sobhe-no.ir
1258
یکشنبه، ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
1
سرمقاله

رسوایی جریان تحریف

چگونه اسپیلبرگ و هنکس سیاست‌های آمریکا را ترویج می‌کنند؟

سربازان فرهنگی هالیوود

سینما به‌عنوان هنری برتر و بستری که به جرات، پرمخاطب‌ترین رسانه به حساب می‌آید، همواره در کشورهای مختلف در کنار سرگرمی، ابزاری برای تصویر کردن حوادث و اتفاقات مهم بوده است؛ اتفاقات و حوادثی تلخ و شیرین که برای تاریخ یک سرزمین مهم است اما جایگاه این حوادث در سینمای ایران کجاست؟ کشور ما به‌واسطه تاریخ پرفرازونشیبی که داشته با حوادث متعدد تلخ و شیرینی روبه‌رو شده است. بارها ازسوی بیگانگان به مردم این سرزمین ظلم شده و به واسطه آن، هزاران زن، کودک و مرد ایرانی جان‌شان را از دست داده‌اند. بارها این سرزمین مورد هجوم واقع شده است اما در سوی مقابل صدها اتفاق مبارک و افتخارآمیز هم ازسوی ایرانیان رقم خورده است. از دفاع برای حفظ آب و خاک تا پیشرفت‌های علمی و صدها مورد دیگر. این یک امر تلخ و بدیهی است که سهم این حوادث در سینمای ایران بسیار ناچیز است؛ البته این وضعیت نامطلوب مولود یک چرخه است. چرخه‌ای که سینماگر، مدیر و... در آن سهیم هستند.

قاسم زائری در گفت‌وگو با «صبح‌نو» :

جامعه دریافت، آزادی در انحصار نخبگانِ اصلاح‌طلب نیست

حسام رضایی / وقتی نخبگان اصلی اصلاح‌طلب با وجود حمایت همه‌جانبه از عبدالناصر همتی در انتخابات 1400، با استقبال سرد طبقه متوسط شهری به‌عنوان پایگاه سنتی اصلاحات مواجه شدند، این گزاره در میان جامعه‌شناسان سیاسی شکل گرفت که طبقه متوسط شهری دیگر همراه ایده‌های برساخته اصلاحات(در معنای تاریخی و تشکیلاتی) آن نیستند و اصلاح‌طلبان برای احیا و امکان بازیگری مجدد جهت باز کسب قدرت، باید دست به بازسازی و بازیابی اندیشه‌ای، رویکردی، گفتمانی و حتی تشکیلاتی بزنند. مضاف بر این، اهل فن تاکید دارند که بی‌رمقی طبقه متوسط برای کنش سیاسی(سیاست‌زدایی) و افتادن در ورطه اقتضائات فرودستی، فرصت بی‌بدیل تاریخی را به دولت ابراهیم رئیسی و به‌طورکلی اصولگرایان بخشیده تا بتوانند، ثنویت سنتی «طبقه متوسط-اصلاحات» را به همسازی «طبقه متوسط-اصولگرایی» تغییر بدهند. برای بررسی نسبت طبقه متوسط با جریان اصلاحات و نگاه و رویکرد دولت جدید به این طبقه و سایر طبقات، به سراغ دکتر قاسم زائری، جامعه‌شناس رفتیم. او معتقد است که نمایندگی آزادی‌های سیاسی و اجتماعی دیگر در انحصار اصلاح‌طلبان نیست و جامعه ایران فهمیده که اصولگرایان هم می‌توانند نمایندگان حتی بهتری برای دفاع از آزادی آن‌ها باشند. در ادامه مشروح گفت‌وگوی «صبح‌نو» با این جامعه‌شناس سیاسی را از نظر خواهید گذراند.

رهبر انقلاب در دیدار مدال‌آوران المپیک و پارالمپیک:

مسوولان و ورزشکاران در ماجرای رژیم‌صهیونیستی منفعل نباشند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبرمعظم انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار مدال‌آوران بازی‌های المپیک و پارالمپیک توکیو، با قدردانی صمیمانه از قهرمانان کشورمان فرمودند: مهم‌ترین پیام قهرمانی ورزشکاران افتخارآفرین کشور در صحنه‌های بین‌المللی، امکان تحقق کارهای به‌ظاهر نشدنی و انتقال پیام ایستادگی و امید و نشاط به جامعه و جوانان است.

صبح نو

سرمقاله

رسوایی جریان تحریف

دولتی که همه مناسبات  داخلی و خارجی خود را به برجام گره زده بود و آن را برگ برنده خود در روابط و مناسبات دیپلماتیک می‌دانست طی دو، سه سال اخیر، توافق هسته‌ای را عاملی برای رفع مانع عضویت دائم ایران در شانگهای می‌دانست، اما ایران، امروز در آستانه فروپاشی برجام به عضویت دائم این نهاد اقتصادی درآمده است؛ نهادی که به اذعان بسیاری از کارشناسان اقتصادی، در آن اقتصاد چین در سال2030 از آمریکا پیشی می‌گیرد و سازمان شانگهای را در دهه آینده بر سازمان‌های متحد آمریکا برتری داده و در روندهای جهانی تعیین‌کننده خواهد شد. اما غرب‌گرایان به‌جای تغییر در فرمان سیاست خارجی خود و چرخش ازسمت غرب به شرق، با بهانه‌هایی همچون FATF سعی می‌کردند ناکامی‌های دیپلماتیک خود را به تحریم گره بزنند. مانند موضوع واکسن که حامیان دولت گذشته نپیوستن به کنوانسیون‌های FATF را مانع آن می‌دانستند و حال واردات گسترده واکسن و پیوستن رسمی ایران به سازمان شانگهای، یک‌بار دیگر غلط بودن ادعاهای جریان غرب‌گرا را مشخص کرد. هرچند رسانه‌های اصلاح‌طلب قبل از سفر رییس‌جمهور به تاجیکستان موافقت با عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای را محال و دور از دسترس می‌دانستند  و ادعا می‌کردند «کشورها ریسک تجارت با ایران را نمی‌پذیرند. راه ساده‌ای برای پیوستن به پیمان شانگهای نداریم و کشورهای عضو شانگهای حاضر نیستند خود را درگیر مسائل ایران ازجمله در بحث برجام
 و FATF کنند...» اما غلط درآمدن پیش‌بینی‌های جریان تحریف، نشان از آن دارد که ایران فرصت‌های دیپلماتیک و ظرفیت‌های بی‌شماری دارد که حتی تحریم‌های آمریکایی نمی‌تواند مانع شکوفایی یا نادیده گرفتن این ظرفیت‌ها شود؛ همچنان که دولت جدید  با یک تغییر تاکتیک ساده، سیاست چندجانبه‌گرایی و تمرکز بر همسایگان توانست یکی از انتظارات چندساله ایران را محقق سازد.

captcha
شماره‌های پیشین