sobhe-no.ir
1257
شنبه، ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
1
در سفر سید ابراهیم رییسی ، ایران عضو دائم سازمان همکاری شانگهای شد

دستاورد تاجیکستان

جواد بخشی / رییس‌جمهور کشورمان در نخستین سفر خارجی خود روز پنج‌شنبه ۲۵شهریور برای شرکت در نشست دوروزه سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای وارد دوشنبه، پایتخت تاجیکستان شد و با پذیرش درخواست چندساله ایران برای عضویت دائم در این نهاد توانست یک موفقیت دیپلماتیک در راستای تحقق شعار تقویت نگاه به شرق برای خود رقم بزند.آیت‌الله رئیسی روز پنجشنبه به دعوت آقای رحمان راهی تاجیکستان شد تا اتفاقی مهم در عرصه اقتصادی و همچنین سیاسی برای کشورمان رقم بزند؛ سفری که مهم‌ترین دستاوردش پایان انتظار 16ساله ایران برای عضویت دائم در سازمان همکاری‌های شانگهای بود؛ اتفاقی که به گفته وزیر امورخارجه، مردم حتما آثار این عضویت را در برنامه اقتصادی دولت سیزدهم مشاهده خواهند کرد.در بیست‌ویکمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای سران کشورهای ایران، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، بلاروس، پاکستان، ترکمنستان و ازبکستان حضور داشتند و رؤسای جمهوری روسیه، چین، هند و مغولستان نیز به‌صورت آنلاین در آن شرکت کردند که اعضای آن با تایید سند عضویت ایران به کار خود پایان دادند.

صحبت های جديد رضا خاتمی نشان می دهد كه اصلاح طلبان قصد تغيير رويكرد ندارند

ادامه دادن در مسير مسدود

پس از پایان کار دولت دوازدهم، کارزار محاکمه روحانی و چهره‌های نزدیک به او به وجود آمد. این کارزار که بخشی از آن ازسوی مجلس پیگیری شد، به‌سرعت مورد استفاده جریان حامی دولت قبل قرار گرفت و آن‌ها با این ادعا که اصولگرایان به‌دنبال انحراف افکار عمومی هستند، از «محاکمه روحانی» برای پاک‌سازی چهره سیاسی مخدوش خود بهره بردند.

سوخت ایرانی با شکستن محاصره اقتصادی آمریکا علیه لبنان از طریق سوریه به بیروت رسید

مانور قدرت ایران

روح‌الله فرقانی / معادله بازدارندگی مقاومت به سطح دریا رسید و با ابتکار عمل مقاومت، کشتی حامل سوخت ایران با موفقیت به بنادر سوریه و سپس وارد لبنان شد؛ موضوعی که نشان داد که محاصره کارتل‌های غربی با شکست روبه‌رو شده است و توطئه‌های رژیم‌صهیونیستی و حامیان غربی آن برای بی‌ثبات‌سازی در بیروت در نطفه خفه شده است.روز پنجشنبه منابع لبنانی گزارش دادند که تانکرهای حامل سوخت ایران که از سمت بندر بانیاس سوریه به لبنان حرکت کرده بودند وارد این کشور شده است. خبرنگار النشره در این باره گزارش داد که این تانکرهای حامل سوخت مازوت ایران وارد منطقه «حوش السید علی» در الهرمل شدند. حدود ۷۰ تا ۸۰کامیون حامل سوخت با طی مسیر ۲۳۰کیلومتری گازوئیل صادراتی ایران را از بندر بانیاس سوریه به خاک لبنان انتقال دادند. تمامی کاروان‌های حامل سوخت ایران وارد لبنان شده است؛ کاروان‌هایی که شامل چهار بخش بودند.

نگاه

اصرار آمریکا و متحدانش به ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای، چرا؟

مهدی فضائلی

«صبح نو» رویکرد مردمی و ضد انحصار و رانت مجلس یازدهم را همزمان با سفر رییس مجلس به مازندران و تصویب قانون تسهیل کسب و کار ،جهش مسکن و واردات خودرو بررسی کرده است

بهارستان جدید

تغییری که درراستای تحقق خدمت موثرتر به مردم ایران در ماه‌های گذشته اتفاق افتاد، امری مهم و ضرورت‌دار بود. مجلس، دولت و دستگاه قضا و دیگر نهادهای موثر، در هفته‌های اخیر با وحدت کلمه، برداشتن مانع‌ها و حل مشکلات معیشتی را در دستورکار دارند. طرح، لایحه و حضور میدانی، سه رکن تغییر در روند حکمرانی است؛ تغییری که قرار است حل مشکلات مردم، به‌ویژه مشکلات اقتصادی و معیشتی را نشانه رود؛ روندی که پرچم آن را ماه‌ها قبل، مجلس انقلابی برافراشت و با هم‌افزایی دولت مردمی، قرار است به اهداف بلندی دست یابد. هرچند تاثیر مثبت اقدامات و عملکرد این دوره کوتاه نیز بر کسی پوشیده نیست اما نه مسوولان و نه مردم به این حد راضی نیستند و هر دو در انتظار گام‌های بلندتری هستند.مجلس انقلابی علی‌رغم هجمه‌ها و انتقادهای ناصواب در ماه‌های گذشته و تحلیل و تعبیر انتخاباتی از اقداماتش، لحظه‌ای درنگ نکرده است و باقدرت مسیر وعده داده‌شده را طی می‌کند. کلیدزدن طرح‌های اقتصادی در زمینه‌های مختلف در آغازبه‌کار مجلس یازدهم، گواه روشنی بر این مدعاست که کماکان با طرح تسهیل مجوزهای کسب‌وکار و طرح ساماندهی بازار خودرو، مجلس انقلابی از وعده‌های خود عدول نکرده و حل مشکلات مردم را در دستورکار خود دارد.

گزارش «صبح‌نو» از تاثیر تصویب طرح ساماندهی خودرو ازسوی مجلس در بازار خودرو را بخوانید

دلالان در برابر قانون شکست می‌خورند؟

بازار نابسامان خودرو تحت‌تاثیر افزایش نرخ ارز، ممنوعیت واردات، کاهش تولید داخلی و از همه مهم‌تر دلال‌بازی‌ها با افزایش رو‌به‌رو شد؛ مساله‌ای که با بی‌توجهی‌های دولت تدبیر و امید در طول هشت‌سال همراه بود و برای مصرف‌کنندگان مشکلات بسیاری را به وجود آورد اما طرح ساماندهی بازار خودرو ازسوی مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت به تصویب نمایندگان مجلس رسید. حالا این طرح منتظر تصویب نهایی ازسوی شورای نگهبان است.

وزیر ارشاد برنامه‌های این وزارتخانه را تشریح کرد

حمایت از سلیقه‌های مومنانه و انقلابی

نخستین دیدار رییس‌جمهور و هیات دولت سیزدهم با رهبر انقلاب در ششم شهریور از نظر تعداد موضوعاتی که مورد بحث قرار گرفت، آن را در جایگاه یک دیدار خاص در طول سال‌های اخیر قرار می‌‌دهد. اهمیت بازسازی انقلابی و عقلانی فرهنگ و ساختارهای فرهنگی ازجمله محورهای مهم این دیدار بود. رهبر انقلاب در این بخش از سخنان خود مسوولیت‌های کلان مهمی را متوجه بخش‌های فرهنگی دستگاه اجرایی دانستند. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به همین مناسبت در گفت‌وگو با دکتر محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم به بررسی برنامه‌های این وزارتخانه برای تحقق اهداف کلان انقلاب اسلامی در حوزه‌ فرهنگ پرداخته است. به بخش‌هایی از این گفت‌وگو اشاره می‌کنیم.

سرمقاله

بازگشت مجلس به رأس امور

شماره‌های پیشین