sobhe-no.ir
1255
سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰
5
مهدی صفری در گفت‌گو با «صبح‌نو» تاریخ عضویت ایران در شانگهای را بررسی کرد؛

عضویت ایران در شانگهای ؛پیام‌جدی به غرب

حسام رضایی / خواسته چندساله ایران برای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای که با مخالفت اعضای آن به تعویق افتاده است به نظر می‌رسد در اولین سفر خارجی آیت‌الله رئیسی به تحقق خواهد پیوست و با عضویت ایران در این سازمان، فرصت‌های اقتصادی جدیدی هم برای کشورمان و به‌طور متقابل برای کشورهای عضو شانگهای فراهم خواهد شد. رییس‌جمهور کشورمان در نخستین سفر خارجی خود روز پنجشنبه (25شهریور) به تاجیکستان می‌رود و در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین دیدار و گفت‌وگو می‌کند. نشست سالانه شورای سران دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای قرار است روزهای ۱۶ و ۱۷سپتامبر ۲۰۲۱ برابر با ۲۵ و ۲۶شهریورماه سال جاری در پایتخت تاجیکستان برگزار شود. سازمان همكاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است كه برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشكیل شده است. رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیكستان و ازبكستان سال2001 میلادی سازمان همكاری شانگهای را پایه‌گذاری كردند. چین و روسیه نقش اصلی و تعیین‌کننده را در سازمان شانگهای به عهده دارند. اینک هشت کشور چین، هند، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان اعضای دائم آن هستند و ایران و مغولستان دو عضو ناظر آن محسوب می‌شوند.

حجت‌الاسلام‌ غلامحسین محسنی‌اژه‌ای:

در جنگ اقتصادی باید با فساد مبارزه همه‌جانبه کرد

صبح نو

حجت‌الاسلام‌ غلامحسین محسنی‌اژه‌ای:

در جنگ اقتصادی باید با فساد مبارزه همه‌جانبه کرد

حجت‌الاسلام‌ غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رییس قوه‌قضاییه روز گذشته دوشنبه در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه از مهم‌ترین اقدامات در دوران جنگ اقتصادی را مبارزه همه‌جانبه با فساد در همه ابعاد و عرصه‌ها عنوان کرد و گفت: در دوران جنگ اقتصادی از طرفی باید با فساد مبارزه کنیم و از طرفی باید از فعالان اقتصادی که می‌خواهند در چارچوب قانون سرمایه‌گذاری و تجارت کرده و از طریق تولید، نیاز‌های مردم را تامین کنند حمایت کنیم. وی افزود: دستگاه قضایی با کسانی که در شرایط دشوار جنگ اقتصادی در زمین دشمن بازی و فشار مضاعف به مردم وارد می‌کنند، قاطعانه برخورد خواهد داشت. محسنی‌اژه‌ای از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی هم خواست با جداسازی صف کسانی که می‌خواهند به مردم خدمت و در چارچوب ضوابط قانونی منافع خود را نیز تامین کنند، با کسانی که چوب لای چرخ نظام اقتصادی کشور می‌گذارند و بازار را به هم می‌زنند و نیازمندی‌های مردم را احتکار می‌کنند تا با قیمت گزاف بفروشند، قاطع برخورد کنند. رییس دستگاه قضا گفت: همانطور که رییس‌جمهوری هم بار‌ها تاکید کردند، اگر می‌خواهیم هم موانع تولید و سرمایه‌گذاری برطرف و هم با فساد مقابله شود، بخش عمده اقدامات باید از سوی دولت صورت گیرد. محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: امور اجرایی واردات و صادرات و فرایند سرمایه‌گذاری و صدور مجوز‌ها در دست دولت است که اگر به‌درستی ریل‌گذاری و نظارت نشود، در این مسیر خطا به وجود می‌آید.
رییس قوه‌قضاییه یکی دیگر از بستر‌های فسادزا را «ارز‌های ترجیحی و غیر ترجیحی» عنوان کرد و با بیان اینکه دولت باید در این‌باره تصمیم قاطعی بگیرد، اظهار داشت: به برخی افراد برای وارد کردن اقلام موردنیاز مردم همچون گوشت و مرغ، ارز ترجیحی داده شده تا این اقلام را وارد کشور کنند اما هم این ارز‌ها برنگشته، هم وضعیت بازار به‌گونه‌ای است که اقلام موردنیاز مردم با قیمت گران فروخته می‌شود. وی با تاکید بر لزوم نظارت بر نحوه تخصیص ارز و چگونگی مصرف آن خاطرنشان کرد که برخی افراد در سایه نبود نظارت میلیارد‌ها میلیارد ثروت به دست آورده‌اند و در کنار آن در کشور شاهد کوخ‌نشینی تهیدستان هستیم. رییس قوه‌قضاییه از «تسهیلات بانکی» ‌به‌عنوان یکی دیگر از بستر‌های فسادزا یاد کرد و گفت: تعداد افرادی که بالای هزار میلیارد تومان معوقه بانکی دارند و برای آن‌ها پرونده‌هایی نیز تشکیل شده محدود است، اما همین تعداد نیز موجب اخلال در نظام بانکی شدند. رییس دستگاه قضا در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر اینکه رییس‌جمهوری بار‌ها اعلام کرده بستر‌های فساد را دقیقا می‌شناسد و به‌دنبال برطرف کردن آن‌هاست، تاکید کرد: باید نحوه محاسبات مالیاتی هم با کمک مجلس و دولت اصلاح شود و تا این اصلاحات صورت نگیرد مبارزه با فساد اثربخش نخواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین