sobhe-no.ir
1258
یکشنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
13
یادداشت «صبح‌نو» درباره رمان «من تا صبح بیدارم» اثر جعفر مدرس‌صادقی

داستانی سر راست با الگوهای موفق

احمدرضا حجارزاده / یکی از مهم‌ترین داستان‌نویس‌های معاصر ایران بی‌تردید جعفر مدرس‌صادقی است. رمان «گاوخونی» او هنوز هر چند وقت یک‌بار تجدیدچاپ می‌شود و تا نسخه آخر، به فروش می‌رود. درباره اهمیت این رمان، همین‌قدر باید گفت که «گاوخونی»، برنده جایزه 20سال ادبیات داستانی بوده و در آمریکا هم ترجمه و منتشر شده است. براساس این رمان، بهروز افخمی یک فیلم سینمایی ساخت که البته اثر چشمگیری از کار درنیامد اما از اصلی‌ترین ویژگی‌های آثار مدرس‌صادقی، همین تصویری‌بودن کارهای اوست.

خبر

صبح نو

خبر

چراغ کتابخانه‌های تهران
 روشن شد
با توجه به ابلاغ جدید معاونت توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد براساس رنگ‌بندی نارنجی تهران، از ۲۷شهریور کتابخانه‌های عمومی استان ارائه خدمات منابع خود را آغاز کردند.
با توجه به رنگ‌بندی کرونایی نارنجی در استان و براساس تمهیدات اندیشیده‌شده ازسوی معاونت توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد، امکان ارائه خدمات امانت کتاب به اعضای کتابخانه‌های عمومی استان تهران غیر از شهرستان قدس از روز گذشته فراهم شد.
بر این اساس، از شنبه کتابخانه‌های عمومی استان که در مناطق با رنگ‌بندی نارنجی از لحاظ شرایط کرونایی قرار دارند به ارائه خدمات امانت منابع و ارسال کتاب می‌پردازند. در این شرایط، کتابخانه‌ها بر مبنای استفاده از ۳۰درصد سالن‌های مطالعه فعالیت خواهند داشت، بخش امانت کتابخانه به روال سابق و براساس شیوه‌نامه‌های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و شیوه‌‌نامه‌های ابلاغی معاونت توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی به ارائه خدمات خواهند پرداخت؛ بخش کودک نیز با ۳۰درصد ظرفیت فعال و فعالیت کتابخانه‌های سیار نیز آغاز شده است. درحال‌حاضر غیر از شهرستان قدس که در وضعیت قرمز قرار دارد، تمام کتابخانه‌های استان باز و آماده ارائه خدمات است.
 
«زخمه بر فولاد»
 به شبکه مستند رسید
 «زخمه بر فولاد» به تهیه‌کنندگی سیدعلیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز محصول شبکه مستند شنبه 27شهریور ساعت18 پخش شد. به گزارش روابط‌عمومی شبکه مستند، حسینی در این‌باره گفت: «زخمه بر فولاد» پرتره‌ای از حسین اکبری استاد تمام‌عیار قلم‌زنی روی فولاد است، آزاده سرافرازی که این ثروت عظیم هنری‌اش را از روزهای اسارت به یادگار دارد.
او افزود: اکبری کارآفرین خلاقی است که در دوران اسارت در اردوگاه بعثی‌ها در دهه60، ساخت آثار هنری از فولاد را در شرایط سخت تجربه 
کرده است. او پس از آزادی، این حرفه را گسترش داده و با آموزش و ایجاد کار برای جوانان در شهرری و حومه به معیشت آن‌ها رونق داده و حالا آثار هنری او در کشورهای منطقه مورداستقبال قرارگرفته است.
او با بیان اینکه طرح این مستند 30دقیقه‌ای را محبوبه کلانتری، پژوهشگر پیشنهاد 
کرده است، گفت: تحقیق و پژوهش «زخمه بر فولاد»  سال98 به سفارش شبکه مستند آغاز شد، سال۹۹ با گسترش ویروس کرونا کار تولید فیلم با مشکل روبه‌رو شد ولی با تمهیداتی در شهرستان ری که محل زندگی و کارگاه استاد اکبری است فیلمبرداری را آغاز کردیم و مراحل تدوین و فنی فیلم نیز در سال۱۴۰۰ تمام شد.
این تهیه‌کننده افزود: در این فیلم، حسین اکبری خاطراتش از اردوگاه‌های ارتش بعثی‌ها و نحوه آموزش و تمرین و ساخت آثار هنری ابتدایی با سیم‌خاردار و امکانات اولیه را بازگو می‌کند؛ هنرمندی که پس از بازگشت آزادگان جنگ تحمیلی به کشور با پشتکار و انرژی و خلاقیت به گسترش این هنر سنتی و ساخت صنایع‌دستی فولادی را ادامه داده و طی 30سال گذشته به آموزش جوانان و کارآفرینی در منطقه شهر ری و حومه پرداخته است. مستند «زخمه بر فولاد» و «زلال آبی آسمان» که شنبه گذشته از شبکه مستند پخش شد، دو فیلم از مجموعه‌مستند «کار از نو» به تهیه‌کنندگی سیدعلیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز است.

captcha
شماره‌های پیشین