sobhe-no.ir
1255
سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰
8
«صبح‌نو» اعتراضات مخالفان واکسیناسیون در داخل و خارج از کشور را بررسی کرده است

ترس از علم

فائزه مومنی / مخالفت با واکسیناسیون، پدیده جدیدی نیست و سابقه آن به ساخت اولین واکسن‌ها و اوایل دهه ۱۸۰۰میلادی بازمی‌گردد که واکسن آبله مورد استفاده گسترده قرار گرفت. این ایده که بخشی از ویروس وارد بدن می‌شود تا از آن مراقبت کند در ابتدا با انتقادهای فراوانی مواجه شد که این انتقادها بنا به دلایل مذهبی و سیاسی بود. در دهه۱۹۷۰ میلادی وقتی ارتباط بین دریافت واکسن سه‌گانه با اختلالات عصبی مشخص شد، موجی از مخالفت‌ها به راه افتاد اما تحقیقات نشان داده که این ارتباط بسیار اندک و ناچیز است. همزمان با تلاش دانشمندان برای ساخت واکسن کووید۱۹ گروه کوچکی از جنبش واکسن‌ستیزان مخالفت‌ با آن را آغاز کردند و مدعی شدند از این واکسن‌ها برای کاشت ریزتراشه‌ها در بدن افراد استفاده می‌شود. این مخالفت‌ها از آمریکا شروع شده و تعدادی از مردم با استفاده از پلاکاردهایی که روی آن‌ها شعارهایی در مخالفت با واکسن نوشته شده بود از سیاست‌های قرنطینه اجباری انتقاد کردند. تئوری توطئه‌ای که در یک ویدیو در یوتیوب منتشر و بعدها حذف شد، بدون ارائه شاهدی ادعا می‌کرد که واکسن‌ها باعث مرگ میلیون‌ها نفر خواهند شد و جالب اینکه این ویدیو را بیش از هشت‌میلیون نفر لایک کردند. در ایران نیز به‌مرور چنین جنبش‌هایی شکل گرفت و برخی از مخالفان واکسن با تجمع در مقابل وزارت بهداشت و کشور شعارهایی سر دادند. شعارهایی که برخی‌شان مایه‌های طنز دارد اما در ذهن برخی افراد اثرگذار است و دلایلی نیز برای اثبات آن ازسوی مخالفان واکسن طرح می‌شود.

رکوردشکنی دوباره واکسیناسیون در کشور

موج پنجم در مسیر افول قدرت

صبح نو

رکوردشکنی دوباره واکسیناسیون در کشور

موج پنجم در مسیر افول قدرت

آمار رسمی وزارت بهداشت و درمان حکایت از آن دارد که از ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه 22شهریور 448هموطن مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند که این مقدار به‌طور میانگین بالای 18جان ازدست‌رفته در هر ساعت را نشان می‌دهد. همچنین در همین مدت‌زمانی 22هزار و 541بیمار جدید هم در سراسر کشور شناسایی شدند که از این تعداد 3613بیمار در مراکز درمانی کشور بستری شدند. براین‌اساس مجموع جان‌باختگان کرونایی کشور به ۱۱۴هزار و ۷۵۹نفر و مجموع بیماران کرونایی هم به پنج‌میلیون و ۳۱۸هزار و ۳۲۷نفر رسید.
همچنین براساس آمار وزارت بهداشت و درمان هم اکنون هفت‌هزار و 206نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در بخش‌های درمانی بیمارستان‌ها تحت نظر قرار دارند. وزارت بهداشت و درمان گزارش داده است که درحال‌حاضر نیز ۱۶۸شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۹شهر در وضعیت نارنجی و ۷۱شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
اما آمار منتشرشده درباره مقدار واکسیناسیون انجام‌شده در کشور هم نشان می‌دهد که این اتفاق در مسیر سرعت قرار گرفته است و هر روز افراد بیشتری از هم‌میهنان واکسن کرونا را دریافت می‌کنند. آنطور که وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده است در طول روز یکشنبه یک‌میلیون و ۵۹۰هزار و ۲۰۵دوز واکسن کرونا تزریق شده تا یکبار دیگر رکورد واکسیناسیون روزانه در کشور شکسته شود. براساس اعلام مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، تا صبح دیروز ۲۴میلیون و ۱۴۴هزار و ۷۵۰نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۲میلیون و ۴۹۲هزار و ۵۹۸نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۳۶میلیون و ۶۳۷هزار و ۳۴۸دوز رسید. وزارت بهداشت همچنین تاکید کرده است که افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتما در سامانه salamat.gov.ir ثبت نام کنند.
 
تولید بهترین واکسن در ایران
 همچنین روز گذشته وزیر بهداشت و درمان در مراسم آغاز مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن فخرا با تاکید بر تسریع در روند واکسیناسیون اظهار داشت: با افتخار اعلام می‌کنیم که بهترین واکسن را در کشور تولید می‌کنیم و با افزایش تولیدات و صنعتی کردن آن‌ها در آینده دیگر نیازی به واردات واکسن نخواهیم داشت. دکتر بهرام عین‌اللهی با اشاره به افزایش واردات واکسن اظهار داشت: همزمان تولیدات داخلی ما در پنج مرکز انستیتوپاستور، انستیتو رازی، سیناژن، برکت و فخرا این اطمینان را به ما می‌دهد که در آینده اتفاقات خوبی رخ دهد. وزیر بهداشت تاکید کرد: امروز اطمینان می‌دهم که واکسن فخرا یکی از واکسن‌های خوب و با کیفیت بسیار بالاست و با اطمینان دوستان ما کار می‌کنند و ممنونم از معاونت غذا و دارو که با دلسوزی شبانه‌روزی همگام با مراکز تولید واکسن ما کنترل کیفی انجام می‌دهند تا امروزه با خیال راحت به واکسن‌های داخلی اطمینان داریم. او تاکید کرد: همه شاهد بودیم که مقام معظم رهبری از واکسن ایرانی استفاده کردند و این برای ما افتخار بزرگی است که بالاترین مقام کشور ما از واکسن ایرانی استفاده کردند.

captcha
شماره‌های پیشین