sobhe-no.ir
1254
دوشنبه، ۲۲ شهریور ۱۴۰۰
6
کشورهای مختلف جهان، هنوز حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته‌اند

یک قدم عقب‌تر از «دوفاکتو»

تحولات افغانستان که در چند روز گذشته با اتفاقات پنجشیر مورد توجه جهانیان قرار گرفته است، در ابعاد مختلف و در نقطه‌نقطه خاک این کشور در جریان است؛ تحولاتی که نه‌تنها بعد نظامی آن برای کشورهای دیگر، به‌واسطه فرار ارتش آمریکا پس از دو دهه از این سرزمین، مهم تلقی می‌شود، بلکه در ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز تغییرات بنیادینی را رقم زده است.

حماس به مناسبت سالگرد آزادسازی غزه:‌

نبرد با دشمن صهیونیست تا تحقق آزادی فلسطین

صبح نو

حماس به مناسبت سالگرد آزادسازی غزه:‌

نبرد با دشمن صهیونیست تا تحقق آزادی فلسطین

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) در شانزدهمین سالگرد فرار نظامیان رژیم‌صهیونیستی از نوار غزه گفت که تلاش‌های دشمن برای به زانو درآوردن مردم فلسطین از طریق حملات، محاصره یا شهرک‌سازی یا یهودی‌سازی سرنوشتی جز شکست مفتضحانه نخواهد داشت. حماس روز گذشته یکشنبه با صدور بیانیه‌ای به این مناسبت تاکید کرد که تلاش‌های رژیم‌صهیونیستی برای تحمیل معادلاتش علیه مردم فلسطین پایان یافته و وقت آن رسیده است که اشغالگران از فروپاشی خود در غزه درس بگیرند. در این بیانیه آمده است: «اشغالگری که نتوانست در غزه باقی بماند، بر همه آنچه قبل از آن(خروج از غزه) مقدس می‌‌دانست، پا گذاشت؛ برای اینکه ارزش آنچه را که شهرک‌ نتساریم(واقع در غزه) می‌دانست، مساوی با ارزش تل‌آویو می‌دانست و نمی‌توانست از آن خارج شود. بعد از اینکه این اشغالگر دید که تاب تحمل حملات مقاومت مردم و پایگاه مردمی آن را ندارد، دست به محاصره غزه زد تا در تلاشی وهم‌آلود، غزه را به زانو درآورد و ابهت آن را بشکند». حماس در سالگرد خروج خفت‌بار ارتش رژیم‌صهیونیستی از نوار غزه تاکید کرد که مقاومت در این منطقه در نبرد با دشمن صهیونیست و افزایش قدرت و آماده‌سازی تا تحقق آزادی فلسطین و بازگشت مردم به خانه و کاشانه‌ خود ادامه خواهد داشت. حماس تاکید کرد که مقاومت در غزه هرگز عقب نشینی نخواهد کرد و از این گزینه مقاومت هرگز دست نخواهد کشید. جنبش مقاومت اسلامی فلسطین توده‌‌های مردم فلسطین را به حمایت و ایستادن در پشت سر اسرای فلسطینی و نبرد عادلانه آن‌‌ها دعوت کرد و گفت که این اسرا با حملات وحشیانه زندانبانان روبه‌‌رو هستند و حماس بار دیگر تجدید عهد می‌‌کند که نبرد آزادسازی آن‌ها هرگز متوقف نخواهد شد تا اینکه آن‌‌ها به زودی نور آزادی را ببینند. 
هفته گذشته 6اسیر فلسطینی از زندان جلبوع رژیم‌صهیونیستی موفق به فرار شدند که چهار تن از آن‌ها بعد از چند روز دوباره بازداشت شدند. گردان‌های عزالدین القسام، شاخه نظامی حماس دیشب بیانیه‌ای داد و گفت که در هر تبادل اسرای آینده با رژیم اسرائیل، آزادی این اسرا را در دستورکار خود دارد. در همین ارتباط گروه‌های فلسطینی به مناسبت شانزدهمین سالروز خروج رژیم‌صهیونیستی از نوار غزه، نشستی موسوم به «مقاومت پیروز می‌شود و سازش نابود می‌شود» برگزار کردند. این گروه‌‌ها با صدور بیانیه‌ای تاکید کردند که «اتفاقات سخت و تجربه‌های تلخ ثابت کرد که توافق اسلو(بین تل‌آویو و رام‌الله) و عواقب اقتصادی و امنیتی(هماهنگی امنیتی با صهیونیست‌‌ها) و امضای سند به‌رسمیت شناختن حق موجودیت رژیم‌اسرائیل بر توهم استوار است و مردم ما از این توافق جز بدبختی چیزی عایدشان نشد». این گروه‌ها خواستار پایبندی به تصمیمات شوراهای مرکزی و ملی شدند که خواهان تعلیق به رسمیت شناختن رژیم‌صهیونیستی، تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس، توقف مرحله انتقالی از زمان توافق اسلو و رها شدن از تبعات این توافق است. این گروه‌ها همچنین خواستار عدم بازگشت به سیاست توهم و سیاست موسوم به اعتمادسازی شد که به گفته‌ آن‌ها، فاجعه‌های جدیدی برای آرمان فلسطین درست کرده است. گروه‌های فلسطینی در این بیانیه‌ همچنین از تشکیلات خودگردان خواست که در سیاست‌های فعلی خود بازنگری کرده و به‌سمت گفت‌وگوی ملی فراگیر حرکت کند؛ گفت‌وگویی که روابط ملی را بر اساس ائتلاف شراکتی بازسازی کند.

captcha
شماره‌های پیشین