sobhe-no.ir
1256
چهارشنبه، ۲۴ شهریور ۱۴۰۰
5
«صبح‌نو» نقشه مذاكراتی دولت جدید را بررسی می‌كند

باقری به جای عراقچی

تغییر و تحولات زیادی در رأس مدیریت وزارت امورخارجه در پیش است. بعضی شنیده‌ها از انتصاب علی باقری‌کنی به معاونت سیاسی وزارت امورخارجه حکایت دارند؛ فردی که از او به‌عنوان یکی از گزینه‌های جانشینی محمدجواد ظریف یاد می‌شد. با توجه به اینکه عضو سابق تیم مذاکره کننده پیشتر یکی از مخالفان و منتقدان سرسخت برجام بود، باید دید که انتصاب او به‌عنوان معاون سیاسی وزیرخارجه چه تاثیری بر مسیر مذاکرات احیای برجام خواهد داشت. در این میان، بررسی نسبت سیدعباس عراقچی -که به نظر روزهای آخر مسوولیت خود در جایگاه معاونت سیاسی را می‌گذراند- با تیم‌های مختلف مذاکره‌کننده در نوع خود مهم به نظر می‌رسد. طی ماه‌های پس از پیروزی سیدابراهیم رئیسی در انتخابات 28خرداد، شنیده شد که علی باقری‌کنی گزینه اصلی وزیر امورخارجه است. در همین باره، سه روز پس از انتخابات ریاست‌جمهوری1400 باقری‌کنی به‌عنوان رابط رییس‌جمهوری منتخب وقت در وزارت امور خارجه معرفی شد. از آن پس، باقری‌کنی به همراه محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه وقت، در جلسات حضور می‌یافت. قاب مشترک باقری‌کنی با رئیسی و ظریف در دیدارهای خارجی، این شائبه را تقویت کرد که چهره نزدیک به تفکر سعید جلیلی، یحتمل وزیر امورخارجه آینده ایران خواهد بود. پس از انتخاب حسین امیرعبداللهیان به‌عنوان وزیر امورخارجه این تحلیل متواتر شد که سعید جلیلی به وزارت خارجه نخواهد رفت و بر این اساس، جایی برای باقری‌کنی خالی نگذاشته است. باوجوداین، مدتی است که نام علی باقری‌کنی، بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده است؛ این‌بار به‌عنوان معاون سیاسی احتمالی امیرعبداللهیان و جانشین سیدعباس عراقچی.

احمد وحیدی:

روند نظارت بر قیمت کالاهای اساسی در کشور باید تقویت شود

روایت عباس‌زاده مشکینی از جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس؛

امیرعبداللهیان: صحبت‌هایم درباره قانون هسته‌ای مجلس تحریف شد

صبح نو

احمد وحیدی:

روند نظارت بر قیمت کالاهای اساسی در کشور باید تقویت شود

احمد وحیدی، وزیر کشور در نشست بررسی روند نظارت بر قیمت کالاها و مایحتاج عمومی با محوریت آرد و نان که با حضور نمایندگان وزارت صمت، کشاورزی، اطلاعات، اموراقتصادی و دارایی، دادگستری، مجلس شورای اسلامی، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دادستانی کل کشور، اتاق اصناف و اتحادیه خبازان در محل وزارت کشور برگزار شد با تاکید بر این موضوع که بایستی روند نظارت بر قیمت کالاهای اساسی در کشور تقویت شود؛ گفت: نان ازجمله کالاهای پرمصرف و استراتژیک در کشور است که بایستی در این خصوص تدابیر لازم برای کنترل قیمت آن صورت گیرد.
وزیر کشور با تشریح این موضوع که باید توجه داشته باشیم که بخش عمده مصرف نان در دهک‌های پایین جامعه است، گفت: باید با تمام ظرفیت‌ها و مکانیسم‌های نظارتی جلوی افزایش غیرمتعارف را در حوزه کالاهای استراتژیک و اساسی در کشور بگیریم.
وی همچنین با اشاره به این واقعیت که
 با توجه به تورم و افزایش هزینه‌ها، بایستی متوجه نیازها و خواسته‌های متعارف نانوایان هم باشیم، گفت: روی‌هم‌رفته هزینه نانواها به تأسی از وضعیت اقتصادی کلی کشور و به‌تبع از افزایش نرخ دستمزدها، بیمه و مالیات و هزینه‌های حامل‌های انرژی بالا رفته است و باید اقدامات حمایتی لازم از این بخش هم صورت گیرد.
وحیدی خاطرنشان کرد: بایستی همه تلاش‌مان به‌عنوان دستگاه‌های اجرایی، تسهیلگر شرایط اقتصادی کشور و کمک به حل مشکلات معیشتی مردم باشد و در این خصوص نیازمند به ارتقای بیشتر هماهنگی‌ها در سطوح تصمیم‌گیری و اجرا هستیم.
 

captcha
شماره‌های پیشین