sobhe-no.ir
1256
چهارشنبه، ۲۴ شهریور ۱۴۰۰
13
در نشست «بررسی گذشته و آینده هویت ملی در ادبیات نمایشی دفاع مقدس» مطرح شد

با شکل‌گیری انقلاب، جوانان به هویت خود برگشتند

نشست «بررسی گذشته و آینده هویت ملی در ادبیات نمایشی دفاع مقدس» (بیست‌ودوم شهریورماه ۱۴۰۰) با حضور منوچهر اکبرلو، محسن سلیمانی فارسانی و ایرج افشاری اصل برگزار و به‌صورت زنده از آپارات پخش شد.

«صبح‌نو» از تازه‌های دنیای موسیقی در شهریورماه گزارش می‌دهد

آبی همچون شب فیروزه‌ای

صبح نو

«صبح‌نو» از تازه‌های دنیای موسیقی در شهریورماه گزارش می‌دهد

آبی همچون شب فیروزه‌ای

این دومین تابستانی است که با کرونا تمام می‌شود. هرچه دوران کرونا طولانی‌تر می‌شود، فعالیت‌های هنرمندان که در ابتدا با وقفه‌ای جدی روبه‌رو شده بود، عادی‌تر ادامه می‌یابد و هر هفته آلبوم‌ها و تک‌آهنگ‌های زیادی راهی بازار می‌شود. در این روزهای آخر تابستان سراغ دنیای موسیقی رفته‌ایم تا به معرفی برخی آلبوم‌ها و آهنگ‌هایی بپردازیم.
 
«شرح این هجران» شنیدنی شد
«شرح هجران» عنوان یکی از آثار منتشرشده در بازار موسیقی است که در قالب تازه‌ترین اثر مشترک امیر شریفی و مهدی امامی و همراهی تعدادی از نوازندگان مطرح کشورمان ازسوی نشر «ماهور» در دسترس شنوندگان و علاقه‌مندان قرار گرفته است. در این آلبوم که ازسوی گروه «نقش» منتشر شده، امیر شریفی آهنگساز و نوازنده تار- سه‌تار- رباب، مهدی امامی خواننده و نوازنده بندیر - دایره، هوشمند عبادی نوازنده نی، محمد عشقی نوازنده سنتور، المیرا مردانه نوازنده کمانچه - کمانچه آلتو، مرجان مهربان نوازنده قانون، سهیل اله‌دادیان نوازنده تمبک، آرش سعیدیان نوازنده عود گروه اجرایی را تشکیل می‌دهند.
مهدی امامی ازجمله هنرمندان فعال حوزه موسیقی ایرانی در عرصه خوانندگی است که تحصیلات آکادمیک خود را در حوزه مهندسی عمران به پایان رسانده است. او مقدمات آواز، تمبک و دف را نزد پدرش استاد احمد امامی آموخت. این هنرمند از سال۱۳۷۶ به‌طور جدی به فراگیری ردیف آوازی موسیقی ایران پرداخت. این خواننده در سال۱۳۸۵ در کلاس‌های تحلیل ردیف و آواز استاد محمدرضا لطفی شرکت کرد و از سال۱۳۸۶ به کارگاه محمدرضا شجریان 
راه یافت. وی همچنین نوازندگی سنتور را نزد حسین شکوفا و مسعود شناسا فراگرفت.
 
سه آلبوم در حوزه موسیقی کودک
 به مرحله انتشار رسید
محمدرضا کریمی صارمی، معاون تولید کانون 
پرورش فکری کودکان و نوجوانان به انتشار سه آلبوم جدید در ژانر موسیقی کودک اشاره کرد و گفت: آلبوم موسیقی «هاجستم و واجستم» به آهنگسازی آیدین کاظمی‌زاد ازسوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آماده‌ انتشار شده است. «هاجستم و واجستم» شامل قطعاتی چون «آموزگار»، «باران»، «بازی»، «گنج»، «هاجستم»، «حیوانات»، «کبوتر»، «کتاب»، «خانه»، «خدا»، «مداد رنگی»، «سفر و صداها» است که ازسوی آیدین کاظمی‌زاد آهنگسازی و تنظیم شده است.
آیدین کاظمی‌زاد نیز درباره شکل‌گیری این اثر بیان کرد: «با توجه به اینکه سال‌هاست در مهدکودک‌ها و مدارس، کار پرورش و تعلیم کودکان و نوجوانان به‌واسطه موسیقی را انجام می‌دهم و نیاز آموزشی آن‌ها را به عینه لمس کرده و با مدیران مهدها و مدارس هر روز گفت‌وگو می‌کنم، لذا با شناخت خوب و قابل قبول از این نیازها اشعار را انتخاب کرده و موسیقی را با توجه به درخواست و علاقه‌ کودکان امروز و البته توان اجرایی آن‌ها ساخته و پرداخته‌ام.» او توضیح داد: «این آلبوم در راستای آشنایی کودکان و نوجوانان با ریتم‌ها و ملودی‌های مختلف با مفاهیم واحد کاری ساخته شده‌اند؛ البته با توجه به سابقه، وقتی بچه‌ها ترانه‌های موردعلاقه‌ خود را بارها می‌شنوند، توانایی همراهی و خواندن آن ترانه را پیدا می‌کنند و بسیار ملموس ازلحاظ ملودی، ریتم، آوا، حرکت، نظم، بیان و درک مفاهیم رشد می‌کنند. بنده بیش از چند ترانه برای گروه‌های سنی مختلف کودک و نوجوان ساخته یا تنظیم کرده‌ام اما این آلبوم از هر نظر متفاوت و برتر از همه‌ آثاری است که تابه‌حال برای کودکان و نوجوانان ساخته‌ام.»
این سه آلبوم به‌زودی پس از رونمایی رسمی، در تمامی مراکز فروش آثار فرهنگی و هنری عرضه می‌شود.
 
آلبوم «آنامک» منتشر شد
آلبوم «آنامک» عنوان یکی از تازه‌ترین مجموعه‌های منتشرشده حوزه موسیقی است که به آهنگسازی و نوازندگی پیانو محمدعلی صلاحی پیش روی شنوندگان
 قرار گرفت. این هنرمند پیش از این تک‌آهنگ‌های «تجلی یک رؤیا» و «چهره‌ای در پنجره» را با هم‌نوازی علی جعفری‌پویان منتشر کرده بود.
محمدعلی صلاحی در این اثر موسیقایی که آن را به مادرش تقدیم کرده، نوشته است: «در امتداد خیال قدم می‌زنم و نقش اندوه خود را روی بعد چهارم آن به تصویر می‌کشم تا رهگذران پس از رستاخیز پاییز وجودشان بچشند طعم ترس از پیدایی من را. تا درک کنند وجودی که سرشار از التماس برای تجلی یک رویاست. به ناچار باید به موازات ابدیت قدم بردارد.»
سهیل سعیدی، سپهر سعیدی تهیه‌کنندگان، استودیو پاپ (محل ضبط)، امید اصغری صدابردار، مجید کاشانی طراح گرافیک، معین هاشمی‌نسب عکاس گروه اجرایی آلبوم را تشکیل می‌دهند.
  
آلبوم جدید کیهان کلهر آبان‌ماه منتشر می‌شود
آلبوم جدید کیهان کلهر به‌زودی منتشر می‌شود. این اثر «آبی همچون شب فیروزه‌ای» نام دارد که آبان‌ماه سال جاری منتشر می‌شود.
«آبی همچون شب فیروزه‌ای» شامل هشت قطعه است و کلهر برای ضبط و اجرای آن‌ها با نوازندگان بین‌المللی چون ساندیپ داس (طبلا)، کارن اوزونیان (ویولنسل)، سمفونی بریجپورت گری‌تر، New york gypsy All stars   و اریک جاکوبسن همکاری داشته است. کلهر که آهنگسازی سریال «خاتون» را به‌عهده داشته، چندی پیش به اتفاق اردال ارزنجان در ایران کنسرت آنلاین برگزار کرده بود.
 

captcha
شماره‌های پیشین