sobhe-no.ir
1255
سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰
10
زندگی در تالاب مختل شده است

مرگ تدریجی هورالعظیم

گزارش «صبح‌نو» درباره رشد 68درصدی هزینه‌های معیشتی کارگران و آثار آن بر زندگی این قشر را بخوانید

سایه تورم بالای سر کارگران

رشد بیش از 68درصدی قیمت سبد معیشت، یعنی هزینه‌های زندگی کارگران در چهار ماهه ابتدای سال جاری، بیش از 68درصد افزایش داشته است. در این محاسبات، هزینه‌های واقعی مسکن، حمل‌ونقل، درمان و آموزش، در نظر گرفته نشده و تنها به یک افزایش ضریبی و کلی اکتفا شده که اگر افزایش نرخ‌ واقعی، فقط برای مسکن و اجاره‌خانه، براساس مشاهدات میدانی و اعمال واقعی قیمت‌ها منظور می‌شد، میزان افزایش هزینه‌های زندگی شاید به مرز ۱۰۰درصد هم نزدیک می‌شد یا از این رقم نیز فراتر می‌رفت! در چهارماهه نخست ۱۴۰۰، نرخ اجاره‌خانه در تهران و سایر شهرها حتی شهرهای دورافتاده و کوچک، به‌طور میانگین ۳۰درصد افزایش یافته است؛ کمااینکه داده‌های موجود نشان می‌دهد این افزایش نرخ در تهران بسیار فراتر از این رقم بوده است اما مفهوم این اعداد چیست و تاثیر در زندگی کارگران دارد؟

صبح نو

زندگی در تالاب مختل شده است

مرگ تدریجی هورالعظیم

تالاب هورالعظیم بزرگ‌ترین تالاب مرزی کشور که در غرب استان خوزستان و در مرز ایران و عراق واقع شده است، این روزها با مشکلات متعددی برای ادامه بقا دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ از حقابه‌هایی که ازسوی وزارت نیرو ‌پرداخت نشده تا وقوع آتش‌سوزی و خشک کردن بخش‌هایی از آن به‌منظور استخراج نفت. اکنون حال این اکوسیستم تالابی تشنه و زخمی همچنین جانداران آن خوب نیست. عدم ‌پرداخت حقابه تالاب‌ها طی سال‌های گذشته همواره محل مناقشه و کشمکش بین سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت نیرو برای سیراب کردن این اکوسیستم‌های آبی بوده و به یکی از چالش‌های اساسی محیط‌زیستی تبدیل شده است. تابستان سال جاری همزمان با حاکمیت ‌خشکسالی بر مناطق مختلف کشور، نقش حیاتی حقابه تالاب‌های کشور به‌ویژه هورالعظیم با انتشار تصویرهایی از تلفات آبزیان و گاومیش‌ها در گل‌ولای به‌جای مانده از بخش‌های خشک‌شده این تالاب بیش‌ازپیش نمود پیدا کرده است. حال ‌پنج روز است که بخش عراقی این تالاب در آتش می‌سوزد و دود آن به شهر رفیع از توابع هویزه نیز رسیده است. 

آتش در نیستان
آخرین اخبار حاکی از سوختن ۳۰۰هکتار از این تالاب در خاک عراق است اما این نخستین‌باری نیست که طی سال جاری این تالاب چه در بخش عراق و چه در بخش ایران دچار حریق شده است. خردادماه امسال همزمان با آتش‌سوزی بخش عراقی تالاب هورالعظیم در بخش ایرانی این تالاب نیز حریقی رخ داد که مساحت آن بیش از۳۰۰۰ هکتار عنوان شد. «مسعود امیرزاده» - عضو کارگروه آب شورای هماهنگی شبکه ملی محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور- با اشاره به اینکه تالاب هورالعظیم یک اکوسیستم در حال فشار و شکننده است، به ایسنا می‌گوید: وضعیت تالاب هورالعظیم نشان می‌دهد که طی‌ دهه‌های گذشته این اکوسیستم را مختل کرده‌ایم؛ از وقوع آتش‌سوزی اراضی این تالاب تا ‌پرداخت نشدن حقابه، همگی این تالاب را تحت‌فشار زیادی قرار داده این در حالی است که برای حفظ و احیای یک اکوسیستم تالابی باید تلاش شود تالاب به همان شرایط طبیعی و ‌پهنه اصلی خود بازگردد.این عضو کارگروه آب شورای هماهنگی شبکه ملی محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور اضافه می‌کند: تالاب هورالعظیم علاوه‌بر اینکه یک ‌پهنه اکولوژیک است در گذشته یک سکونتگاه اجتماعی نیز به حساب می‌آمد اما اکنون دیگر ساکنان بومی که خود از این تالاب حفاظت می‌کردند، این منطقه را ترک کرده‌اند. متاسفانه در دهه‌های گذشته در مقایسه بین فواید اکولوژیک تالاب هورالعظیم با سود شرکت‌های نفتی، ما درآمد نفتی را انتخاب کردیم چراکه ارزیابی درستی از فواید اکولوژیک این تالاب نداشتیم اما وضعیت امروز تالاب هورالعظیم، ‌پراکنش مردم این منطقه و گردوغبار حاصل از خشک شدن این تالاب، همگی بیانگر این است که در دهه‌های گذشته در مقایسه و انتخاب خود اشتباه کرده‌ بودیم. وی افزود:  تصور نمی‌کنم که فعالیت‌های نفتی و آلودگی نفتی ناشی از آن در این تالاب راه جبرانی داشته باشد، چراکه به‌شخصه نمی‌توانم تصور کنم که در تالابی با آن ضخامت کم‌آب حوضچه‌های کوچکی ایجاد و آلودگی نفتی وارد آن شود و همچنان ‌پرندگان، آبزیان و ‌پوشش گیاهی در این اکوسیستم بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

captcha
شماره‌های پیشین