sobhe-no.ir
1254
دوشنبه، ۲۲ شهریور ۱۴۰۰
9
چگونه با وجود حل نشدن«FATF» واردات واکسن سرعت گرفت؟

دور زدن تحریم‌ها به نفع مردم

سرعت واکسیناسیون هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود. حالا مراکز شبانه‌روزی هم در کشور راه‌اندازی شده‌اند و قرار است در هفته آینده روزانه دومیلیون واکسن در کشور تزریق شود. حجم واردات واکسن هم به کشور شاهد افزایش چند برابری بوده است. اما حالا سوال بزرگی در اذهان به وجود آمده است که چرا در ماه‌های گذشته این تعداد واکسن وارد نشده بود و چرا همه چیز به تحریم‌ها ربط داده می‌شد؟ مردم هنوز اظهارات رییس‌جمهور دولت دوازدهم، سخنگوی دولت، رییس بانک مرکزی و دیگر دولتمردان سابق درباره تاثیر تحریم‌ها درباره واردات واکسن را از یاد نبرده‌اند.

خبر

۴۸۷ فوتی و ۲۰۲۱۹ ابتلای جدید کرونا در کشور

صبح نو

خبر

ممنوعیت تردد شبانه لغو شد
ممنوعیت تردد شبانه که برای جلوگیری از شیوع کرونا در یک‌سال گذشته اجرایی شده بود به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا لغو شد تا کمکی باشد برای سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون در کشور. علیرضا رئیسی روز گذشته در ارتباط تصویری با یکی از بخش‌های خبری این خبر را اعلام کرد. به گفته وی، هدف از ایجاد منع تردد شبانه، جلوگیری از تجمعات و دورهمی‌های شبانه بود اما حالا باتوجه به اهمیت سرعت واکسیناسیون کرونا و اینکه مراکز شبانه‌روزی واکسیناسیون در حال راه‌اندازی است، ممنوعیت تردد شبانه لغو شد. رئیسی همچنین تاکید کرده است: لغو این محدودیت به معنای آزاد شدن شب‌نشینی و دورهمی نیست بلکه مردم خودشان همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره جمعیت واکسینه شده کشور اظهار داشت: 12درصد افراد بالای 65سال، واکسن کرونا تزریق نکرده‌اند و 74درصد مرگ‌ومیرهای فعلی در افراد بالای 65سال، مربوط به افرادی است که واکسن کرونا تزریق نکرده‌اند بنابراین افراد سالمند حتما برای تزریق واکسن کرونا مراجعه کنند. معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: همکاران ما آماده‌اند برای افرادی که دچار معلولیت یا مشکلاتی هستند که نمی‌توانند از خانه بیرون بروند، در خانه واکسن کرونا را تزریق کنند.

ساعت کاری مراکز واکسیناسیون کرونا تا ۸ شب
سرعت واکسیناسیون در مراکز مختلف افزایش‌یافته و این مساله به‌وضوح قابل‌مشاهده است. یکی از علت‌های این مساله جذب نیروهای داوطلب و همکاری‌های بین‌بخشی است که اتفاق افتاده است. رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم دراین‌باره از شبانه‌روزی شدن مرکز واکسیناسیون «کردستان» خبر داده است. دکتر جلیل کوهپایه‌زاده، گفت: تا هفته گذشته به‌طور متوسط روزانه ۵۰تا ۶۰هزار دوز تزریق واکسن کرونا داشتیم اما با افزایش ساعت کاری مراکز واکسیناسیون، تعداد جایگاه‌های واکسن در مراکز فعلی و همچنین افزایش مراکز تجمیعی این ظرفیت در هفته جاری، این میزان به دو برابر خواهد رسید. وی با بیان اینکه ۴۶مرکز تجمیعی واکسیناسیون دانشگاه علوم پزشکی ایران تا پایان هفته به ۵۰مرکز می‌رسند، اظهار کرد: پیش‌ازاین بزرگ‌ترین چالش تامین واکسن بود اما درحال‌حاضر کمبود نیروی انسانی آموزش‌دیده و همچنین فضای فیزیکی برای راه‌اندازی مراکز جدید چالش‌های پیش رو برای افزایش ظرفیت واکسیناسیون هستند اما با همکاری‌های بین‌بخشی قطعا این چالش‌ها هم برطرف می‌شوند. کوهپایه‌زاده افزود: با کمک داوطلبانه نیروی‌های بسیجی و مردمی، دانشجویان و داوطلبان هلال‌احمر، مراکز تجمیعی فعلی از روز گذشته به‌صورت دو شیفت تا ساعت هشت شب فعال هستند. رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین از شبانه‌روزی شدن مرکز واکسیناسیون «کردستان» خبر داد و افزود: در روزهای آینده نیز چند مرکز دیگر مانند مرکز خودرویی دژبان ارتش واقع در خیابان فاطمی، بیمارستان‌های تریتا و ساسان و یک بیمارستان دیگر در جنوب شهر و از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ایران شبانه‌روزی می‌شوند. وی با اشاره به ظرفیت شبانه‌روزی شدن مرکز واکسیناسیون ایران مال، گفت: مرکز واکسیناسیون بوستان گفت‌وگو هم به‌تازگی راه‌اندازی شده و فعلا از ساعت ۱۴تا ۲۰فعال است اما به‌زودی شبانه‌روزی خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین