sobhe-no.ir
1256
چهارشنبه، ۲۴ شهریور ۱۴۰۰
14
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با نویسنده و کارگردان نمایش «تنیدن»

حاصل روزهای کرونا

سمانه استاد / «تنیدن» روایتی است از آدم‌هایی که در تارهایی که به دور خود تنیده‌اند گیر افتاده‌اند، همچون مگسی که در تار عنکبوت گیر کرده، دست و پا می‌زند مگر اتفاقی بیفتد و رها شود اما نمی‌شود ولی به تقلای بیهوده ادامه می‌دهد. «تنیدن» از معدود نمایش‌هایی است که این روزها به روی صحنه رفته، نمایشی اپیزودیک که از چهار داستان تشکیل شده است. نویسنده و کارگردان این نمایش «رضا قنبرزاده فرید» در سال95 اولین نمایش خود با نام «فیشرآباد» را به روی صحنه برد که یکی از داستان‌های آن اقتباسی از داستان بانوی سرخ‌پوش میدان فردوسی بود و باعث استقبال مخاطب از اثر شد. او نمایش دومش را در سال‌97 با عنوان «به من میگن مک کنا» از دان شا به‌روی صحنه برد و «تنیدن» سومین اثر نمایشی او در کسوت کارگردان است. به بهانه اجرای «تنیدن» با «رضا قنبرزاده فرید» گفت‌وگو کرده‌ایم و او از پروسه تمرینات این نمایش و علاقه‌اش به تئاتر چنین می‌گوید:

خاطرات نگهبانان اسرای عراقی در ایران

«نگاهبان» خواندنی شد

صبح نو

خاطرات نگهبانان اسرای عراقی در ایران

«نگاهبان» خواندنی شد

کتاب «نگاهبان» نوشته نسرین ساداتیان شامل ۵۰خاطره از نیروهای نگهدارنده اسیران عراقی در ایران ازسوی انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد. به گزارش «مهر»، کتاب «نگاهبان» نوشته نسرین ساداتیان شامل ۵۰خاطره از نیروهای نگهدارنده اسیران عراقی در ایران به‌تازگی ازسوی انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شده است.
این کتاب به توصیف خاطراتی از اردوگاه‌های اسرای عراقی در ایران می‌پردازد که از زبان نگهبانان و فرماندهان این اردوگاه‌ها روایت می‌شود. در تهیه مطالب این کتاب، اصغر عزیزی که عضو کمیسیون نگهداری از اسیران عراقی بوده، واسطه آشنایی و گردآوری اطلاعات و مصاحبه نویسنده با نیروهای نگهدارنده اسرای عراقی در دفتر ادبیات و مقاومت حوزه‌ هنری می‌شود؛ درنتیجه ساعت‌ها می‌نشینند و از خاطرات اسیران عراقی صحبت می‌کنند و نویسنده هم همه روایت‌ها را ضبط می‌کند و گاهی پرسش‌هایی مطرح کرده که راوی‌ها با کمک عزیزی جواب می‌دهند.
ساداتیان روز هفدهم اسفند۱۳۹۵ اولین مصاحبه «نگاهبان» را با عزیزی انجام داد و سپس بقیه مصاحبه‌ها انجام شدند. این کتاب نشان می‌دهد در اردوگاه‌های اسیران عراقی در ایران چه گذشته و مسوولان این اردوگاه‌ها چه رفتاری با اسیران عراقی داشته‌اند. نویسنده نگاه این نگاهبانان را مثل پدر می‌داند که لقمه نانی می‌دهد و گاهی مادری که دلداری‌ می‌دهد و روزهای دوری از خانواده و زندگی‌اش را کمی آسان می‌کند. همه زحمت‌ها برای راحت زندگی کردن میهمانان عراقی در کمیسیون اداره اسیران عراقی برنامه‌ریزی می‌شد که در رأس این کمیسیون، شهید حاج‌آقا محمدعلی نظران بود. نویسنده کتاب پیش‌رو، پس از یک سال گفت‌وگو با نیروهای نگهدارنده اسیران عراقی خاطرات کوتاه آن‌ها را نوشته و با مشورت عزیزی آماده چاپ کرده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین