sobhe-no.ir
1255
سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰
6
رژیم‌صهیونیستی با حملات موشکی به غزه، به‌دنبال فرار از شکست 6زندانی فلسطینی است

تونل آزادی علیه رژیم‌غاصب

روح‌الله فرقانی / فرار 6اسیر فلسطینی از زندان «جلبوع» رژیم‌صهیونیستی،ضربه امنیتی مهلکی را به رژیم‌صهیونیستی وارد کرد تا آنجا که رسانه‌های منطقه فرار این اسرا را به‌عنوان یک «سیلی امنیتی» به این رژیم و نیز «تغییر مسیر مقابله» با آن یاد می‌کنند. افزون بر این، به‌دنبال فرار ۶اسیر، خیزش بزرگی در اراضی اشغالی در حمایت از اسرای فلسطینی به راه افتاد. رسانه‌های مقاومت از عملیات فرار اسرا تحت عنوان عملیات «تونل آزادی» برشمردند؛ عملیاتی که قدرت امنیتی رژیم‌صهیونیستی را به چالش کشاند و خود مقامات صهیونیستی اذعان کردند که فرار اسیران فلسطینی از این زندان روز غمگینی را برای آن‌ها رقم زد. شکستی که رژیم‌صهیونیستی تاب تحمل آن را نیاورد و اقدام به موشک‌باران مناطقی از غزه کرد. موضوعی که «محسن فائزی»، کارشناس مسائل فلسطین در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: فضای ملتهب مقاومت و رژیم‌صهیونیستی اکنون بر سر نحوه مدیریت زندان‌هاست چراکه اسرائیل در نظر دارد تا شرایط زندان‌ها و ملاقات را سخت از گذشته کند.

بررسی وضعیت جریان‌های سیاسی لبنان در کابینه «نجیب میقاتی»

راه دشوار دولت میقاتی

صبح نو

بررسی وضعیت جریان‌های سیاسی لبنان در کابینه «نجیب میقاتی»

راه دشوار دولت میقاتی

«نجیب میقاتی»، نخست‌وزیر منتخب لبنان سرانجام موفق به تشکیل دولت شد و به 12ماه بن‌بست سیاسی پایان داد. وزن مقاومت در نحوه توزیع پست‌های وزارتی به دو حزب شیعه حزب‌الله و امل حق وتوی لازم برای هرگونه تصمیم‌گیری در کابینه میقاتی را می‌دهد. میقاتی سومین فردی بود که پس از استعفای دولت قبلی در پی انفجار گسترده بندر بیروت در تابستان گذشته که دست‌کم 214نفر را کشت، برای تشکیل دولت جدید تلاش کرد.
کابینه سوم میقاتی از 12مسلمان و 12مسیحی و بر مبنای فرمول تقسیم مساوی پست‌ها میان سه جریان عمده قدرت تشکیل شده است. احزاب جریان مقاومت در مجموع 6وزارتخانه را دریافت کرده‌اند، سه وزارت برای حزب‌الله و سه وزارت برای جنبش امل. حزب‌الله به وزارتخانه‌های فواید عامه، حمل‌ونقل و کشاورزی دست یافت. فواید عامه برای حزب‌الله گزینه‌ای مهم بود؛ زیرا سازوکار بازسازی بندر بیروت از وظایف این وزارتخانه خواهد بود. کابینه 24نفره که شامل یک زن و یک مجری معروف تلویزیونی است، خود را برای انجام وظایفی دلهره‌آور ازجمله اصلاحاتی که از سوی جامعه بین‌المللی خواسته شده است آماده می‌کند تا بتواند کمک‌های مالی بین‌المللی را جذب کند.
سعد الحریری تا زمان استعفا از وظیفه تشکیل دولت در ماه جولای با بهانه وجود تحریم‌های ایالات‌متحده و مخالفت سرمایه‌گذاران عرب خلیج‌فارس، از اعطای وزارت فواید عامه به حزب‌الله خودداری ‌می‌کرد. وزیر انتخابی حزب‌الله علی حمیه است؛ تکنوکرات 44ساله، دارای دکترای الکترونیک از فرانسه. در مورد وزارت کشاورزی نیز حزب‌الله عباس الحاج حسین، روزنامه‌نگار 46ساله را معرفی کرده است.
سبد وزارتخانه‌های دارایی، کار و فرهنگ به جنبش امل به رهبری نبیه بری، رییس مجلس، اعطا شد. وزارت دارایی در طول تاریخ در اختیار جنبش امل بوده است. وزیر انتخابی وی یوسف خلیل، مدیر بخش عملیات مالی در بانک مرکزی لبنان است.وزن مقاومت در کابینه به این دو حزب شیعه حق وتوی لازم برای هرگونه تصمیم‌گیری در کابینه میقاتی را می‌دهد. نجیب میقاتی همچنین دو پست وزارت اطلاعات و وزارت مخابرات کابینه را به حزب مسیحی المرده به رهبری سلیمان فرنجیه، یکی از اعضای ائتلاف 8مارس به رهبری حزب‌الله 
داده است.المرده به‌شدت طرفدار سوریه است و حزب‌الله از آن حمایت می‌کند و حزب سوسیال‌ناسیونالیست سوریه (SSNP)  نیز که پست معاون نخست‌وزیر را به دست آورد، همین‌طور است. این امر تعداد وزیرانی را که طرفدار شراکت و همکاری گسترده اقتصادی و سیاسی با دمشق هستند به 15نفر از 33نفر می‌رساند و این بیشترین دولت حامی سوریه است که از زمان ترور رفیق الحریری در سال2005 به قدرت رسیده است.
 یکی از پست‌های حساس و جنجالی که از علل مهم اختلافات بود یعنی پست وزارت کشور نیز به فردی نزدیک به الحریری رسید. میشل عون معتقد بود که بنا بر ابتکارعمل مکرون، این پست نباید به جنبش المستقبل برسد اما الحریری به‌شدت خواهان حفظ این پست بود و حتی پیشنهاد انتخاب فردی مسیحی از اعضای المستقبل را به عون داده بود که عون آن را رد کرد. این پست اکنون به بسام مولوی، قاضی سابق در بیروت و شمال لبنان رسیده است. الحریری همچنین وزارت بهداشت را دریافت کرد که در دو دولت قبلی ازسوی حزب‌الله اداره می‌شد.عون خواسته بود که وزارت امورخارجه منحصرا ازسوی رییس‌جمهور و دامادش، جبران باسیل، از جنبش میهنی آزاد (FPM) انتخاب شود اما درنهایت طی توافقی با جریان نزدیک به الحریری، عون مجبور به توافق بر سر انتخاب عبدالله بوحبیب، سفیر سابق لبنان در ایالات‌متحده در 1983-1990 شد اما این پست همچنان وابسته به جنبش میهنی آزاد است.اصرار عون بر این بود که مجموعه‌های راهبردی مانند دفاع و امورخارجه را در اختیار بگیرد. عون از پست وزارت دفاع گذشت و در مقابل 6کرسی از 33کرسی به وی اعطا شد که مجموعه‌ای از وزاتخانه‌های مهم انرژی، گردشگری و امور اجتماعی و پست‌های قدرتمند دفاع و دادگستری است که هنوز بیشترین تعداد کرسی وزارتی را در دولت به او می‌دهد. بلوک پارلمانی وی، به ریاست دامادش جبران باسیل، درحال‌حاضر شامل 29نماینده  بزرگ‌ترین فراکسیون در مجلس است.وزارت نیرو یک پیروزی مهم برای جنبش میهنی آزاد است که عون و باسیل به‌شدت برای آن مبارزه کرده‌اند. لبنان درحال‌حاضر تحت حمایت سازمان ملل متحد درحال مذاکره دریایی با رژیم‌صهیونیستی برای ترسیم مرزهاست که پس از پایان یافتن آن به این کشور امکان حفاری گاز را می‌دهد که احتمالا به مهم‌ترین منابع درآمدی دولت تبدیل خواهد شد. درواقع اگر این اکتشافات انجام شود، وزارت نیرو نقش مهمی در مدیریت بودجه ایفا خواهد کرد.درمورد وزارت دادگستری نیز با توجه به اتهام‌زنی‌های جناحی درباره روند قانونی بررسی انفجار بندر بیروت در آگوست 2020 نقش این وزارتخانه بسیار مهم خواهد بود.دولت جدید
 در حالی تشکیل می‌شود که لبنان با آنچه بانک جهانی آن را یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی جهان از دهه1850 توصیف کرده است، دست‌وپنجه نرم می‌کند.اکثریت قریب‌به‌اتفاق لبنانی‌ها برای گذران زندگی در بحبوحه تورم شدید، کمبود سوخت و دارو و قطع برق شبانه‌روزی تلاش می‌کنند. بخش عظیمی از مردم در فقر فرورفته‌اند، درحالی‌که هزاران تن از مردم، کشور را ترک کرده‌اند. وجود چنین زمینه‌هایی از بحران مسیر ناهموار دولت جدید برای پیشبرد کم‌دردسر اهداف و برنامه‌ها و بهبود شرایط براساس خواست مردم را نشان می‌دهد.. 
 

captcha
شماره‌های پیشین