sobhe-no.ir
1258
یکشنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
15
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با محمدخانی، مجری طرح فیلم جدید عطشانی

تولید فیلم در خارج از ایران در راستای گفتمان فرهنگی است

«لوتریا» با سرمایه‌گذاری مصطفی‌ محمدخانی در مکزیک ساخته خواهد شد.

نگاه

کنکاش در «تنوع و تمدن در اندیشه اسلامی»

اخبار کوتاه

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با محمدخانی، مجری طرح فیلم جدید عطشانی

تولید فیلم در خارج از ایران در راستای گفتمان فرهنگی است

«لوتریا» با سرمایه‌گذاری مصطفی‌ محمدخانی در مکزیک ساخته خواهد شد.

فیلم سینمایی «لوتریا» در هالیوود دسامبر (آذر) امسال کلید می‌زند. بنابر اعلام سایت کمپانی امریکن‌برایت لایت پروداکشنز، فیلمبرداری فیلم سینمایی «لوتریا» دسامبر سال جاری (آذرماه) با حضور بازیگران و عوامل هالیوود و مکزیک در شهر مکزیکوسیتی آغاز خواهد شد. داستان این فیلم که براساس یک داستان واقعی است، حکایت کولبر جوان اهل کردستان ایران است که به کشور مکزیک رفته است. در این فیلم، تعدادی از بازیگران و عوامل ایرانی هم حضور خواهند داشت. آنتونیو مونروی، بازیگر مطرح سینما و تئاتر کشور مکزیک اولین بازیگر مکزیکی است که به‌تازگی حضورش در این فیلم قطعی شده است. کارگردان هم‌اکنون در حال بازبینی لوکیشن و انتخاب بازیگران مکزیکی، ایرانی و آمریکایی است. در هفته‌های آتی لیست عوامل و بازیگران ایرانی رسما اعلام خواهد شد. پیش از این فیلم سینمایی «اولین تولد» را با حضور بازیگران مطرح هالیوودی کارگردانی کرده بود و فیلم «لوتریا» دومین تجربه وی در هالیوود است. مهدی منیری، تهیه‌کننده ایران و میگل سالیناس، تهیه‌کننده اجرایی مکزیک «لوتریا» و مصطفی محمدخانی و پیمان مرادی، مجری طرح «لوتریا» هستند. این فیلم محصول کمپانی امریکن برایتلایت فیلم پروداکشنز است.
 
 سفر سینمایی به مکزیک
 مصطفی محمدخانی، مجری طرح فیلم «لوتریا» که این روزها در مکزیک فیلمبرداری می‌شود؛ درباره علت فیلمبرداری این پروژه در مکزیک عنوان کرد: متن فیلمنامه و قصه ایجاب می‌کرد که پروژه‌ای در مکزیک فیلمبرداری شود؛ همچنین مکزیک به‌دلیل شرایط اقلیمی و کوه‌هایی که داشت برای فیلمبرداری مناسب بود. با توجه به اینکه این فیلم یک پروژه بین‌المللی است و هم خودمان و هم کارگردان پیش از این سابقه فعالیت در خارج از کشور را داشته‌ایم؛ نگرانی خاصی برای کار در خارج از کشور نداشتیم؛ تاکنون نیز همکاری مطلوبی ازسوی مسوولان و مردم این کشور با ما صورت گرفته و همه‌چیز کاملا حرفه‌ای پیش می‌رود.
این مجری طرح درباره سرمایه‌گذاری این فیلم عنوان کرد: این پروژه به‌صورت کامل در بخش خصوصی ساخته می‌شود و بودجه آن ازسوی سرمایه‌گذار ایرانی تامین شده است. پروژه‌هایی که در سطح بین‌المللی تولید می‌شوند یا باید صنعتی ساخته شوند که تنها در دو کشور جهان این امکان فراهم شده یا باید دولت‌ها و کشورها فاندهایی را برای این آثار در نظر بگیرند؛ ما تنها از امکانات کشورهای دیگر برای ساخت این فیلم استفاده کرده‌ایم.
محمدخانی درباره علت انتخاب، حسیبا ابراهیمی، بازیگر افغانستانی که پیش از این در فیلم «چند مترمکعب عشق» حضور داشته عنوان کرد: من به‌عنوان سرمایه‌گذار و مجری طرح در این پروژه حضور دارم؛ درباره خانم ابراهیمی تهیه‌کننده و کارگردان فیلم بهتر است به این سوال پاسخ دهند؛ اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم.
وی درباره برنامه‌ریزی برای اکران این فیلم در داخل و خارج عنوان کرد: قطعا برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای پرزنت این فیلم خواهیم داشت. جلساتی داشته‌ایم و به نتایج خوبی هم در این زمینه رسیده‌ایم؛ با توجه به اینکه این فیلم به‌صورت بین‌المللی تولید می‌شود؛ می‌توان از تجربه‌های آن‌ها برای شیوه نمایش فیلم استفاده کرد. «لوتریا» ابتدا در جشنواره‌های جهانی حضور خواهد یافت و سپس برای مارکتینگ بین‌المللی آن برنامه‌ریزی خواهد شد. با توجه به رعایت کپی‌رایت پلتفرم‌های خارجی امیدواریم پس از اکران سینمایی، فیلم در اکران آنلاین نیز نمایش موفقی داشته باشد. بدون شک فیلم در داخل ایران نیز نمایش داده خواهد شد. با توجه به روند واکسیناسیون، پیش‌بینی می‌شود که شرایط اکران فیلم در ایران بهبود یابد و امیدواریم «لوتریا» را در زمانی مناسب در سینماهای ایران نیز به نمایش بگذاریم.
او در پایان درباره علت حضور در این پروژه اشاره کرد: بنده پیش از این تجربه فعالیت در حوزه بین‌الملل را داشته‌ام و با شرایط کار در این فضا آشنایی دارم؛ فعالیت در این فضا باعث تبادل فرهنگی و آشنایی بیشتر کشورها می‌شود و حضور آن‌ها قطعا در نمایش بهتر فیلم نیز موثر است. «لوتریا» یک فیلم مستقل است و داستان جذابی هم دارد؛ به نظرم باید از ساخت چنین آثاری حمایت کرد تا بتوانیم فعالیت مفیدتری در عرصه بین‌المللی داشته باشیم و گفتمان فرهنگی را بهبود دهیم. کشورهای دیگر نیز علاقه زیادی به همکاری در چنین پروژه‌هایی دارند؛ آن‌ها علاقه‌مند هستند تا در تولید قصه‌هایی متفاوت‌تر از فرهنگ خودشان حضور داشته باشند.

captcha
شماره‌های پیشین