sobhe-no.ir
1255
سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰
2

خبر

خطیب‌زاده اعلام کرد؛

شکل‌گیری ستاد عالی افغانستان در وزارت خارجه

جواد بخشی / «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در نشست هفتگی با خبرنگاران که به‌دلیل رعایت پروتکل‌های کرونا به‌صورت آنلاین برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

صبح نو

خطیب‌زاده اعلام کرد؛

شکل‌گیری ستاد عالی افغانستان در وزارت خارجه

جواد بخشی / «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در نشست هفتگی با خبرنگاران که به‌دلیل رعایت پروتکل‌های کرونا به‌صورت آنلاین برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به پرسشی درباره نشست روز گذشته آیت‌الله رئیسی و مصطفی الکاظمی،نخست‌وزیر عراق و افزایش سهمیه روادید زوار اربعین نیز اظهار داشت: سفر الکاظمی در راستای روابط بسیار نزدیک ایران و عراق انجام شد. درباره دو موضوع خاص تبادل‌نظر شد؛ یکی در حوزه تسهیل روادید تردد اتباع دو کشور و همچنین درباره زوار اربعین.وی با بیان اینکه همچنان به‌خاطر محدودیت‌های کرونایی مضایق جدی وجود دارد، افزود: دو طرف تلاش دارند این عدد را تا جایی که ممکن است، با رعایت سلامت زوار بالا ببرند. توافق اولیه در بغداد ۳۰هزار نفر از زوار ایرانی بود که این فرصت مهیا شود از مسیر هوایی وارد عراق شوند. پیش از سفر الکاظمی، عدد ۶۰هزار توافق شد و در سفر روز گذشته مجدد توافق شد روی ۶۰هزارنفر هم مقامات بهداشتی و مرتبط با اربعین دو طرف تجدیدنظر کنند و ببینند  اگر بتوانند براساس هر میزانی که ممکن شود حداکثر امکان را محقق می‌کنند ولی همچنان در فضای تردد هوایی صورت خواهد گرفت.حضور زوار ایرانی در پیاده‌روی اربعین امسال، مدت‌هاست که با اما و اگر همراه شده است و اخبار ضدونقیض درباره چگونگی برگزاری آن به گوش  می‌رسد. به نظر می‌رسد در سفر نخست‌وزیر عراق به تهران دراین‌باره بحث‌های دقیقی  صورت گرفته است.

استاندارد دوگانه غرب در مقابله با صهیونیست‌ها
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای اروپایی نسبت‌به برنامه هسته‌ای غیرصلح‌آمیز رژیم‌صهیونیستی حساسیتی نشان نمی‌دهند؟ گفت: این رژیم قانون‌گریز که به حقوق بین‌الملل پایبندی ندارد. متاسفانه استاندارد دوگانه و بسیار شرم‌آور برای غرب وجود دارد که نه‌تنها فشاری برای پیوستن و خلع سلاح این رژیم انجام نمی‌دهند، بلکه همه امکانات خود را در اختیار این دردانه و رژیم نامشروع قرار می‌دهند که نظام بین‌الملل را نقض کند و تهدید دائم منطقه و جهان باشد.خطیب‌زاده اضافه کرد: طبیعی است جمهوری اسلامی ایران و کشورهای متحد و اسلامی و دوست پیگیر خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای هستند و این طرح بارها پیشنهاد شده است که آخرین بار ازسوی آمریکا به‌خاطر این رژیم، بایکوت شد. ما این مسیر را همچنان ادامه می‌دهیم، این رژیم هیچ جایگاهی ندارد که درخصوص کشورهای عضو ان.پی.تی و پایبندی به مقررات صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای صحبت کند.فشار به ایران به‌دلیل برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای پرقدرت ادامه داشته و اخیرا نیز گروسی پس از سفر به تهران و دیدار با رییس سازمان انرژی اتمی، نگرانی‌هایی را ابراز کرده است، بدون اینکه اشاره‌ای به زرادخانه اتمی صهیونیست‌ها داشته باشد.

روابط فنی ایران و آژانس ادامه پیدا می‌کند
سفر گروسی که حالا با تحلیل‌ها و فضاسازی‌های متفاوتی همراه شده، در ابعاد سیاسی و فنی موردتوجه جهانیان قرار گرفته است؛ البته در داخل کشور نیز شاهد بازخوردهایی درباره این سفر بودیم. سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بیانیه مشترک صادره در این سفر و احتمال صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام نیز اظهار داشت: رایزنی‌های بسیار خوبی انجام شد و این موضوعات جدیدی نبوده و نیست و در بستر همکاری فیمابین در حال انجام بود که به‌خاطر اجلاس حکام، گفت‌وگوها به‌صورت فشرده‌تر در تهران انجام شد. این سفر موفق بود و توافق شد در چارچوب فنی بدون اجازه به طرف‌های دیگر برای اینکه موضوعات سیاسی را وارد روابط فنی ایران و آژانس کنند این روابط ادامه یابد.سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: آقای اسلامی برای شرکت در کنفرانس عمومی آژانس به وین خواهد رفت و توافق شد آقای گروسی سفرهای خود را به‌صورت منظم‌تری به تهران انجام دهد و بعد از نشست شورای حکام، به تهران بازخواهد گشت که موضوعات دیگر که در دستورکار است ادامه یابد.خطیب‌زاده ادامه داد: مفاهمه‌ای بین ایران و آژانس طی چند سال گذشته وجود داشته و دارد و براساس مفاهمه دو طرف با حسن‌نیت و اراده کارهای خود را جلو بردند. اگر طرف‌هایی بخواهند روابط مبتنی بر فهم فنی را آلوده به اغراض سیاسی خود کنند، پاسخ ایران،  پاسخ درخوری خواهد بود.

برای واردات واکسن، هیچ خط قرمزی نداشتیم 
حاشیه‌سازی بر سر خرید واکسن یکی از محورهای عملیات روانی در هفته‌های گذشته بود که با تقطیع سخنان مسوولان نظام به‌دنبال ماهیگیری از آب گل‌آلود بودند. هجمه‌ها تا آنجا پیش رفت که تولید واکسن داخلی و دستورات حاکمیتی، دلیل عدم خرید واکسن اعلام شد، درصورتی‌که نه‌تنها در این زمینه محدودیتی وجود نداشت، بلکه کم‌کاری باعث عدم تحقق این مهم شد.حالا سخنگوی وزارت خارجه روز گذشته درباره واردات واکسن‌های فایزر و مدرنا و اینکه یکی از رهیافت‌های دولت جدید استفاده از راه‌های غیربرجامی برای تامین منافع اقتصادی کشور بوده است که در بحث واردات واکسن شاهد بودیم نیز اظهار داشت: ما در خصوص واردات واکسن هیچ خط قرمزی نداشتیم و نداریم. وی افزود: درباره واکسن‌هایی که اسم برده شد (فایزر و مدرنا) نیز هیچ محدودیتی نداریم و موارد به وزارت بهداشت منتقل و این وزارتخانه تایید کرده و اگر مسائل فنی آن انجام شود قطعا می‌تواند واردات انجام شود.

شکل‌گیری ستاد عالی افغانستان در وزارت خارجه 
تحولات افغانستان باز هم به نشست سخنگویی آمد و خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره تماس با طرف‌های درگیر در افغانستان و اینکه احمد مسعود و طالبان به توصیه‌های ایران توجه می‌کنند و همچنین درباره به رسمیت شناختن طالبان، گفت: جمهوری اسلامی ایران شاید جزو معدود کنشگرانی است که با همه طرف‌های فعلی در افغانستان روابط خود را دارد؛ البته با برخی گفت‌وگوهای فراگیرتر و با برخی محدودتر داشته است. براساس اصول خود در حوزه سیاست خارجی همواره سعی کردیم با این گروه‌ها گفت‌وگو کنیم. دور اول گفت‌وگوهای فراگیر بین‌الافغانی در تهران برگزار شد و سعی کردیم همه گروه‌ها را مشارکت دهیم.سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: 
در وزارت خارجه بعد از این بحران تلاش کردیم به‌صورت جدی و متمرکز کارها را جلو ببریم. اخیرا ستاد عالی افغانستان در وزارت خارجه ذیل نماینده ویژه شکل گرفته است. همه تلاش خود را کردیم مردم افغانستان از دسترسی‌های ضروری و مراودات کنسولی با سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های ما محروم نشوند.وی همچنین درباره دعوت از ایران ازسوی طالبان برای حضور در تشکیل جلسات نیز اظهار داشت: زود است در این زمینه صحبت کنیم، باید منتظر باشیم و تشکیل دولت آینده افغانستان را ببینیم و بعد درمورد موضوعات دیگر تصمیم می‌گیریم. براساس عملکرد طالبان، درخصوص نحوه پاسخ به اقدامات و درخواست‌های آن‌ها تصمیم می‌گیریم.خطیب‌زاده همچنین درباره سفر الکاظمی به تهران و اینکه آیا درباره مصالحه بین ایران و عربستان پیامی داشته است؟ گفت: چند دور گفت‌وگوهای ایران و عربستان را در بغداد داشتیم و دولت عراق نقش بسیار مهمی در این گفت‌وگوها داشته است.

جزایر سه‌گانه، ایرانی باقی خواهند ماند
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بیانیه کمیته چهارجانبه اتحادیه عرب و تاثیر بر گفت‌وگوهای منطقه‌ای نیز بیان کرد: اقدامات کشورهای خاص که شناخته‌شده هستند در تدوین این بیانیه‌های نخ‌نما، خسته‌کننده و ملال‌آور انجام می‌شود با روح تحولات در منطقه به‌صورت چندجانبه و دوجانبه و همچنین تحولات بین کشورهای منطقه در جریان است، نه‌تنها مغایرت دارد بلکه مانع جدی را برای همگرایی بیشتر منطقه‌ای ایجاد می‌کند.خطیب‌زاده ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشور مقتدر در منطقه درباره امنیت ملی و تمامیت ارضی و حاکمیت خود هیچ مصالحه‌ای با کسی نمی‌کند. جزایر سه‌گانه ایرانی همواره جزایر ایرانی هستند و باقی خواهند ماند. پرونده هسته‌ای و برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران که دستاورد دانشمندان ایرانی است در مسیر و بستر خودش با قوت پیگیری خواهد شد.

میز مذاکره و برجام را ترک نکرده‌ایم
خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره بیانیه روز گذشته ایران و آژانس نشانگر این است که ایران آماده بازگشت به مذاکرات وین است؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران میز مذاکره و برجام را ترک نکرده است. این آمریکا بود که برجام را نقض کرد و میز گفت‌وگو را ترک کرد. روابط ایران و آژانس روابط معمول فنی و به دور از ملاحظات سیاسی و در چارچوب مقررات آژانس است؛ البته همواره حسن‌نیت نشان دادن یک اتوبان دوطرفه است.
وی اضافه کرد: آنچه بین ایران و آژانس رخ ‌داده اگر ازسوی جهات دیگر تخریب شود، قطعا پاسخ ایران هم متفاوت خواهد بود.سخنگوی وزارت خارجه درباره گفت‌وگوهای وین نیز افزود: تصمیم خود را عوض نکردیم و دولت فعلی هم اعلام کرده که گفت‌وگوهای وین از سر گرفته می‌شود. بالاخره دولتی رفته و آمده است. یک فرایند کاملا دموکراتیک در ایران رخ ‌داده است و این کشورها بهتر می‌دانند در این ترتیبات هم ترتیبات اجرایی و هم ساختارها و هم افراد دستخوش تحولاتی می‌شوند.

خاک عراق مورد سوءاستفاده گروهک‌های تروریستی قرار نگیرد
خطیب‌زاده درباره حمله سپاه پاسداران به مقر گروه‌های تروریستی در منطقه کردستان عراق نیز که سوال یکی از خبرنگاران بود گفت: این در پاسخ به تجاوزات مکرری است که از قرارگاه‌های خودخوانده این گروهک‌های تروریستی در داخل مرز عراق و در نزدیکی مرز ایران علیه جمهوری اسلامی ایران عملیات صورت گرفته و چندین نفر از مرزداران غیور ایرانی را به شهادت رساندند.وی افزود: بارها گفته شده که جمهوری اسلامی ایران تحمل نمی‌کند امنیت مرزهای خودش آن هم توسط گروهک‌های شکست‌خورده تروریستی در اقلیت مطلق مورد خدشه وارد شود. در گفت‌وگوهای دوجانبه و گفت‌وگوهای رسمی و نشست‌های غیررسمی بارها این نکته را به دوستان در عراق متذکر شدیم. باید ترتیباتی قائل شوند که خاک عراق مورد سوءاستفاده این گروهک‌های تروریستی قرار نگیرد.

captcha
شماره‌های پیشین