sobhe-no.ir
1255
سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰
13
گزارش «صبح‌نو» از نشست خبری رییس سازمان تبلیغات اسلامی

اول از جوانان مشورت بگیرید

اولین نشست خبری رییس سازمان تبلیغات اسلامی از زمان انتصاب در سال97 به دستور مقام معظم رهبری، در روز دوشنبه، بیست‌ودوم شهریورماه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد. در این نشست بیش از 20خبرنگار از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف سوالات خود را مطرح کردند و حجت‌الاسلام «محمد قمی» به سوالات پاسخ دادند.

خبر

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از نشست خبری رییس سازمان تبلیغات اسلامی

اول از جوانان مشورت بگیرید

اولین نشست خبری رییس سازمان تبلیغات اسلامی از زمان انتصاب در سال97 به دستور مقام معظم رهبری، در روز دوشنبه، بیست‌ودوم شهریورماه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد. در این نشست بیش از 20خبرنگار از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف سوالات خود را مطرح کردند و حجت‌الاسلام «محمد قمی» به سوالات پاسخ دادند.

خبرنگار «صبح‌نو» در این نشست، موضوع جوان‌گرایی در مدیریت هنری را مطرح کرد. با توجه به اینکه رییس سازمان تبلیغات اسلامی، خود متولد سال1360 بوده و سه سال است در این سمت فعالیت می‌کند و تجربه مدیریت هنری را از سنین پایین به دست آورده است، از پتانسیل جوانان در حوزه مدیریت هنری نیز در این چند سال به‌خوبی استفاده کرده است. سوال «صبح‌نو» این بود که چقدر این جوان‌گرایی توانسته است موتور محرکه سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه پیشبرد اهدافش در راستای تبلیغات دینی و مذهبی باشد.
حجت‌الاسلام قمی در جواب این سوال چنین پاسخ گفت که: «این نیز ازجمله موضوعاتی است که وقتی به تجربه آراسته می‌شود نتایج خوبی را رقم می‌زند. ما درمورد مدیریت هنری حرف می‌زنیم و فکر می‌کنم همه خلاقیت، طراوت و خسته نشدن در جوانان برای مدیریت هنری وجود دارد؛ البته که این موضوع بدون اشکال نیست و با توجه به تجربه کم آن‌ها می‌تواند اشکالاتی نیز رخ دهد؛ زیرا وقتی جوانان را انتخاب می‌کنید، ریسک را هم انتخاب کرده‌اید. من همه برکاتی را که در جوانی وجود دارد در مدیریت هنری ملاحظه کرده‌ام، چه در رسانه ملی و چه در حوزه هنری. در حوزه هنری ما جوانی سی‌ودوساله، آقای دادمان را برای مدیریت انتخاب کردیم. امیرالمومنین در نهج‌البلاغه توصیه می‌کنند مشورت‌تان را اول از جوانان بگیرید؛ زیرا تیزی ذهن آن‌ها بیشتر است و در مدیریت هنری نیز این موضوع تاثیرگذار است. درمجموع می‌توان گفت در این سال‌ها از انتصاب مدیران جوان در عرصه هنر ضرر نکرده‌ایم.

نسبت‌به مسائل آسیب‌های اجتماعی در حاشیه شهرها دغدغه داریم
یکی دیگر از موضوعاتی که در این نشست موردپرسش و پاسخ قرار گرفت ایجاد پایگاه‌های فرهنگی بود که حجت‌الاسلام قمی خاطرنشان کرد: «ما نسبت‌به مسائل آسیب‌های اجتماعی در حاشیه شهرها دغدغه داریم و پایگاه‌های فرهنگی اجتماعی ایجاد کردیم. مجموعه آموزش‌هایی که فکر می‌کنیم از مجموعه مردمی برنمی‌آید یا خودمان زمینه‌سازی کردیم یا زمینه را برای مردم فراهم می‌کنیم. اداره کردن دانشگاه سوره، خبرگزاری مهر، مجموعه تبیان، انتشارات امیرکبیر، مجموعه مدارس صدرا، حوزه هنری، پژوهشکده باقرالعلوم، مجموعه سرچشمه و مجموعه‌های متعددی که باید قدرتمند اداره شوند و اثرگذار باشند. از باب مثال، امیرکبیر آثار تولیدی پرفروش و پرمخاطبی داشت که دو برابر شده است. آثار تولیدی مجموعه چاپ و نشر بین‌الملل وابسته به سازمان چهار برابر شد. مجموعه کتاب شهر به‌عنوان یکی از درگاه‌های عرضه کتاب به‌خصوص در شهرهایی که امید ما این است که در دسترس قرار دادن کتاب و محصولات فرهنگی سرانه مصرف جامعه را بالا ببرد، بیش از دو برابر شده است. شاید حدود سه‌ونیم برابر ظرفیت این اماکن فرهنگی بیشتر شده است هرکدام از این موارد جای گزارش دادن دارد.»
 
بانوان در ساحت هنر عناصر مهم و غیرقابل حذف هستند
حجت‌الاسلام قمی در پاسخ به سوالی درخصوص ماجرای تعطیلی رشته تئاتر در هنرستان سوره و دغدغه اهالی فرهنگ گفت: «دانشگاه سوره مدیریتش با هنرستان متفاوت است. این سوال را باید از آقای دادمان هم بپرسید. حتما بانوان در ساحت هنر عناصر مهم و غیرقابل حذف هستند. زمانی که یک مرکزی ایجاد می‌شود برای اهداف و مقاصدی است. مجموعه مدیریتی آنجا در دوره‌ای موقت برای اینکه بتوانند درزمینه ورودی‌های رشته، خدماتی با مقاصد بلند فرهنگی را تامین کند، آن را برای مدتی تعطیل، بازسازی و احیا کرده و باز ورودی گرفته می‌شود و روند حضور و رشد جریان انسانی بعد از آن دنبال می‌شود. تاکید می‌کنم در عرصه هنر بانوان قابل‌حذف و صرف‌نظر کردن نیستند و موافق اهداف انقلاب اسلامی و مدیریتی هم نخواهد بود. تا اینجا اتفاق طبیعی افتاده و اگر متوجه شویم اتفاق بیشتری افتاده جای تدبیر دارد.
وی افزود: درباره فیلم‌ها اگر در دولت درزمینه مراقبت و صیانت از فرهنگ ایرانی غفلتی شده باشد، ورود پیدا می‌کنیم و این اتفاق به‌صورت نادر افتاده است. حتما مجموعه‌ای که ۲۰۰سینما دارد قطبی در جریانات فرهنگی است و با هماهنگی‌های لازم بالادستی این موضوعات حل خواهد شد. امیدواریم در دوره اخیر 
حسب ظواهر کمتر به این موارد مشکل‌زا بربخوریم.»
 
عملکرد سازمان تبلیغات اسلامی 
در حوزه کودکان نمره بالایی نمی‌گیرد
حجت‌الاسلام قمی در پاسخ به سوالی درباره تولیدات چندرسانه‌ای در حوزه کودک و نوجوانان گفت: برای ترویج خوبی‌ها و نشر و تبلیغ اسلام ناب اهمیت رسانه و ابزارهای فناورانه بسیار مهم است. مثالش بازی و محصولات چندرسانه‌ای است و ما در موضوع کودک نمره بالایی نمی‌گیریم. در حوزه کتاب، تفریح و ساخت آثار انیمیشن کارهایی کرده‌ایم. تعامل با مدارس و مجموعه‌های تربیتی و پشتیبانی نوآوری‌ها را داشته‌ایم اما در موضوع کودک همچنان عقب‌ایم و از وظایفی که در سازمان تبلیغات پیش روی خود داریم این بخش است. نمی‌توانیم بی‌نسبت با حوزه کودک و نوجوان برای ترویج خوبی‌ها گام برداریم. برمبنای سند برنامه و طرح تحول، امروز نمره بالایی در حوزه کودک و نوجوان نمی‌گیریم.
 
لزوم بازسازی ساختار فرهنگی
حجت‌الاسلام محمد قمی در پاسخ به سوالی درباره هم‌افزایی بین نهادهای فرهنگی و تبلیغی گفت: «ما دستگاه‌های فرهنگی متعددی داریم که هرکدام‌شان به ضرورتی به‌جا تاسیس شده‌اند اما برای گام دوم انقلاب ضروری است ساختار نهادهای فرهنگی بازسازی شود و این ساختار فرهنگی بازسازی انقلابی می‌خواهد. معاونت فرهنگی در همه دستگاه‌ها وجود دارد و من موافق این هستم که برای تجمیع توان‌ها و هم‌افزایی نهادهای فرهنگی باید تلاش کرد. 
رهبر معظم انقلاب، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این‌باره دغدغه‌مند و همگام و همسو فکر می‌کنند که وقت بازسازی و بازآرایی رسیده است. ما نیز سعی می‌کنیم توان کارشناسی را افزایش دهیم، موازی‌کاری‌ها کم شود و ما نیز این هم‌افزایی را شروع کردیم. منتها فرهنگ امر زمانبری است.» 
 

captcha
شماره‌های پیشین