sobhe-no.ir
1259
دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
1
محمد علی ابطحی و عباس سلیمی نمین درباره موضع جریان‌های سیاسی داخلی نسبت به طالبان مناظره کردند

2 ساعت‌ مناظره داغ جنگ یا صلح ؟

مساله افغانستان و نوع رویکرد به طالبان، باعث ایجاد دوقطبی میان اصولگرایان و اصلاح طلبان شد. اصلاح طلبان، اصولگرایان را متهم به تطهیر طالبان می‌کنند و اصولگرایان در مقابل معتقد هستند که نگاه احساسی و فانتزی اصلاحات به وقایع افغانستان به خصوص درباره پنجشیر، بر اساس منافع ملی نیست. در یک نشست با حضور سلیمی نمین و ابطحی رویکرد دو جریان اصلی سیاسی در ایران درباره طالبان را به بحث و گفت وگو نشستیم. سلیمی نمین معتقد است که گرایش اصلاحات به جنگ با طالبان مسبوق به سابقه است و هدف آنها از این امر، حل معضلات منطقه‌ای آمریکاست. ابطحی نیز در طرف مقابل بر این باور است که اصولگرایان برای اینکه ذهنیت حمایت از طالبان را رفع کنند، باید شجاعانه‌تر بیانیه بدهند. در ادامه متن کامل این مناظره را می‌خوانید.

نشست ایران و 1+4 در سطح وزرای خارجه در نیویورک برگزار می‌شود

تحول در مذاکرات برجامی

گمانه‌زنی درخصوص ادامه مذاکرات برجامی هر روز در جریان است و علی‌رغم تغییرات در وزارت خارجه و دولت ایران، هنوز تصمیم جدیدی در این‌باره اتخاذ نشده است. گزارش‌ها از احتمال نشست برجامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک حالا دوباره نگاه‌ها را برای یک رویداد مهم، جلب کرده است. 6دوره مذاکرات برجامی وین درنهایت به‌دلیل زیاده‌خواهی‌ها و کارشکنی‌های طرف غربی و به‌ویژه آمریکا، راه به جایی نبرد و انتظار برای ازسرگیری آن با روند گذشته براساس مواضع طرف ایرانی باطل است.

خنجری که آمریکا با کمک انگلیسی‌ها از پشت به اروپا زد

اتحاد آتلانتیک؛ رو به زوال

روح‌الله فرقانی / آمریکا با کمک انگلیس قرارداد ساخت شماری زیردریایی ازسوی فرانسه برای استرالیا به ارزش 56میلیارد دلار را قاپید و خشم اروپایی و به‌طور خاص فرانسوی‌ها را برانگیخت. فرانسه فسخ یکجانبه این قرارداد را که «قرارداد قرن» برای صنعت این کشور نامیده می‌شد و ارزش آن بالغ بر ۵۶میلیارد یورو بود، به‌منزله «خنجر از پشت» به دست یکی از کشورهای متحد خود قلمداد کرده و به همین دلیل برای نخستین‌بار سفرایش را از واشنگتن و کانبرا فراخوانده است. «اسکات موریسون»، نخست‌وزیر استرالیا در توجیه تصمیم دولتش برای فسخ قرارداد با فرانسه گفت: «نظر ما عوض نشده، بلکه نیازمان تغییر کرده است».به‌راستی چرا فرانسه اینقدر رابطه‌اش با کاخ سفید به هم خورد و احساس ضرر می‌کند؟ چرا آمریکا برای هسته‌ای کردن زیردریایی استرالیا واکنشی نشان نمی‌دهد اما در مقابل موضوع هسته‌ای ایران رفتاری دوگانه دارد و تحریم اعمال می‌کند؟

سرمقاله

هوشیاری در منطقه

گفت‌وگوی «صبح نو» با «حمید ضرابی» هنرمند عکاس

عکاس مدد کار اجتماعی نیست

سمانه استاد / روزگاری نه چندان دور، عکاسی حرفه‌ای سخت بود و این چنین راحت هر کسی به ابزار آن دسترسی نداشت. حلقه فیلم‌های 36تایی و دوربین های آنالوگ هنوز در یاد بسیاری از ما هستند و خاطره‌ها و لحظه‌های زیادی را ثبت کرده‌اند. فیلم‌هایی که قدر هر کدامشان را می‌دانستیم. شاید به خاطر همین است که عکس‌های قدیمی بیشتر دسته‌جمعی‌اند، زیرا فیلم‌ها آن قدر ارزش داشتند که نخواهیم هر کدامش را تنها به یک نفر اختصاص دهیم. این روزها و با در دسترس بودن ابزار عکاسی، این امر برای مردم عادی ساده‌تر و برای بسیاری از عکاسان شاید سخت‌تر شده باشد. دیده شدن به‌عنوان یک عکاس در دنیایی که هر فردی می‌تواند با گوشی‌اش عکس‌های خوبی ثبت کند کار راحتی نیست. در این میان سراغ یکی از عکاسان حرفه‌ای رفته‌ایم که سال‌هاست عکاسی می‌کند و با زیر و بم آن کاملا آشناست. «حمید ضرابی» دانش‌آموخته کارشناسی علوم ارتباطات اجتماعی از دانشگاه تهران و کارشناسی‌ارشد مدیریت رسانه از دانشگاه صداوسیماست که مدت‌هاست در ژانرهای مختلف به‌صورت حرفه‌ای عکاسی کرده و آموزش می‌دهد. در این گفت‌وگو او از ویژگی‌های یک عکس خوب و رسالت عکاس به «صبح‌نو» چنین می‌گوید:

Vodها هم حق اشتراک می‌گیرند و هم تبلیغات پخش می‌کنند

درآمد پلاس

دیگر باید پلتفرم‌های پخش محتوا را رقیبان کوچک اما جدی تلویزیون بدانیم. در ماه‌های اخیر همه چیز دست به دست هم داد تا آن‌ها جای پای‌شان را در بین مخاطبان محکم‌تر کنند. اما این محکم شدن جای پا، آنچنان بی‌حاشیه هم نبوده است.

شماره‌های پیشین