sobhe-no.ir
1255
سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰
11
رییس مجلس شورای اسلامی به مناسبت روزملی سینما با سینماگران دیدار کرد

از بهشت تا بهارستان همدل با سینمای ایران

همزمان با روز ملی سینما، جمعی از اعضای هیات‌مدیره خانه سینما و رؤسای انجمن‌های صنفی مختلف این حوزه و تعدادی از سینماگران با دکتر محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند و به بیان دغدغه‌ها و مطالبات خود پرداختند. رییس مجلس در ابتدای این دیدار صمیمانه که با بیان مطالبات، گلایه‌ها و مشکلات حوزه سینما همراه بود، ضمن تبریک این روز به اهالی سینمای ایران گفت: نقشی که فرهنگ و هنر در عرصه‌های مختلف تربیت، ایجاد نشاط در جامعه، استقلال، شادابی و پیشرفت و توسعه دارد بر هیچ‌کس پوشیده نیست و در تاریخ هنرمندان به اشکال مختلف این اثرگذاری را از خود به جای گذاشتند. البته این اولین‌بار نیست که دکتر قالیباف با سینماگران دور یک میز می‌نشیند. رییس مجلس شورای اسلامی در طول عمر مدیریتی‌اش در سمت‌های مختلف همواره رابطه‌ای نزدیک با سینماگران و اهالی هنر داشته است.

صبح نو

رییس مجلس شورای اسلامی به مناسبت روزملی سینما با سینماگران دیدار کرد

از بهشت تا بهارستان همدل با سینمای ایران

همزمان با روز ملی سینما، جمعی از اعضای هیات‌مدیره خانه سینما و رؤسای انجمن‌های صنفی مختلف این حوزه و تعدادی از سینماگران با دکتر محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند و به بیان دغدغه‌ها و مطالبات خود پرداختند. رییس مجلس در ابتدای این دیدار صمیمانه که با بیان مطالبات، گلایه‌ها و مشکلات حوزه سینما همراه بود، ضمن تبریک این روز به اهالی سینمای ایران گفت: نقشی که فرهنگ و هنر در عرصه‌های مختلف تربیت، ایجاد نشاط در جامعه، استقلال، شادابی و پیشرفت و توسعه دارد بر هیچ‌کس پوشیده نیست و در تاریخ هنرمندان به اشکال مختلف این اثرگذاری را از خود به جای گذاشتند. البته این اولین‌بار نیست که دکتر قالیباف با سینماگران دور یک میز می‌نشیند. رییس مجلس شورای اسلامی در طول عمر مدیریتی‌اش در سمت‌های مختلف همواره رابطه‌ای نزدیک با سینماگران و اهالی هنر داشته است.

تقریبا هشت‌سال پیش بود. مناظره‌های داغ ریاست‌جمهوری و ورود نامزدها به مساله فرهنگ و به‌طور ویژه سینما. دکتر قالیباف آن‌ روزها کلید شهرداری را تحویل داده بود. او در بخش فرهنگی صحبت‌هایش گفت: دولت باید بداند که فرهنگ یک امر سفارشی نیست و نمی‌توان آن را با اصرار وارد حریم شخصی مردم کرد، اگر زمانی در حوزه آفرینش‌های انسانی در حوزه فرهنگ و هنر اتفاقی رخ دهد و آن تبدیل به یک خطا در حوزه فرهنگ و هنر باشد، نباید چنین مساله‌ای سبب شود تا اعتماد ما نسبت‌به فیلمسازان، نویسندگان و دیگر هنرمندان کشور از بین برود و باید اجازه دهیم که این اعتماد به کار خود ادامه دهد. 
قالیباف با اشاره به فعالیت‌های شهری خود به‌عنوان شهردار در تهران گفت: به‌عنوان یک شهردار برای مردم شهرم احترام قائل بوده و اگر در منطقه‌ای فعالیت عمرانی انجام می‌دادم از آن‌ها نیز عذرخواهی می‌کردم. نباید فراموش کرد که شهر تهران در 50سال گذشته بدون طرح تفصیلی بوده اما امروز تهران اینگونه نبوده و هیچ برجی در شهر تهران بدون طرح تفصیلی ساخته نمی‌شود. وی بیان کرد: ما در شهرداری تهران تلاش کردیم که این نهاد تنها یک نهاد خدماتی نباشد و آن را به یک نهاد اجتماعی و فرهنگی تبدیل کردیم که در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی نیز داشته باشد، به‌عنوان مثال، خانه هنرمندان و خانه سینما بیشترین حمایت را از شهرداری تهران دریافت کرده‌اند.
 
مروری بر فعالیت‌های سینمایی شهرداری دوران دکتر قالیباف
اصلا اجازه بدهید بازهم به عقب‌تر بازگردیم و به دوران مدیریت شهری دکتر قالیباف اشاره کنیم. فرمانده پلیس ایران، وقتی شهردار تهران شد آنقدر راه، مترو، پارک، کتابخانه و... ساخت که اشاره به تعدادی از آن‌ها کاری بسیار مشکل است. فقط کافی است برخی از فعالیت‌ها و تصمیماتش در حوزه سینما را مرور کنیم. دکتر قالیباف در نشستی که سال84 با سینماگران داشت، گفت: سرمایه‌گذاری در عرصه‌های فرهنگی و هنری برای اجرای سیاست‌های مدیریت شهری مقرون‌به‌صرفه‌تر از هزینه‌هایی است که شهرداری برای جبران خسارت‌های ناشی از پایین بودن سطح فرهنگ و اخلاق شهروندی متحمل می‌شود، لذا مدیریت شهری نیازمند سینماگران است. او همچنین افزود: شهرداری تهران 50میلیارد تومان به ساخت سالن‌های سینما اختصاص داد. یادمان نرود 50میلیارد تومان برای حدود 16سال پیش است که رقم بسیار بزرگی است.
سال بعد اخبار خوبی برای سینمای کوتاه شنیده شد. شهرداری تهران سه‌میلیارد ریال به‌منظور کمک به هنرمندان عضو خانه سینما اختصاص داد. به گزارش روابط‌عمومی خانه سینما، براساس پیگیری‌های مدیرعامل خانه‌سینما مبنی بر جلب کمک‌های ویژه برای کمک به هنرمندان عضو خانه‌سینما، محمدباقر قالیباف مبلغ سه‌میلیارد ریال کمک شهرداری تهران را به همین منظور اختصاص داد. 
در همین جهت با دستور مؤکد وی، ملک مناسبی در ازای تحویل باغ امیراحمدی برای تاسیس پژوهشکده سینمایی و استقرار کتابخانه تخصصی سینمای ایران هرچه سریع‌تر واگذار شد که یقینا بخشی از نیازهای مکانی خانه‌سینما را تامین کرد. گفتنی است به موازات این اقدام، توافقنامه دیگری بین مدیرعامل خانه‌سینما و علی‌عسکری به امضا رسیده است که براساس آن مساعدت ازسوی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران جهت اجرای طرح‌های موثر در ارتقای فرهنگی سینماگران به خانه‌سینما تعلق می‌گیرد.


همچنین در پایان دوره فعالیت قالیباف در شهرداری تهران، راه‌اندازی پردیس سینمایی تماشا در منطقه18، رازی در منطقه11، ملت در منطقه3 و راگا در منطقه20 و همچنین پردیس‌های زندگی، کیان و سمرقند از دیگر اقدامات شهرداری تهران طی 10سال اخیر است که از ابتکارات این دوره از مدیریت شهری به شمار می‌روند. در کنار این‌ها باید سینما آزادی که با کمک شهرداری بازسازی شد و ایوان شمس را هم مدنظر قرار داد که در مجموع حدود پنج‌هزار صندلی به ظرفیت سینماهای تهران افزوده‌اند.
 
می‌توان کارهای بزرگ‌تری انجام داد
برگردیم به نشست صمیمی رییس مجلس شورای اسلامی و سینماگران که به مناسبت روز ملی سینمای ایران برگزار شد. رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با سینماگران که به مناسبت روز ملی سینما برگزار شد با تاکید بر اینکه بدون توجه به دو عرصه یعنی عرصه فرهنگ و هنر و نیز عرصه فناوری هیچ تحولی امکان‌پذیر نیست، تاکید کرد: تجارب من در بخش‌های مختلف در ارتباط با فرهنگ و هنر به من نشان داد که با این عرصه می‌توان در جامعه تحول ایجاد کرد.
قالیباف با تاکید بر اینکه خیلی بیشتر از این نیازمند هستیم که فعالان عرصه فرهنگ و هنر با مدیران و مسوولان به هم نزدیک باشند، ادامه داد: متاسفانه درحال‌حاضر فاصله زیادی بین هنرمندان و مسوولان وجود دارد و این فاصله به جامعه نیز تعمیم داده می‌شود. در واقع آغاز فواصل موجود در جامعه از نخبگان هنری و مدیریتی نشأت می‌گیرد و آثار آن را در جامعه نیز می‌بینیم. وی با اذعان به اینکه حتما این اشکال را می‌پذیرم که مقصر اصلی ما مدیران هستیم، اظهار کرد: از سوی دیگر، خواهش من این است که فعالان عرصه فرهنگ و هنر نیز باید در میان خود کنکاش کنند که آیا آن‌ها در به وجود آمدن این فاصله سهمی دارند یا ندارند.
رییس قوه مقننه یادآور شد: یکی از غصه‌های من در 15ماه گذشته که در مجلس مسوولیت دارم این بود که چرا هیچ فرصتی مثل این جلسه حتی یک‌بار هم رخ نداده تا با فعالان عرصه فرهنگ و هنر و فعالان حوزه اجتماعی بحث و گفت‌وگو کنیم درحالی‌که اگر به سوابق مدیریتی من مراجعه کنید می‌بینید در همان اولین روزهایی که مسوولیتی در هر ارگانی داشتم یکی از اولین گروه‌هایی که آن‌ها را دعوت کرده‌ام تا هم‌اندیشی داشته باشیم فعالان عرصه فرهنگ و هنر بوده است. از سوی دیگر، هم‌اندیشی با فعالان حوزه فناوری نیز در اولویت کاری من بوده است.
قالیباف با یادآوری اینکه در دوران نیروی انتظامی مقاومت‌هایی درباره به‌کارگیری از ظرفیت هنر در این عرصه وجود داشت، گفت: اما ما با به‌کارگیری این ظرفیت آثار احساس امنیت، رابطه نزدیک مردم با پلیس و تغییر نظر مردم نسبت‌به نیروی انتظامی را ملاحظه کردیم. رییس قوه مقننه یادآور شد: در دوره شهرداری نیز متمرکز بر حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و هنری بودیم و تلاش کردیم فرهنگ‌سازی‌ها با کمک هنرمندان رقم بخورد. در همان دوران بسیاری از کارها پیش رفت و اذهان به هم نزدیک شد. برخی عزیزان حاضر در این جلسه نیز در بزنگاه‌هایی با ما همکاری داشتند.
قالیباف تاکید کرد: هیچگاه و هیچ موقع در حوزه مسائل فرهنگی و هنری که با اصحاب فرهنگ و هنر همکاری داشتیم در حوزه‌های سیاسی و مدیریتی هیچ توقعی از هیچ‌کس و در هیچ مقطعی نداشتم ولی همواره مطالبه من از هنرمندان این بود که جامعه، مردم و کشورمان را دریابیم. رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دوره‌های مختلف مسوولیتم تلاش کردم تا جایی که می‌شود نسبت‌به توسعه هنر و سینما اقدامات موثری انجام دهم، گفت: یکی از اقدامات موثر درنظرگرفتن تخفیف برای مراکز تجاری بود که در آن‌ها سالن سینمایی احداث شود.
وی یادآور شد: امروز که در محل ریل‌گذاری و سیاستگذاری قرار داریم می‌توان کارهای بزرگ‌تری انجام داد اما حتی دوستانی که ما را می‌شناسند نیز همواره با یک نگاه نقادانه با بار منفی به تحولات می‌نگرند و در بسیاری از مسائل گفت‌وگو شکل نمی‌گیرد، درحالی‌که برای تحول در کشور به گفت‌وگوی با یکدیگر نیازمندیم. وی با اشاره به شرایط سخت اقتصادی و کرونایی کشور، تصریح کرد: در چنین شرایطی ضرورت دارد از فشارهای روحی و روانی مردم کاست و روحیه مردم را ارتقا داد.
رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سینماگران نیز در دوران کرونا وضعیت سختی را پشت سر گذاشتند، تصریح کرد: در این شرایط باید دست‌به‌دست هم دهیم و از این مقطع زمانی به سلامت عبور کنیم. قالیباف با تاکید بر اینکه امروز باید بیش از هر زمان دیگری کنار هم باشیم، تصریح کرد: ما امروز از نداری دچار مشکل نیستیم، بلکه از فاصله‌ها و ضعف در مدیریت دچار مشکل شده‌ایم. متاسفانه کمتر فرصت را به مردم و جوان‌ها می‌دهیم و همین مسائل است که ضعف ما را دوچندان می‌کند. وی حل مشکلات در سه حوزه بیمه هنرمندان، مالیات و تشکیل یک کارگروه فنی و علمی برای ریل‌گذاری در این عرصه را قول و قرار خود با سینماگران برشمرد و افزود: انتظار داریم ظرف مدت یک‌ماه پیشنهادات سینماگران به مرکز پژوهش‌های مجلس واصل شود و در این زمینه بتوانیم راهکارهای عملیاتی پیش‌بینی کنیم. رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب نیز در مسائل فرهنگی به ویژه در حوزه هنر و سینما حساسیت ویژه‌ای دارند و این فرصت برای تعالی سینما بسیار مغتنم است.
 
منوچهر شهسواری؛ مدیرعامل خانه سینما
منوچهر شهسواری، مدیرعامل خانه سینما با اشاره به ضرورت تعامل بیشتر بین سینماگران و مسوولان عنوان کرد: در همان فرصت کوتاهی که در بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق به سینماگران در تنظیم بودجه 1400 اعطا شد، بسیاری از دغدغه‌های اهالی هنر با مسوولان مطرح شد. وی با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری ما به تعمیق در حوزه فرهنگ نیازمندیم، تصریح کرد: اگر با عمیق شدن به مسائل فرهنگی بتوانیم حرف خود را بیان کنیم در متن تحولات جهان قرار خواهیم گرفت. مدیرعامل خانه سینما با یادآوری اینکه سنت کشور ما در حاشیه قرار گرفتن نیست، تاکید کرد: باید موانع از سر راه اعتلای فرهنگ برداشته شود و ما سینماگران امروز اینجا هستیم تا به بیان مسائل و مشکلات خود بپردازیم و بتوانیم راهکاری برای رفع این موانع ازجمله موانع موجود در حوزه کسب‌وکار، رعایت حقوق مولفان، بیمه هنرمندان و مالیات بیابیم.
 
محمدعلی نجفی؛ رییس هیات‌مدیره خانه هنرمندان
 محمدعلی نجفی، رییس هیات‌مدیره خانه هنرمندان این جلسه را در روز ملی سینما مبارک دانست و گفت: فرهنگ همواره قربانی سیاست بوده است، تصور می‌کردیم اختلاف طبقاتی موجود در جامعه ریشه در اقتصاد دارد اما دریافتیم که این اختلافات ریشه فرهنگی دارد، نه اقتصادی. وی تصریح کرد: بودجه‌ای که برای امور فرهنگی کشور در نظر گرفته شده در قیاس با سایر حوزه‌ها بسیار ناچیز است و ما نباید امروز نسبت‌به فرهنگ بی‌تفاوت باشیم. رییس هیات‌مدیره خانه سینما با تاکید بر اینکه سینما باید به‌عنوان یک هنر-صنعت شناخته شود، عنوان کرد: اگر می‌خواهیم انتفاعات در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی را در سینما داشته باشیم باید به این پدیده به‌عنوان یک هنر صنعت نگاه کنیم.
 
غلامرضا موسوی؛ تهیه‌کننده سینما
غلامرضا موسوی، تهیه‌کننده سینما نیز با بیان اینکه انتظار داریم برای بهبود زیرساخت‌های سینما وام‌های کم‌بهره در اختیار سینماگران قرار گیرد، گفت: سیاست و سیاست‌زدگی به سینما آسیب زده است. وی با انتقاد از اینکه نظارت بر VOD ها و شبکه نمایش خانگی به ساترا واگذار شده، عنوان کرد: متولی نمایش خانگی وزارت ارشاد است و این مساله نباید به رقیب نمایش خانگی یعنی تلویزیون واگذار شود. موسوی با بیان اینکه رقیب نباید بر رقیب خود نظارت داشته باشد و این مساله اصلا شدنی نیست، گفت: به‌عنوان تهیه‌کننده خط‌قرمزهای سینما را به‌خوبی می‌شناسیم اما در نمایش خانگی نمی‌دانیم با چه ناظری طرف هستیم و در واقع هرکس زورش می‌رسد ما را به سانسور مجبور می‌کند.
 
  همایون اسعدیان؛ تهیه‌کننده و کارگردان سینما
 همایون اسعدیان، تهیه‌کننده و کارگردان سینما با بیان اینکه متاسفانه تعریف درستی در حوزه مالیات از حرفه ما وجود ندارد، گفت: متاسفانه برخی مسوولان و حتی مردم سینما را فقط با سلبریتی‌های پردرآمد می‌شناسند درحالی‌که انبوهی از سینماگران زحمتکش درآمدی کمتر از درآمد نرم جامعه دارند. وی با بیان اینکه قطعا تعطیلی پلتفرم‌های پربیننده، بیننده‌ای را به صداوسیما اضافه نمی‌کند، گفت: اگر چنین مساله‌ای دنبال شود، تمام مخاطبان این حوزه به شبکه‌های ماهواره‌ای مراجعه خواهند کرد.
 
 مسعود ده‌نمکی؛ کارگردان سینما
مسعود ده‌نمکی، کارگردان سینما با بیان اینکه همواره مطالبات از سینما یک‌طرفه بوده است، افزود: باید نگاه کرد که در طول دوران پس از انقلاب ما برای انقلاب چه کرده‌ایم که انتظار داریم مطالبات دست بالای ما را پاسخگو باشد. درواقع می‌خواهیم با «خالیبود» به جنگ هالیوود برویم. وی با بیان اینکه سینماگران سرمایه‌های این کشور محسوب می‌شوند، خواستار تشکیل شورای عالی سینما شد و گفت: اگر مصوبات این شورا به‌منزله مصوبات هیات دولت باشد و فقط نیاز به تایید رییس‌جمهور داشته باشد می‌توانیم امیدوار باشیم بسیاری از معضلات سینما حل شود. این کارگردان سینما اضافه کرد: انتظار داریم کمیسیون فرهنگی توجه بیشتری به دغدغه سینماگران داشته باشد و جلسات پی‌درپی با اهالی فرهنگ و هنر برگزار شود تا به یک فهم مشترک در حل مسائل دست یابیم.
 
 علی سرتیپی؛ تهیه‌کننده سینما
علی سرتیپی، تهیه‌کننده سینما با بیان اینکه در دوران کرونا ضرر و زیان بسیاری به سینماگران وارد شد که تنها بخش کوچکی از آن ازسوی نهادهای حاکمیتی جبران خسارت شد، گفت: بسیاری از پردیس‌های سینمایی اگر دولتی نبودند در طول این دوران با تعطیلی مواجه می‌شدند برای مثال، ما در مجموعه کوروش در طول ابتدای شیوع کرونا تا به امروز 6میلیارد تومان ضرر کردیم که فقط 300میلیون تومان وام بلاعوض از وزارت ارشاد دریافت کردیم.
 
رامین حیدری فاروقی؛ مستندساز
رامین حیدری فاروقی، مستندساز با تاکید بر اینکه سرزمین بدون سند دچار انکار می‌شود، خواستار توجه و حمایت بیشتر مسوولان از سینما به‌ویژه مستندسازان شد، چراکه سینما به‌ویژه سینمای مستند تاریخ و اسناد این کشور در آینده خواهند بود. این مستندساز تصریح کرد: مستندسازان بسیاری از بحران‌های ایجادشده در کشور را پیش از آنکه به وقوع بپیوندد پیش‌بینی کرده‌اند اما کمتر به آن‌ها توجه شده دلیل این مساله این است که ما همواره از سند ترسیده‌ایم.
 
 محمدعلی باشه‌آهنگر؛ کارگردان
محمدعلی باشه‌آهنگر، کارگردان سینما با بیان اینکه تمام کشورهای اطراف آرزوی داشتن سینماگرانی همچون سینماگران ایرانی را دارند، اظهار کرد: با وجود استعدادهای فراوانی که در کشور وجود دارد اما سینماگران با بی‌مهری مواجه‌اند به‌طوری‌که برخی از آن‌ها با وجود طرح‌های بسیار پنج‌سال بیکاری را تحمل می‌کنند. وی با تاکید بر اینکه امروز حفظ فرهنگ و زبان فارسی بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد، افزود: ما باید با فیلمسازی عمق استراتژیک خود را در کشورهای منطقه گسترش دهیم.
 
دانش اقباشاوی؛ رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی دستیاران کارگردان
دانش اقباشاوی، رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما با بیان اینکه تکنسین‌های ما در منطقه و خاورمیانه زبانزد هستند، خواستار توجه مسوولان به عوامل پشت دوربین شد و گفت: این عزیزان امروز در شرایط کرونایی مشکلات بسیاری را متحمل می‌شوند. وی خواستار وضع قوانین حمایتی برای هنرمندان و درنظرگرفتن بیمه بازنشستگی برای آنان شد.
 
مهدی سجاده‌چی؛ رییس کانون فیلمنامه‌نویسان
مهدی سجاده‌چی به‌عنوان رییس کانون فیلمنامه‌نویسان با بیان اینکه ما ایرانیان امروز می‎‌توانیم به دو حوزه دفاعی و هنر و سینما افتخار کنیم، گفت: البته شباهت‌هایی بین این دو حوزه وجود دارد و هردو از کیان کشور دفاع می‌کند. وی با یادآوری حضور دکتر قالیباف در سمت فرماندهی نیروی نیروی انتظامی، گفت: در همان دوران به‌کارگیری چند اقدام ساده شرایط را برای سینماگران متحول کردید و شما می‌توانید حامی سینماگران با وجود مشاورانی همچون آقای سید محمود رضوی باشید.
 
محمدمهدی عسگرپور؛ کارگردان
 محمدمهدی عسگرپور، کارگردان سینما و دیگر عضو خانه سینما با بیان اینکه نگرانی‌های زیادی در حوزه سینما داریم، گفت: به‌دلیل رشد VODها سینما به معنای نمایش پرده‌ای آن با تهدید مواجه شد و شیوع کرونا این مساله ضریب چندبرابر پیدا کرد. وی با اشاره به اینکه باید در حوزه‌VODها تقویت شویم و مسیری که در سینمای روز دنیا طی می‌شود، حرکت کنیم، تصریح کرد: در برابر این پدیده ما فقط با ممیزی نسبت‌به این تکنولوژی جدید برخورد کردیم که این روش غلط است.

captcha
شماره‌های پیشین