sobhe-no.ir
1258
یکشنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
6
یادداشت

ترکیب کابینه نجیب میقاتی

دکتر احمد ترجمان

بوتفلیقه، رییس جمهور سابق الجزایر درگذشت

انقلابی که محافظه‌کار شد

«عبدالعزیز بوتفلیقه» یا به تعبیر الجزایری‌ها «بوتف»، رییس‌جمهور سابق الجزایر که در آوریل۲۰۱۹ بعد از اوج‌گیری اعتراض‌های مردمی در خیابان‌ها و با فشار ارتش پس از دو دهه ریاست‌جمهوری از قدرت کناره‌گیری کرده بود، در ۸۴سالگی درگذشت. او که هفتمین رییس‌جمهوری از زمان استقلال الجزایر از کشور فرانسه در سال۱۹۶۲ بود، از سال۱۹۹۹ تا ۲۰۱۹ به‌عنوان رییس‌جمهوری، زمام امور را در دست داشت و تا آخرین لحظه برای ماندن در قدرت تلاش کرد.

صبح نو

بوتفلیقه، رییس جمهور سابق الجزایر درگذشت

انقلابی که محافظه‌کار شد

«عبدالعزیز بوتفلیقه» یا به تعبیر الجزایری‌ها «بوتف»، رییس‌جمهور سابق الجزایر که در آوریل۲۰۱۹ بعد از اوج‌گیری اعتراض‌های مردمی در خیابان‌ها و با فشار ارتش پس از دو دهه ریاست‌جمهوری از قدرت کناره‌گیری کرده بود، در ۸۴سالگی درگذشت. او که هفتمین رییس‌جمهوری از زمان استقلال الجزایر از کشور فرانسه در سال۱۹۶۲ بود، از سال۱۹۹۹ تا ۲۰۱۹ به‌عنوان رییس‌جمهوری، زمام امور را در دست داشت و تا آخرین لحظه برای ماندن در قدرت تلاش کرد.

روزنامه «الساعه» که اخبار جهان عرب را پوشش می‌دهد، روز شنبه نوشت؛ بوتفلیقه از زمان استعفای خود در مکان اقامت پزشکی‌اش در «زرالدا» واقع در حومه غربی الجزایر دور از چشم دیگران و در انزوا به سر می‌برد. پایگاه خبری «مصراوی» مصر در گزارشی با عنوان «بوتفلیقه، طولانی‌ترین دوره ریاست‌جمهوری را در اختیار داشت» نوشته، بوتفلیقه یکی از مبارزان انقلاب آزادی‌بخش الجزایر محسوب می‌شود. او دوبار و در سال‌های ۱۹۵۸ و ۱۹۶۰ ناظر عمومی دولت پنجم الجزایر بود.
منابع خبری آفریقا، بامداد شنبه از درگذشت «عبدالعزیز بوتفلیقه» رییس‌جمهور سابق الجزایر در ۸۴سالگی خبر دادند. بوتفلیقه هفتمین رییس‌جمهور الجزایر پس از استقلال از فرانسه در سال۱۹۶۲ میلادی بود و در سال۱۹۹۹ این منصب را عهده‌دار شد. وی در سال۲۰۰۴ با شکست «علی بن‌فلیس» و کسب ۸۴.۹۹درصد آرای رأی‌دهندگان برای دومین‌بار به سمت ریاست‌جمهوری الجزایر برگزیده شد. این در حالی است که بن‌فلیس تنها ۶.۴۲درصد آرا را به خود اختصاص داد. بوتفلیقه در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ برای سومین و چهارمین بار مجددا سمت ریاست‌جمهوری الجزایر را عهده‌دار شد.بوتفلیقه در اوایل سال۲۰۱۹ و چندماه پس از در اختیار گرفتن ریاست‌جمهوری برای پنجمین بار، پس از اعتراضات گسترده در صفحه تلویزیون الجزایر دیده شد تا استعفای خود را اعلام کند.

سقوط دولت بوتفلیقه
 سقوط دولت بوتفلیقه ‌پس از هفته‌ها تظاهرات مردم علیه نامزدی او برای دوره پنجم ریاست‌جمهوری اجتناب‌ناپذیر شد. او بعداز اعلامیه ارتش الجزایر که ازسوی سرلشکر «احمد قائد صالح»، فرمانده وقت ستاد مشترک ارتش قرائت شد، به‌طور رسمی کناره‌گیری خود از قدرت را اعلام کرد؛ البته پس از استعفای دوساله پیش او و حتی فوتش در الجزایر، اعتراضات مردمی ادامه دارد، گویا خشم اجتماعی و تعمیق بحران سیاسی در الجزایر گسترش یافته و شیوع کرونا آن را پیچیده و شعله‌ورتر کرده است.بوتفلیقه در جنگ الجزایر که از آن به‌عنوان «جنگ استقلال الجزایر» و «جنگ آزادی‌بخش میهنی» یاد می‌کنند و از ۱۹۵۴ تا ۱۹۶۲ طول کشید به عضویت «جبهه آزادی‌بخش میهنی» درآمد. او عضو «گروه وجده» بود؛ بیشتر اعضای این گروه را الجزایری‌های ساکن مراکش تشکیل می‌دادند که یا از طبقه متوسط یا از خانواده‌های زمین‌دار برخاسته بودند. بسیاری از آنان دانشجو و کارمند بودند. گروه وجده از همان آغاز شورش در ۱۹۵۴ سازمان‌یافته‌ترین، مسلح‌ترین و سیاسی‌ترین شاخه جبهه آزادی‌بخش میهنی بود و از پشت مرز الجزایر و مراکش به سازماندهی جنگ می‌پرداخت. جنگ در خاک الجزایر روی داد اما به‌سبب حضور الجزایری‌ها در فرانسه به این کشور نیز سرایت کرد.بوتفلیقه از مقامات سیاسی جبهه و از افراد نزدیک به «هواری بومدین» در دوران جنگ استقلال الجزایر بود. با استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ و با روی‌کار‌آمدن «احمدبن‌بلا» در همان سال به وزارت ورزش، جوانان و گردشگری منصوب شد و سال بعد با به قدرت رسیدن احمد‌بن‌بلا به وزارت امورخارجه رسید و به یکی از سخنگویان مهم جنبش عدم تعهد تبدیل شد.
او در سال۱۹۶۵ در کودتای سرهنگ هواری بومدین ضد بن‌بلا شرکت کرد و توانست تا سال۱۹۷۹ در مقام وزیر امورخارجه باقی بماند. بوتفلیقه از دستیاران آن کودتا بود. بوتفلیقه در پست وزیر خارجه سیاست عدم تعهد الجزایر و حمایت از جنبش‌های انقلابی را ادامه داد و به قهرمان حمایت از حقوق کشورهای توسعه‌نیافته بدل شد. این نقش او به‌ویژه در نشست فوق‌العاده مجمع عمومی سازمان ملل درمورد روابط شمال-جنوب در سال۱۹۷۴ به چشم آمد که او ریاست آن را برعهده داشت.با مرگ بومدین در دسامبر۱۹۷۸ بیشتر ناظران، بوتفلیقه را جایگزین احتمالی او می‌دانستند اما ارتش و جبهه آزادی‌بخش میهنی روی شاذلی بن‌جدید توافق کردند و آنگاه جایگاه بوتفلیقه در حد مشاور رییس‌جمهور تنزل کرد.

بوتفلیقه و سابقه حضور در انتخابات
او در سال۱۹۷۹ وزیر مشاور رییس‌جمهوری شد. در سال۱۹۸۱ او از کمیته مرکزی و شورای سیاسی جبهه آزادی‌بخش میهنی اخراج شد و از سال بعد به تبعید خودخواسته رفت. درحالی‌که در سال۱۹۸۳ به فساد مالی و اختلاس نیز متهم شد.بازگشت او به الجزایر در سال۱۹۸۷ به تلاش برای آشتی در جبهه آزادی‌بخش میهنی تعبیر شد و سال۱۹۸۹ در سومین کنگره فوق‌العاده جبهه آزادی‌بخش میهنی پس از تظاهرات اکتبر ۱۹۸۸ دوباره به عضویت کمیته مرکزی حزب درآمد. در پی تظاهرات اکتبر ۱۹۸۸ در چند شهر الجزایر دوباره به عضویت کمیته مرکزی انتخاب شد. در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۱۹۹۹ به‌عنوان نامزد مستقل شرکت کرد و در همان دور اول با کسب ۷۳.۸درصد آرا انتخاب شد.
او در انتخابات۲۰۰۴ نیز دوباره به‌عنوان نامزد مستقل شرکت کرد و با ۸۵درصد آرا پیروز شد. در انتخابات۲۰۰۹ با ۹۰.۲درصد آرا برای سومین بار و در انتخابات ۲۰۱۴ با ۸۱.۵درصد آرا برای چهارمین بار به ریاست‌جمهوری الجزایر انتخاب شد. در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ به‌عنوان نامزد جبهه آزادی‌بخش میهنی در انتخابات شرکت کرد. او  از سال۲۰۰۳ منصب وزارت دفاع را نیز برعهده داشت .
رییس‌جمهوری اسبق الجزایر در سال۲۰۱۳ بر اثر سکته مغزی رنجور و کم‌وبیش زمین‌گیر شد. او در سال۲۰۱۴ بی‌آنکه در کارزار انتخاباتی شرکت کند، برنده انتخابات شد اما مردم همان زمان گفتند که این انتخابات ساختگی است .بوتفلیقه که پس از سکته مغزی از شرایط جسمانی خوبی برخوردار نبود، در سال۲۰۱۹ برای پنجمین بار نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شد. در پی چند هفته اعتراض‌های عمومی در الجزایر، سرانجام او اعلام کرد که از نامزدی در انتخابات کنار کشیده ‌است.

بوتفلیقه و جنگ داخلی
در دوم آوریل سال۲۰۱۹ و در پی هفته‌ها اعتراضات مردمی و درخواست ارتش برای برکناری او به‌علت ناتوانی، بوتفلیقه از سمت خود استعفا داد.«فرانس۲۴ »نوشت: تاریخ به یاد خواهد آورد که او(بوتفلیقه) با رسیدن به ریاست‌جمهوری موفق شد به جنگ داخلی خونین خاتمه دهد اما تا زمانی که مجبور به کناره‌گیری نشد، قدرت را حفظ کرد.پس از استعفای بوتفلیقه، برای نخستین‌بار مجلس ملی در الجزایر برگزار شد که جبهه آزادی‌بخش ملی الجزایر حزب حاکم، بیشترین کرسی پارلمان را به دست آورده است. تبون ۷۵ساله پس از کناره‌گیری «عبدالعزیز بوتفلیقه» و در پی اعتراض‌های مردمی، در انتخاباتی که برای نخستین‌بار در طول تاریخ دوران ریاست‌جمهوری الجزایر بدون حضور رییس‌جمهوری مستقر برگزار شد، قدرت را در این کشور به دست گرفت. او در زمان ریاست‌جمهوری بوتفلیقه از ماه می۲۰۱۷ تا پیروزی در انتخابات۲۰۱۹، نخست‌وزیری را برعهده داشت.از آن زمان تاکنون الجزایر شاهد برخی ناآرامی‌ها در پی اعتراض‌های مردمی به سیاست‌های دولت و ناکارآمدی برخی ارکان دولت این کشور بود. اعمال اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع کرونا در مارس سال گذشته نیز نتوانست مردم را از خواسته‌های خود منصرف کند و آن‌ها با وجود حضور گسترده پلیس، شعارهای «صلح‌آمیز» و «خواسته‌های ما مشروع است» را سر دادند.

بوتفلیقه از مقامات سیاسی جبهه و از افراد نزدیک به «هواری بومدین» در دوران جنگ استقلال الجزایر بود. با استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ و با روی‌کار‌آمدن «احمدبن‌بلا» در همان سال به وزارت ورزش، جوانان و گردشگری منصوب شد

captcha
شماره‌های پیشین