sobhe-no.ir
1258
یکشنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
10
سرنوشت نگین آبی استان گیلان مبهم است

تالاب انزلی از زندگی تا طرح احیا

«صبح‌نو» اعتراض 15روزه« کارنامه‌سبزها» در مقابل وزارت آموزش‌وپرورش را بررسی می‌کند

کمبود شدید معلم و راه سخت ورود به مدرسه

فائزه مومنی / نزدیک به 15روز است که گروهی تحت‌عنوان «کارنامه سبزها» در مقابل وزارت آموزش‌وپرورش تجمع کرده و شب‌ها نیز در مقابل این وزارتخانه می‌خوابند. معترضانی که سال گذشته در آزمون استخدامی وزارت آموزش‌وپرورش شرکت کرده‌اند، در امتحان کتبی نمره قبولی آورده‌ اما در مرحله مصاحبه شفاهی رد شده‌اند؛ آن‌ها معتقدند بسیاری از مشمولان با نمرات بسیار پایین قبول شده‌ اما گروهی که واجد شرایط بوده‌اند، به دلایل نامعلوم نتوانسته‌اند نمره قبولی نهایی را کسب کنند.

صبح نو

«صبح‌نو» اعتراض 15روزه« کارنامه‌سبزها» در مقابل وزارت آموزش‌وپرورش را بررسی می‌کند

کمبود شدید معلم و راه سخت ورود به مدرسه

فائزه مومنی / نزدیک به 15روز است که گروهی تحت‌عنوان «کارنامه سبزها» در مقابل وزارت آموزش‌وپرورش تجمع کرده و شب‌ها نیز در مقابل این وزارتخانه می‌خوابند. معترضانی که سال گذشته در آزمون استخدامی وزارت آموزش‌وپرورش شرکت کرده‌اند، در امتحان کتبی نمره قبولی آورده‌ اما در مرحله مصاحبه شفاهی رد شده‌اند؛ آن‌ها معتقدند بسیاری از مشمولان با نمرات بسیار پایین قبول شده‌ اما گروهی که واجد شرایط بوده‌اند، به دلایل نامعلوم نتوانسته‌اند نمره قبولی نهایی را کسب کنند.

 مطابق با قانون بعد از آزمون استخدامی، معرفی داوطلبان برای انجام مصاحبه استخدامی، ازسوی سازمان سنجش آموزش کشور، منوط به کسب حدنصاب نمره در آزمون کتبی (مجموع ۴۰درصد نمرات حیطه عمومی و ۶۰درصد نمرات حیطه تخصصی با احتساب ضریب ۴/۱بومی) بوده و انتخاب افراد پذیرفته‌شده به‌ترتیب نمرات مکتسبه، با درنظرگرفتن سهمیه‌های قانونی (ایثارگران و افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور) و با رعایت سایر قوانین و مقررات جاری است. افراد پس از انجام مصاحبه تخصصی، براساس مجموع نمره کل نهایی آنان با وزن ۷۰درصد برای آزمون کتبی و ۳۰درصد برای مصاحبه استخدامی و با درنظرگرفتن سهمیه‌های قانونی به تعداد یک برابر ظرفیت پذیرش (نفر اصلی) در شغل محل انتخابی ازسوی سازمان سنجش آموزش کشور به‌عنوان «قبول نهایی» به آموزش‌وپرورش معرفی شده تا بعد از «تایید صلاحیت‌های عمومی گزینش» و «شرکت در دوره مهارت‌آموزی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی» از ابتدای سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ استخدام شوند. اما با وجود تشریح این شرایط، کارنامه سبزها نسبت‌به رد خود در گزینش معترض هستند؛ موضوعی که هرچند قانونی است اما با توجه به کمبود شدید معلم، شاید بهتر باشد تجدیدنظری در آن اتفاق بیفتد.
روبه‌روی وزارت آموزش‌وپرورش در خیابان سپهبد قرنی تعداد معترضان زیاد است، هرکدام در یک قسمت از پیاده‌رو ایستاده یا نشسته‌اند. بعضی‌شان بچه کوچک‌شان را هم آورده‌اند و با چمدان و کوله‌پشتی، گوشه‌ای، محیط نسبتا امنی برای خودشان ایجاد کرده‌اند. مشخص است که همه ساکن تهران نیستند، این مساله از ظاهر و گویش‌شان هم پیداست.  نزدیک ظهر که می‌شود آرام می‌گیرند اما صبح و عصر به‌طور مرتب در حال شعار دادن یا بالا بردن پلاکارد هستند. روی پلاکاردها و زبان‌شان چند شعار واحد دارند؛ «هر سال دارم سبز می‌شم، تیشه نزن به ریشه‌ام»، «پشت در وزارتیم، منتظر حمایتیم»، «کارنامه سبز دستمه، معلمی حقمه»، «شعار کارنامه سبز، استخدام استخدام». فلاسک چای، سبد موادغذایی و پتو هم هست، این یعنی فعلا بنای ترک خیابان را ندارند. هر غریبه‌ای که به‌ آن‌ها نزدیک می‌شود، واکنش نشان می‌دهند و به گرفتن فیلم و عکس از نزدیک اعتراض می‌کنند. صدای شعارها گاهی بلندتر و گاهی به زمزمه تمایل پیدا می‌کند. هرازگاهی هم با حراست و نیروی انتظامی روبه‌روی وزارتخانه درگیر می‌شوند. به‌آرامی به یکی از آن‌ها نزدیک شده و اطمینان‌خاطر می‌دهم که تصویری از او 
بنا نیست در جایی منتشر شود و فقط صحبت‌هایش بدون ذکر نام چاپ خواهد شد. مردی 32ساله، همراه با همسرش که با فاصله از دیگران ایستاده‌اند. او به «صبح‌نو» می‌گوید: قبل از انتخابات، یک تجمع 9روزه در تهران داشتیم اما در پایان به ما وعده دادند که مطالبات‌مان را پیگیری می‌کنند، ما نیز ازآنجاکه نمی‌خواستیم در زمان انتخابات، بهانه به دست دشمنان بدهیم، اعتراض صنفی خود را خاتمه دادیم اما متاسفانه بعد از چهارماه، هیچ اقدامی برای روشن شدن تکلیف استخدامی ما صورت نگرفت و مجبور شدیم دوباره به تهران بیاییم و تجمع صنفی برگزار کنیم. او می‌گوید: معترضان از تمام استان‌های کشور به تهران آمده‌اند؛ از سیستان‌وبلوچستان، کردستان و خوزستان آمده‌اند تا حقوق خود را پیگیری کنند.
سپس همسرش که سال گذشته در آزمون استخدامی قبول شده است، می‌گوید:‌ آنقدر خلف وعده کردند و آنچنان ما را معطل گذاشتند تا در این بحران کرونا، مجبور شدیم به خیابان بیاییم؛ همه خطرات را به جان خریدیم تا بتوانیم اعتراض کنیم؛ در این بحران شدید، ممکن است در رفت‌وآمد یا در حین تجمع آلوده شویم اما چاره دیگری نداریم؛ هرچه نامه‌نگاری کردیم و هرچقدر منتظر ماندیم، هیچ اتفاق مثبتی نیفتاد! آنطور که می‌گویند فعلا و تا زمانی که پاسخ مشخصی دریافت نکنند، خیابان و اعتراض را رها نخواهند کرد. وزارت آموزش‌وپرورش اما در همان روزهای اول به موضوع واکنش نشان داده و دیگر پاسخی به آن‌ها نمی‌دهد.
ناصر سلیمان‌زاده، رییس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و امور اداری آموزش‌وپرورش گفته است که همه پردازش‌های انجام‌شده روی نمرات و «کسب نمره حدنصاب»، برای همان
 «کد شغل محل انتخابی» اعتبار داشته و صدور کارنامه در مرحله اول، ازسوی سازمان سنجش آموزش کشور، برای معرفی داوطلبان به مراکز مصاحبه و بررسی مدارک، صرفا جهت اطلاع داوطلب بوده و هیچ‌ حقی برای استخدام فرد ایجاد نمی‌کند. علاوه بر آن، تمام فرآیند برگزاری آزمون از ثبت‌نام تا اعلام نتیجه نهایی، با سازمان سنجش آموزش کشور  و با نظارت سازمان اداری و استخدامی کشور صورت گرفته و آموزش‌وپرورش، هیچ دخالتی در «قبولی» یا «مردودی» افراد ندارد. در قوانین استخدامی کشور تعریفی برای عبارت «کارنامه سبز» یا عناوین مشابه دیگر وجود ندارد و مطابق ماده۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری، به‌کارگیری افراد در دستگاه‌های اجرایی صرفا پس از پذیرفته شدن در امتحانات عمومی و نیز امتحان یا مسابقه تخصصی امکان‌پذیر است.شرایط و ضوابط مربوط در «دفترچه راهنمای هشتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور» و «دستورالعمل نحوه برگزاری امتحان عمومی و تخصصی برای استخدام افراد در دستگاه‌های اجرایی» به‌صراحت اعلام و در آبان‌ماه ۱۳۹۹ برای اطلاع همه داوطلبان ازسوی سازمان سنجش
 آموزش کشور، منتشر شده است. بر این اساس داوطلبان شرکت‌کننده در امتحان مذکور، با علم و آگاهی کامل از شرایط و ضوابط اعلام‌شده، اقدام به ثبت‌نام و شرکت در آزمون کرده و در راستای صیانت از حقوق سایر داوطلبان آزمون مذکور، رعایت کلیه شرایط و ضوابط آزمون برای همه داوطلبان شرکت‌کننده الزامی است. همانطور که در بالا نیز گفته شد دارندگان کارنامه سبز در این آزمون حدنصاب نمره علمی را دریافت کرده اما این وزارتخانه به‌دلیل محدودیت در ظرفیت از انجام فرایند مراحل استخدام آن‌ها را منع کرده است اما وزارت آموزش‌و‌پرورش اعلام کرد که؛ هرچند محدودیت برای استخدام وجود دارد اما این ادعا درست نیست که تجمع‌کنندگان نمره قبولی را در آزمون کسب کرده‌اند، همچنین امکان بررسی مجدد وضعیت این افراد برای سازمان سنجش آموزش کشور میسر نبوده و تصمیم بر این شد که آن‌ها دوباره امسال در آزمون استخدامی شرکت کنند و با کسب حدنصاب نمره در این وزارتخانه جذب شوند.​ هرچند اظهارات وزارت آموزش‌وپرورش مبنای قانونی دارد اما درحال‌حاضر کشور با کمبود شدید معلم روبه‌رو است، به‌نحوی‌که اغلب معلمان در سن بازنشستگی هستند و نیروی جدید به نسبت تعداد بازنشستگان به سیستم اضافه نشده است؛ موضوعی که تاثیر بسیار منفی بر روند آموزش کشور خواهد گذاشت. شاید بهتر باشد این وزارتخانه با همراهی نمایندگان باتوجه به شرایط حال حاضر، جذب معلمان را کمی سهل کند تا علاوه بر بهره‌مندی سیستم آموزشی از نیروهای تازه‌نفس، متقاضیان استخدام نیز صاحب شغل شوند.

captcha
شماره‌های پیشین