sobhe-no.ir
1254
دوشنبه، ۲۲ شهریور ۱۴۰۰
6
کشورهای مختلف جهان، هنوز حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته‌اند

یک قدم عقب‌تر از «دوفاکتو»

تحولات افغانستان که در چند روز گذشته با اتفاقات پنجشیر مورد توجه جهانیان قرار گرفته است، در ابعاد مختلف و در نقطه‌نقطه خاک این کشور در جریان است؛ تحولاتی که نه‌تنها بعد نظامی آن برای کشورهای دیگر، به‌واسطه فرار ارتش آمریکا پس از دو دهه از این سرزمین، مهم تلقی می‌شود، بلکه در ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز تغییرات بنیادینی را رقم زده است.

حماس به مناسبت سالگرد آزادسازی غزه:‌

نبرد با دشمن صهیونیست تا تحقق آزادی فلسطین

صبح نو

کشورهای مختلف جهان، هنوز حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته‌اند

یک قدم عقب‌تر از «دوفاکتو»

تحولات افغانستان که در چند روز گذشته با اتفاقات پنجشیر مورد توجه جهانیان قرار گرفته است، در ابعاد مختلف و در نقطه‌نقطه خاک این کشور در جریان است؛ تحولاتی که نه‌تنها بعد نظامی آن برای کشورهای دیگر، به‌واسطه فرار ارتش آمریکا پس از دو دهه از این سرزمین، مهم تلقی می‌شود، بلکه در ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز تغییرات بنیادینی را رقم زده است.

شاید بتوان گفت مانند 20سال پیش که جهانیان در پی لشکرکشی بوش به افغانستان، روزانه اتفاقات این کشور را دنبال می‌کردند، حالا پس از دو دهه با نگاهی متفاوت و معنادار تحولات این کشور را به نظاره نشسته‌اند. سرعت تغییرات در این کشور بسیار بالاست و هر روز شاهد خبرهای جدیدی از این کشور هستیم. فرار آمریکا از افغانستان که در دوره‌های رؤسای جمهور پیشین این کشور نیز مطرح شده بود تصمیمی تاریخی بود که هیمنه این کشور را فروریخت. درحالی‌که انتقادهای جهانی از عملکرد دولت جو بایدن در نحوه فرار عجولانه از افغانستان که منجر به کنترل طالبان بر دولت کابل شد، همچنان ادامه دارد اما بایدن بار دیگر از این تصمیم خود دفاع کرد.
 
دفاع بایدن از فرار ارتش آمریکا از افغانستان
 بایدن بامداد یکشنبه اذعان کرد که آمریکا نمی‌تواند به هر کشوری که سازمان تروریستی القاعده در آن حضور دارد، حمله نظامی کند. وی که در مراسم یادبود قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر در پنسیلوانیا صحبت می‌کرد، گفت:
 «آیا القاعده ممکن است به [افغانستان] بازگردد؟ بله! ولی می‌دانید موضوع چیست، آن‌ها از قبل به خیلی جاهای دیگر بازگشته‌اند.»رییس‌جمهور آمریکا ادامه داد: پس رویکرد چیست؟ هر جایی که القاعده در آن حضور دارد، ما باید به آن حمله کنیم و نیروهای‌مان در آنجا باقی بمانند؟ بی‌خیال. بایدن در ادامه مدعی شد: اینکه فکر می‌کردیم افغانستان را می‌توان واقعا متحد کرد، اشتباه بود. نیروهای آمریکا اما به هدف اصلی خود یعنی کشتن اسامه‌بن‌لادن، رهبر القاعده در دوم می ۲۰۱۱ دست یافتند. بایدن درحالی این اظهارات را به زبان آورد که دولت وی شامگاه پنجشنبه و در آستانه فرارسیدن سالگرد حوادث ۱۱سپتامبر در پیامی به کنگره وضعیت اضطراری مربوط به «تهدیدهای تروریستی» علیه ایالات‌متحده که نخستین‌بار سال۲۰۰۱ اعلام شده بود
 به مدت یک‌سال دیگر تمدید کرد.
 
اهتزاز پرچم طالبان بر فراز کاخ ریاست‌جمهوری
 در افغانستان علی‌رغم شکست آمریکایی‌ها، تحولات عمیقی در جریان است و «ملا محمدحسن آخوند» نخست‌وزیر دولت موقت طالبان، با برافراشتن پرچم این گروه بر فراز کاخ ریاست‌جمهوری این کشور در کابل، رسما آغازبه‌کار حکومت جدید را اعلام کرد. همزمان با برگزاری مراسم سالگرد حملات ۱۱سپتامبر در آمریکا، «احمدالله متقی» رییس شعبه چندرسانه‌ای کمیسیون فرهنگی طالبان گفت که پرچم این گروه ازسوی «ملامحمدحسن آخوند» نخست‌وزیر دولت موقت طالبان، در مراسمی ساده بر فراز کاخ ریاست‌جمهوری افغانستان برافراشته شد. متقی دراین‌باره گفت که به اهتزاز درآمدن پرچم به معنی آغاز رسمی کار دولت جدید در افغانستان است.«حامد کرزای»، رییس‌جمهور اسبق افغانستان نیز در توییتی که در همین رابطه منتشر کرد، خواستار «صلح و ثبات» شد و ابراز امیدواری کرد که کابینه موقت جدید که هیچ زن یا شخصیت‌هایی غیر از طالبان را شامل نمی‌شود، به دولتی شامل افراد از همه قومیت‌ها تبدیل شود چراکه دولتی فراگیر می‌تواند چهره واقعی کل افغانستان باشد. طالبان هفته گذشته فهرست اعضای کابینه و رییس دولت جدید در افغانستان را معرفی کرد که برخلاف وعده‌های اولیه این گروه، خبری از فراگیر بودن و وجود چهره‌ها و شخصیت‌ها از اقوام مختلف این کشور در دولت مذکور نیست. این موضوع باعث شده است تا نگرانی‌هایی درباره آینده حکومت طالبان به وجود بیاید و این موضوع باعث شود، مردم دست به مقاومت در مقابل دولت جدید خود زده و دور جدید جنگ دوباره گسترش پیدا کند.
 
چالش به رسمیت شناختن دولت طالبان
 جبهه پنجشیر در افغانستان به رهبری «احمد مسعود» که در حال مبارزه با طالبان در دره‌های ولایت پنجشیر و نواحی اطراف آن است، با بیان اینکه کابینه معرفی‌شده ازسوی طالبان مشروعیت ندارد اعلام کرد که این جبهه بعد از مشورت با شخصیت‌های سیاسی، ساختار حکومت انتقالی مردم‌سالار را اعلام خواهد کرد. ارتباط با کشورهای دیگر به چالش مهم دیگری برای طالب‌ها تبدیل شده است و در یک نمونه «ژان ایو لودریان» وزیر امورخارجه فرانسه پیش از عزیمت به قطر برای انجام گفت‌وگوها درباره (روند) تخلیه در آینده از افغانستان، اعلام کرد که طالبان دروغ می‌گوید و فرانسه هیچ رابطه‌ای با دولت جدید این گروه نخواهد داشت.لودریان دراین‌باره گفت: آن‌ها گفتند اجازه می‌دهند برخی از خارجی‌ها و افغان‌ها آزادانه بروند و در مورد یک دولت فراگیر و نماینده (همه اقوام) صحبت کردند اما آن‌ها دروغ می‌گویند. فرانسه از به رسمیت شناختن یا داشتن هرگونه ارتباطی با دولت طالبان خودداری می‌کند. ما خواهان انجام اقداماتی ازسوی طالبان هستیم و آن‌ها به مقداری فضای تنفسی اقتصادی و روابط بین‌المللی نیاز خواهند داشت. این (امر) به آن‌ها بستگی دارد. صحبت‌های لودریان در حالی بیان می‌شود که «شاه محمود قریشی»، وزیر امورخارجه پاکستان دیروز گفته بود که جامعه بین‌الملل «تمایل برای برقراری ارتباط» با طالبان را نشان داده است. وی تاکید کرده بود که «دنیا باید حقیقت جدید در افغانستان را به رسمیت بشناسد و با آن وارد تعامل گردد» و همچنین هشدار داده بود که انزوا برای افغانستان، منطقه و جهان سودمند نخواهد بود.
 
امیدواری مجاهدبرای  به رسمیت شناخته شدن
 در ادامه این اظهارنظرها، «ذبیح‌الله مجاهد»، سخنگوی طالبان مدعی شد که در آینده نزدیک، جهان حکومت آن‌ها در افغانستان را به رسمیت می‌شناسد. مجاهد در یک گردهمایی در ولایت پکتیا با اشاره به تلاش‌های این گروه برای اقناع کشورهای مختلف در به رسمیت شناختن حکومت طالبان افزود: پیام‌ها مثبت است و حکومت جدید افغانستان در سطح جهانی به رسمیت شناخته خواهد شد.
سخنگوی طالبان اضافه کرد: آنچه کشورهای جهان از ما می‌خواهند امنیت سراسری است که تامین خواهد شد؛ جهان از ما می‌ترسد که خاک افغانستان برای دیگر کشورها تهدید باشد اما سیاست ما این نیست و دراین‌باره بارها به جهانیان اطمینان داده‌ایم. مجاهد درحالی از امنیت سراسری سخن می‌گوید که مساله پنجشیر هنوز به قوت خود باقی است و با خروج مردم از این منطقه، همگان منتظر بروز درگیری‌های جدید هستند. سلطان محمد، عضو 
هیات مذاکره‌کننده بین طالبان و احمد مسعود در این باره، گفت: طالبان منتظر یک جنگ سخت باشد.
 
رایزنی مقامات اطلاعاتی هشت کشور منطقه
 درباره افغانستان
 وبگاه شبکه خبری «جیو» پاکستان در خبری اعلام کرد که این کشور میزبان برگزاری نشست رایزنی رؤسا و مقامات ارشد اطلاعاتی کشورهای منطقه با موضوع بررسی وضعیت به‌سرعت درحال تغییر افغانستان در پی تسلط طالبان، بوده است. به ادعای این رسانه پاکستانی، ژنرال «فیض حمید»، رییس سازمان اطلاعات پاکستان (آی‌اس‌آی) میزبان رؤسای اطلاعات کشورهای روسیه، ایران، چین، قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان در این نشست بوده است. گفته می‌شود که شرکت‌کنندگان در این نشست درباره وضعیت امنیتی افغانستان تبادل‌نظر کردند و این در حالی است که طالبان تنها چند روز پیش از تشکیل دولت موقت در افغانستان خبر داد.از آنچه گذشت روند شکننده تغییرات در افغانستان به‌خوبی مشخص است و این کشور برهه‌ای حساس و تاریخ ساز را می‌گذراند. از این رو تعامل با دولت جدید این کشور نیز مساله‌ای است که جهانیان باید برای آن چاره‌اندیشی کنند؛ در همین راستا یک مقام فرودگاه کابل به الجزیره گفته است که دو فروند هواپیمای متعلق به سازمان ملل متحد که ماه میلادی گذشته (آگوست) کارکنان این نهاد را از افغانستان خارج کرده بود؛ روز گذشته در این فرودگاه به زمین نشسته است. فرود این هواپیماها در فرودگاه بین‌المللی افغانستان در حالی است که چندی پیش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مصاحبه با فرانس‌پرنس، از جامعه بین‌الملل خواست راه گفت‌وگو با طالبان را باز بگذارند. وی گفته بود از جامعه بین‌الملل نمی‌خواهد که طالبان را به رسمیت بشناسد یا تحریم‌ها علیه این گروه را لغو کند اما تدابیری بیندیشند که افغانستان دچار فروپاشی اقتصادی نشود.حکومت جدید افغاستان که روزهای نخست خود را سپری می‌کند، مسیر دشواری را پیش روی خود دارد. تلخی‌ها و مصیبت‌های ادوار گذشته، نه‌تنها مردم این کشور را نسبت‌به دولت‌ها بی‌اعتماد کرده است، بلکه فرار اشرف غنی و به یغما بردن دارایی‌های این کشور به‌راحتی از ذهن مردم این کشور پاک نخواهد شد. حال تحولات عمیق در این کشور باید در راستای رضایت و بهره‌مندی مردم مظلوم افغانستان باشد که در سال‌های گذشته با لشکرکشی استعمارگران، سختی‌های زیادی را متحمل شده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین