارش‌ها از احتمال نشست برجامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک حالا دوباره نگاه‌ها را برای یک رویداد مهم، جلب کرده است. 6دوره مذاکرات برجامی وین درنهایت به‌دلیل زیاده‌خواهی‌ها و کارشکنی‌های طرف غربی و به‌ویژه آمریکا، راه به جایی نبرد و انتظار برای ازسرگیری آن با روند گذشته براساس مواضع طرف ایرانی باطل است.

سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور کشورمان در نخستین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم تاکید کرد که «ایران ابایی از مذاکره ندارد و آماده ازسرگیری رایزنی‌هاست»، نکته‌ای که بازتاب گسترده‌ای داشت و درنهایت با تاکید بر «مذاکره نتیجه‌محور»، آب پاکی را روی دست طرف غربی ریخت. مذاکرات طولانی و زمانبر که بارها ازسوی مقامات غربی تکرار شده بود، نه‌تنها موردپذیرش ایران نیست، بلکه نتیجه‌محور بودن و لغو سریع و کامل تحریم‌ها باید در دستورکار قرار بگیرد.هرچند رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات‌متحده در امور ایران اخیرا گفته است که دولت آمریکا «تا ابد» نمی‌تواند منتظر تصمیم‌گیری جمهوری اسلامی ایران برای ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام بماند اما تلاش‌های این کشور برای ازسرگیری مذاکرات چیز دیگری را نشان می‌دهد. گزارش خبرنگار صداوسیما در نیویورک حکایت از آماده‌سازی سالن شورای امنیت برای مذاکرات برجامی دارد؛ مذاکراتی که در دوره جدید و پس از 6دوره مذاکره بی‌سرانجام، خالی از لطف نخواهد بود و می‌تواند حداقل آغاز روند جدیدی باشد. از طرف دیگر، طرف غربی و به‌ویژه آمریکایی به‌خوبی دریافته است که دیگر نمی‌تواند مسیر گذشته را ادامه دهد.
 
احتمال مذاکرات برجامی در نیویورک
 رابرت مالی همچنین در چند روز گذشته نیز با سفر به فرانسه و روسیه درباره ایران گفت‌وگو کرده بود که درنهایت مذاکرات برجامی خود با اروپا را سازنده توصیف کرد. سه کشور اروپایی عضو برجام هم در نشست شورای حکام آژانس در بیانیه‌ای از ایران خواسته‌اند تا بدون فوت وقت به تعامل سازنده در مذاکرات وین بازگردد. این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه طی اظهاراتی از انجام مشورت‌های داخلی درباره نحوه ادامه مذاکرات خبر داده است. طرح و درخواست‌های پیاپی برای بازگشت ایران به مذاکرات برجامی حالا شرایط ویژه‌ای را به وجود آورده است؛ طرف غربی و به‌ویژه آمریکا متوجه تغییر در ایران شده است و می‌داند که مسوولان جدید تهران برخلاف گذشته نگاه مثبتی به غرب ندارند، پس درخواست امتیازهای بی‌پایه نه‌تنها محلی از اعراب ندارد، بلکه باید به تعهدات خود بازگشته و به آن‌ها جامه عمل بپوشاند. برگزاری نشست نیویورک در سطح وزرای خارجه با فضاسازی رسانه‌ای گسترده‌ای که صورت گرفته است نمی‌تواند بی‌اهمیت باشد و برخی از کارشناسان حتی از انتقال مذاکرات از وین به نیویورک می‌کنند که جالب‌توجه است.
عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای نیز می‌تواند زنگ خطر دیگری برای مقامات غربی باشد و متوجه این مساله شده‌اند که نگاه ایران دیگر تنها به غرب و بستن با کدخدا نیست؛ سفر رئیسی به تاجیکستان و دیدارهای متعدد نیز تغییر در ایران را به‌خوبی نشان می‌دهد. غربی‌ها که با وعده و وعید مذاکرات وین را به دور ششم رسانده بودند، دیگر چاره‌ای جز انجام تعهدات قبلی‌شان ندارند؛ ایران نیز در سفر گروسی به تهران ثابت کرد که نه‌تنها با مذاکره مخالفتی ندارند، بلکه برای برگزاری آن در مسیر درست و سازنده نیز آماده هستند.
 
ایران به دنبال مذاکرات سودمند با 1+4
 سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه نیز روز گذشته در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه به نیویورک و نشست 
وزرای خارجه ۱+۴ در نیویورک، اظهار داشت: آقای امیرعبداللهیان فردا (دوشنبه) برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک خواهد بود و تا الان حدود ۴۵ملاقات دوجانبه با وزرای خارجه کشورهای مختلف از قاره‌های مختلف خواهد داشت.سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: درباره نشست وزرای خارجه ۱+۴ باید تاکید کنم اگر ببینیم این ملاقات می‌تواند در مسیر آنچه گفتیم، یعنی مذاکره سودمند باشد، تصمیم آن را اتخاذ خواهیم کرد. الان تصمیمی اتخاذ نکرده‌ایم و باید ببینیم موضوع جلسه چه می‌تواند باشد و بعد براساس آن تصمیم بگیریم.خطیب‌زاده ادامه داد: آنچه مهم است این است که وزیر امورخارجه کشورمان با همه وزرای خارجه ۱+۴ ملاقات‌های دوجانبه خواهد داشت و اگر لازم دیده شد و دستورکار ویژه‌ای بود و مشخصا موضوع خاصی مطرح شد می‌تواند به‌صورت جمعی بین ایران و ۱+۴ برگزار شود ولی تا الان که در خدمت شما هستم در این‌باره تصمیمی اتخاذ نشده است. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه‌ آیا هیات ایرانی برنامه‌ای برای ملاقات با مقامات آمریکایی در نیویورک دارد؟ گفت: خیر. برنامه‌ای برای این موضوع فعلا در دستورکار نیست.
  
ابوالفتح: ممکن است آمریکا پشت مذاکرات احتمالی برجامی در نیویورک باشد
 امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با «صبح‌نو»، اظهار داشت: نشست‌های ایران و 1+5 و بعد از خروج آمریکا از برجام 1+4، معمولا در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شد و امری عادی است. وقتی وزرای خارجه و هیات‌ها در نیویورک حاضر هستند، از این فرصت استفاده می‌شود و دیدارهای این‌چنینی نیز برگزار می‌شود و این اتفاق دور از انتظار نیست.
 وی ادامه داد: براساس خود برجام هم در مدت زمان مشخصی ایران و 1+4 گفت‌وگو می‌کنند. نکته‌ای که اینجا موردتوجه قرار گرفته این است که ممکن است وضعیتی که در وین وجود داشته در این مذاکرات پیگیری شود و درخصوص برجام و مسائل دیگر مذاکراتی صورت بگیرد و بعد آمریکا نیز در پشت این مذاکرات حاضر باشد.
این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: در این صورت 1+4 باید با آمریکا هماهنگ باشد و نکات را به آن منتقل کند و بالعکس نکات آمریکا را هم به آن ایران منتقل کند که اگر این اتفاق بیفتد می‌توانیم بگوییم که مذاکرات وین به نیویورک منتقل شده است. اگر فقط نشست1+4 با ایران باشد، حائزاهمیت نیست. درست است که دولت در ایران عوض شده اما جهت‌گیری کشور در قبال مذاکرات هسته‌ای تغییر نکرده است. پس تا زمانی که مواضع دو طرف تغییر معنادار نکند، نمی‌شود راجع به آن نظر داد.
ابوالفتح ادامه داد: درست است که آقای رئیسی جایگزین روحانی، آقای امیرعبداللهیان جایگزین ظریف و آقای باقری جایگزین عراقچی شده است اما تاکنون دستورکارها عوض نشده و موضع‌گیری‌ها به همان شکل قبل است. حرف‌هایی که دولت قبل می‌زد دولت فعلی هم می‌زند؛ درخصوص راستی‌آزمایی، بازگشت آمریکا به برجام و لغو کامل تحریم‌ها، همان مواضع را شاهد هستیم؛ اگر باقری همان راهی را برود که عراقچی می‌رفت نشانه‌هایی از تغییر در جهت
 سخت شدن و نرم شدن مذاکرات نمی‌بینم. به نظر من شاهد پیوستگی هستیم و قائل به تند شدن و کند شدن نیستیم. هنوز آقای رئیسی و امیرعبداللهیان مواضع جدیدی درباره مذاکرات نداشته‌اند.

ابوالفتح: براساس خود برجام هم در مدت زمان مشخصی ایران و 1+4 گفت‌وگو می‌کنند. نکته‌ای که اینجا موردتوجه قرار گرفته این است که ممکن است وضعیتی که در وین وجود داشته در این مذاکرات پیگیری شود و درخصوص برجام و مسائل دیگر مذاکراتی صورت بگیرد و بعد آمریکا نیز در پشت این مذاکرات حاضر باشد

captcha
شماره‌های پیشین