sobhe-no.ir
1258
یکشنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
5
قاسم زائری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» :

جامعه دریافت، آزادی در انحصار نخبگانِ اصلاح‌طلب نیست

حسام رضایی / وقتی نخبگان اصلی اصلاح‌طلب با وجود حمایت همه‌جانبه از عبدالناصر همتی در انتخابات 1400، با استقبال سرد طبقه متوسط شهری به‌عنوان پایگاه سنتی اصلاحات مواجه شدند، این گزاره در میان جامعه‌شناسان سیاسی شکل گرفت که طبقه متوسط شهری دیگر همراه ایده‌های برساخته اصلاحات(در معنای تاریخی و تشکیلاتی) آن نیستند و اصلاح‌طلبان برای احیا و امکان بازیگری مجدد جهت باز کسب قدرت، باید دست به بازسازی و بازیابی اندیشه‌ای، رویکردی، گفتمانی و حتی تشکیلاتی بزنند. مضاف بر این، اهل فن تاکید دارند که بی‌رمقی طبقه متوسط برای کنش سیاسی(سیاست‌زدایی) و افتادن در ورطه اقتضائات فرودستی، فرصت بی‌بدیل تاریخی را به دولت ابراهیم رئیسی و به‌طورکلی اصولگرایان بخشیده تا بتوانند، ثنویت سنتی «طبقه متوسط-اصلاحات» را به همسازی «طبقه متوسط-اصولگرایی» تغییر بدهند. برای بررسی نسبت طبقه متوسط با جریان اصلاحات و نگاه و رویکرد دولت جدید به این طبقه و سایر طبقات، به سراغ دکتر قاسم زائری، جامعه‌شناس رفتیم. او معتقد است که نمایندگی آزادی‌های سیاسی و اجتماعی دیگر در انحصار اصلاح‌طلبان نیست و جامعه ایران فهمیده که اصولگرایان هم می‌توانند نمایندگان حتی بهتری برای دفاع از آزادی آن‌ها باشند. در ادامه مشروح گفت‌وگوی «صبح‌نو» با این جامعه‌شناس سیاسی را از نظر خواهید گذراند.

مجلس براساس وعده‌های خود برای تغییر اوضاع اقتصاد به نفع اقتصادی تلاش می‌کند

انقلاب در صدور مجوزها

صبح نو

مجلس براساس وعده‌های خود برای تغییر اوضاع اقتصاد به نفع اقتصادی تلاش می‌کند

انقلاب در صدور مجوزها

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های رهبری در آخرین دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی «رعایت اولویت‌ها و مسائل اساسی» اولویتی که اقتصاد در صدر آن قرار دارد؛ همچنان که رهبرانقلاب شعار سال را «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» نامیدند. همچنان که ایشان در دیدار با رییس و نمایندگان مجلس در خردادماه تاکید کردند: «خوشبختانه در برنامه‌های مجلس، اولویت‌ها دنبال می‌شود اما این موضوع باید به‌طورجدی موردتوجه قرار گیرد و با توجه به شعار سال، اولویت اصلی کشور برطرف کردن موانع تولید و پشتیبانی از تولید است؛ زیرا اگر تولید احیا شود، اقتصاد کشور جان خواهد گرفت.» حال همچنان که شعار رییس مجلس کارآمدی و تغییر وضعیت و اقتصاد به نفع مردم بود، مجلس توانسته است در تحقق شعارها و عمل به رهنمودها سربلند باشد و بعد از یک‌سال و چندماه کارنامه موفقی در حوزه اقتصاد و توجه به نیازهای اساسی کشور از خود بر جای بگذارد که نمونه عینی آن تصویب طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب‌وکار است؛ طرحی که به‌دنبال یک انقلاب در صدور مجوزهاست و با اجرای آن موانع پیش روی صدور مجوزها برطرف شده و زمینه روان‌سازی فرایند کسب‌وکارها فراهم خواهد شد و گامی است بزرگ در تحقق منویات رهبری و رفع انحصار و افزایش فرصت‌های شغلی. این طرح می‌تواند تسهیلگر و بهبودبخش راه‌های پرفرازونشیب اشتغال و محیط کسب و فرصتی باشد برای ایجاد اشتغال برای جوانان، طرحی که جلوگیری از خریدوفروش مجوز و دسترسی مردم به خدمات این حوزه از دیگر مزایای آن محسوب می‌شود.از سوی دیگر، این طرح در حوزه‌های مختلف به تسهیل شروع کسب‌وکار انجامیده و به انحصارها در برخی مشاغل پایان می‌دهد و پایانی است بر انحصارها. همچنان که نصرالله پژمانفر، نماینده مشهد و کلات و نایب‌رییس کمیسیون اصل90 مجلس شورای اسلامی در توییتی درباره مزایای این طرح  نوشت: «تاریکخانه‌های صدور مجوزها باید تخریب شوند. متاسفانه رانت‌های گسترده در عموم مجوزها ایجاد شده و عده‌ای بدون صلاحیت، ده‌ها مجوز دریافت کردند. نمایندگان مجلس، گام مهمی در  شفافیت صدور مجوزها و در حمایت از افراد و موسسات شایسته برداشتند.» محمدرضا احمدی سنگری، نماینده مردم رشت نیز در همین باره افزوده است: «سرانه دسترسی به وکیل و خدمات حقوقی در ایران تقریبا نصف کشورهای منطقه است. مجلس در طرح تسهیل صدور مجوز کسب‌وکار تلاش کرده است با رفع انحصارگرایی هم حق دریافت خدمات منصفانه حقوقی را تامین و هم از انباشت پرونده‌ها در قوه قضاییه و اطاله دادرسی جلوگیری کند.»«طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» سه هدف اصلی را دنبال می‌کند؛ صدور مجوز تایید محور و ثبت محور، رفع تعارض منافع در برخی فعالیت‌های مرتبط با صدور خدمات قضایی و شفاف‌سازی قراردادهای بانکی با ثبت الکترونیکی تسهیلات از مزایای مهم این طرح هستند که با تصویب نهایی و ابلاغ آن سد بزرگی از مقابل توسعه کسب‌وکار و رونق تولید برداشته خواهد شد.با اجرایی شدن این قانون، در بحث صدور مجوزهای ثبت محور دیگر نیاز به طی مسیر دیوان‌سالاری و بوروکراسی خسته‌کننده وجود ندارد و ضوابط و استانداردهای این نوع کسب‌وکارها در یک سامانه مربوطه ثبت می‌شود. افراد متقاضی این‌گونه فعالیت‌ها با مراجعه به سامانه و مقایسه کسب‌وکار موردنظرشان با ضوابط تعیین‌شده، آن را در سامانه ثبت می‌کنند و این ثبت به معنای صدور مجوز است.
 
اصالت فعالیت اقتصادی به‌جای سختگیری‌های اداری
 سیدشمس‌الدین حسینی، رییس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید درباره این ویژگی طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار توضیح داده است: «مجوز صادرشده برای کسب‌وکار ثبت محور به مراجع ذی‌ربط ارسال می‌شود تا نظارت‌ها به‌صورت پسینی انجام شود و این یعنی کنار گذاشتن دیوان‌سالاری سرسختی که موجب سختی محیط کسب‌وکار شده و حاکم کردن استانداردها، بنابراین فرد با ثبت کسب‌وکار خود در سایت مجوز را دریافت می‌کند اما نظارت‌های پسینی برقرار خواهد بود. نماینده مردم رامسر و تنکابن در مجلس تاکید کرد: همچنین ویژگی مهم دیگر این طرح این است که در بحث صدور مجوزهای تاییدمحور اگر مراجع صدور مجوز که ازسوی هیات‌وزیران مشخص می‌شوند، در مدت‌زمان مقرر مجوز کسب‌وکار موردنظر را صادر نکنند، مجوز صادرشده قلمداد خواهد شد.
 
طرح دیگر مجلس برای جهش تولید
 در همین زمینه، جعفر قادری، نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره مزایای این طرح گفته است: در کلیه کسب‌وکارها ثبت‌محور نیازی به گرفتن مجوز ندارد و بعد از واردکردن اطلاعاتش در سامانه بعد از سه روز مجوز صادر می‌شود و این اتفاق گشایش خوبی برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کند و کمک نمی‌کند فضا به سمت رقابتی شدن پیش برود و رتبه را در سطح کسب‌وکار ارتقا دهد. این اتفاق همچنین به رشد اقتصادی کشور سرعت خواهد داد.وی تاکید: طرح دیگری که در کمیسیون جهش تولید بارگذاری شده و بعد از تعطیلات مجلس اعلام وصول خواهد شد، «طرح تامین مال تولید» است که سعی آن بر آن است که محدودیت‌هایی را که برای تامین مالی وجود دارد کاهش دهد و از ظرفیت بازار بورس، بیمه، بودجه عمومی دولت و آورده پیمانکاران و آورده بخش خارجی اقتصاد، برای تامین مالی زیرساخت‌ها استفاده کند.

captcha
شماره‌های پیشین