sobhe-no.ir
1258
یکشنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
2
رهبر انقلاب در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک:

مسوولان و ورزشکاران در ماجرای رژیم‌صهیونیستی منفعل نباشند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبرمعظم انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار مدال‌آوران بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو، با قدردانی صمیمانه از قهرمانان کشورمان فرمودند: مهم‌ترین پیام قهرمانی ورزشکاران افتخارآفرین کشور در صحنه‌های بین‌المللی، امکان تحقق کارهای به‌ظاهر نشدنی و انتقال پیام ایستادگی و امید و نشاط به جامعه و جوانان است.

ایران و تاجیکستان بر توسعه و تعمیق روابط سیاسی، تجاری و اقتصادی تاکید کردند

فصل جدید روابط تهران- دوشنبه

وزرای خارجه انگلیس و آلمان:

به احیای فوری مذاکرات با ایران نیاز است

صبح نو

وزرای خارجه انگلیس و آلمان:

به احیای فوری مذاکرات با ایران نیاز است

 «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان با لیز تراس، همتای انگلیسی جدید خود درباره روابط دو کشور و موضوع برجام، رایزنی تلفنی برقرار کردند.
وزارت خارجه آلمان در پیامی توییتری و کوتاه، از تماس تلفنی هایکو ماس، وزیر خارجه این کشور با «لیز تراس» که به‌تازگی جانشین دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس شد، خبر داد.
طبق این پیام، وزیر خارجه آلمان با همتای انگلیسی جدید خود درباره روابط دو کشور، موضوعات سیاست خارجی و امنیتی به همراه برجام گفت‌و‌گو کردند.
وزارت خارجه آلمان اعلام کرد: «ما (آلمان و انگلیس) همکاری بریتانیا-آلمان درباره سیاست دفاعی و خارجی را ادامه خواهیم داد. توافق شد که به احیای مذاکرات با ایران در موضوع برجام نیاز فوری وجود دارد».
رایزنی هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان با همتای انگلیسی در شرایطی انجام‌شده که این دو کشور اروپایی عضو برجام، به‌رغم تعهدات مصرح خود در این توافق بین‌المللی، تاکنون اقدام عملی در انجام تعهدات‌شان انجام نداده‌اند.
باوجود بدعهدی کشورهای غربی در عمل به تعهدات‌شان ذیل برجام، آلمان، انگلیس و فرانسه طی ماه‌های اخیر بارها از ایران خواسته‌اند به میز مذاکرات وین بازگردد. بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از توافق برجام در تاریخ ۱۷اردیبهشت‌ماه 1397، سه کشور اروپایی عضو این توافق از این اقدام دولت دونالد ترامپ انتقاد کردند و ضمن اعلام پایبندی به برجام، به ایران متعهد شدند که مزایای اقتصادی وعده داده‌شده در این توافق را جبران می‌کنند.

بدعهدی ‌ سه کشور اروپایی
به‌رغم این وعده‌ها، سه کشور اروپایی باوجود اعلام مواضع کلامی درباره تعهد به برجام و حتی راه‌اندازی کارزار تبلیغاتی درباره مکانیسم موسوم به «اینستکس»، هیچ اقدام عملی برای جبران خروج غیرقانونی آمریکا از برجام نکردند.
جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال این اقدامات، در 6گام و طبق بندهای 36 و 37 برجام، تعهدات هسته‌ای خود مندرج در این توافق را کاهش داد و بارها اعلام کرده است در صورت بازگشت طرف‌های غربی به تعهدات برجامی خودشان، ایران هم اقدامات جبرانی خود را به روند قبل 
برخواهد گرداند.
به‌دنبال پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و جایگزینی او به‌جای دونالد ترامپ، او و اعضای ارشد دولتش بارها از آمادگی برای بازگشت به برجام خبر دادند و به همین دلیل، در وین ۶دور مذاکرات غیرمستقیم و با میانجیگری طرف‌های برجامی با ایران و آمریکا درخصوص بازگشت به برجام انجام شد.
باوجود اعلام حصول پیشرفت‌ در مذاکرات وین برای بازگشت دوباره آمریکا به برجام و کاهش اقدامات جبرانی ایران، برخی موضوعات از قبیل اصرار نمایندگان دولت بایدن بر مواضع ضدایرانی دولت ترامپ باعث شده که مذاکرات به جایی نرسد.
یکی از زمینه‌های اختلاف در این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است که دولت دونالد ترامپ بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده است. دولت بایدن اعلام کرده هیچ‌گونه ضمانتی نمی‌تواند درباره عدم خروج دوباره دولت‌های بعدی آمریکا از برجام بدهد.
مضاف بر این، مقام‌های دولت آمریکا پیش از این تصریح کرده‌اند که قصد دارند از ورود به برجام به‌عنوان «سکویی» جهت پرداختن به سایر اختلافات ازجمله مسائل موشکی و منطقه‌ای استفاده کنند.
 

captcha
شماره‌های پیشین