sobhe-no.ir
1255
سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰
3
گفت‌و‌گو با محمود علیزاده طباطبایی درباره استعفای دو عضو شورای مرکزی:

حزب برای قدرت تشکیل می‌شود

به نظر می‌رسد آنچه نیاز به بازیابی و بازسازی گفتمانی و تشکیلاتی اصلاح‌طلبان پس از انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 ازسوی قاطبه فعالان جبهه اصلاحات مطرح شد، دارد اولین قربانی خود را می‌گیرد. حزب کارگزاران سازندگی ایران این روزها با استعفای تعدادی از اعضای خود در اعتراض به روندها و رویکردهای حاکم بر این تشکل سیاسی مواجه است؛ روندها و رویکردهایی که در کل جبهه اصلاحات و در تک‌تک اعضای جبهه کم‌وبیش حاکم است.

خبر

صبح نو

خبر

خبر منابع هندی از سفر  امیرعبداللهیان
 به دهلی نو
یک روزنامه هندی به نقل از مقامات رسمی و منابع مطلع گزارش داد که وزیر امورخارجه ایران به‌زودی به دهلی‌نو سفر خواهد کرد تا درباره مسائل دوجانبه و موضوع افغانستان با مقامات هندی به رایزنی بپردازد. به گزارش روزنامه هندو، به گفته مقامات ناشناس، دهلی‌نو یک هفته پس از میزبانی رؤسای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و روسیه برای سفر وزرای امورخارجه ایران و عربستان‌سعودی آماده می‌شود و این سفر بخشی از  مذاکرات گسترده پیرامون افغانستان با کشورهای همسایه خواهد بود.طبق گفته منابع مطلع، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جدید ایران قرار بود روز دوشنبه به دهلی‌نو سفر کند اما سفر او به‌خاطر مسائلی که در برنامه‌ریزی‌ها پیش‌آمده و نشست آتی سازمان همکاری شانگهای به تعویق افتاده است و در آینده نزدیک انجام خواهد شد.فیصل بن‌فرحان، وزیر امورخارجه عربستان‌سعودی قرار است آخر این هفته به دهلی‌نو برود و این اولین سفر او به هند به‌عنوان وزیر امورخارجه خواهد بود. درحالی‌که انتظار می‌رود هر دوی این دیدارها بر مسائل دوجانبه متمرکز باشند، تحولات افغانستان نیز بخش مهمی از آن‌ها خواهد بود.مقامات رسمی می‌گویند، همکاری کشورهای رقیب در غرب آسیا نشانگر این است که تمامی شرکای هند می‌خواهند با آن گفت‌وگو کنند و برعکس. همچنین از نظر آن‌ها، درحالی‌که دولت جدید ایران راغب به فرستادن وزیر امورخارجه‌اش برای گفت‌وگو پیرامون روابط پیش رو، به‌ویژه در زمینه پروژه‌های اتصالات بوده است، وزیر امورخارجه عربستان و امارات‌متحده عربی هم در زمینه مسائل دوجانبه و هم در زمینه مسائل منطقه، دیدگاه مشترکی با نارندرا مؤدی، نخست‌وزیر هند دارند.

منابع عمانی: احتمال پایان جنگ 
در یمن
عمان نسبت‌به پایان جنگ در یمن ابراز امیدواری کرد؛ وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که به‌زودی مذاکرات سیاسی یمن ازسر گرفته می‌شود.بدر بن‌حمد بن‌حمود البوسعیدی، وزیر خارجه عمان در مصاحبه با العربیه گفت: ازسرگیری مذاکرات سیاسی یمن بسیار نزدیک است و ما به پیشبرد این مذاکرات و پایان جنگ خوش‌بین هستیم. وظیفه عمان است که برای تحقق ثبات در یمن تلاش کند. ما برای نزدیک کردن دیدگاه‌های طرف‌های بحران یمن تلاش می‌کنیم. نقش ما در بحران کمک است و حوثی‌ها تلاش ما را رد نکردند.البوسعیدی به هماهنگی مستمر و مثبت با فرستاده‌های آمریکا و سازمان ملل اشاره کرد و گفت: درباره آنچه باید انجام بدهیم اتفاق‌نظر داریم و این مساله عامل کمک‌کننده‌ای برای باز کردن گره بحران است.وی تاکید کرد: سیاست داخلی عمان انعکاس سیاست خارجی این کشور است که بر پایه همزیستی، صلح، حسن همجواری و حل بحران‌ها از طریق ابزارهای مسالمت‌آمیز است. عربستان و عمان روابط استراتژیکی دارند و روابط‌شان براساس احترام و اعتماد متقابل است.عمان از چند ماه پیش وارد خط پرونده یمن شده است و از تلاش‌های فرستاده سازمان ملل برای پایان جنگ و ازسرگیری مذاکرات سیاسی حمایت می‌کند.فیصل بن‌فرحان، وزیرخارجه عربستان یکشنبه مجددا اعلام کرد که این کشور در مارس طرحی را برای آتش‌بس در یمن ارائه کرده است.از سوی دیگر، «هانس گروندبرگ»، فرستاده جدید سازمان ملل در امور یمن در دیدار با «محمد بن‌عوض الحسان»، نماینده عمان در سازمان ملل درباره تحولات یمن رایزنی کرد.دو طرف در این دیدار درباره آخرین تحولات یمن و تلاش‌های بین‌المللی برای بازگرداندن امنیت و ثبات به این کشور جنگ‌زده گفت‌وگو کردند.گروندبرگ ضمن تقدیر از تلاش‌های مسقط برای برقراری ثبات در یمن، تاکید کرد سازمان ملل خواهان توجه به دیدگاه‌های عمان در قبال پرونده یمن است.گروندبرگ در پنجم ماه سپتامبر جاری رسما به‌عنوان چهارمین فرستاده سازمان ملل در امور یمن کار خود را آغاز کرد.وی به‌محض اینکه مسوولیت خود را برعهده گرفت اعلام کرد که بی‌وقفه در راستای تحقق صلح حرکت خواهد کرد. گروندبرگ گفته بود: ما به همه مسوولیت خود را در قبال یمن یادآور خواهیم شد.«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل در ششم آگوست گذشته، هانس گروندبرگ را به‌عنوان فرستاده خاص در یمن به‌جای «مارتین گریفیث» تعیین کرده بود.یادآور می‌شود که عمان تاکنون تلاش‌های زیادی را برای برقراری صلح در یمن انجام داده است.

captcha
شماره‌های پیشین