sobhe-no.ir
1254
دوشنبه، ۲۲ شهریور ۱۴۰۰
5
یکی از اهداف سفر الکاظمی به ایران، میانجی گری برای بازسازی روابط تهران- ریاض است

عصر منطقه گرایی

روز گذشته یکشنبه، تهران میزبان مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق بود تا ضمن دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان علاوه بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری، نگرانی‌های عراق از انتخابات پارلمانی این کشور برای مشارکت همه گروه‌های سیاسی برطرف شود؛ چون ایران با نفوذ معنوی خود می‌تواند افزایش این مشارکت را رقم بزند. مضاف بر این، نگرانی حکومت عربستان از خارج شدن سامانه دفاع موشکی از عربستان توسط آمریکا موجب شده تا ریاض نگاه خود را به‌سوی توسعه روابط دیپلماتیک با ایران بیشتر کند و الکاظمی را بانی این کار قرار داده است. موضوعی که حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با روزنامه" صبح نو" هم بر آن تاکید دارد و تصریح می‌کند: آل‌سعود برای حفظ کیانش با وساطت الکاظمی به‌سوی دروازه‌های تهران در حرکت است و این انتظار می‌رود که با خروج آمریکا از منطقه شاهد توسعه روابط کشورهای منطقه با یکدیگر باشیم که البته عراق گام‌های مثبتی در این راه برداشته است.

قالیباف در دیدار با الکاظمی:کشورهای فرا منطقه به نفع ایران و عراق تصمیم نمی گیرند

رحیمی جهان‌آبادی:

عضویت ایران در سازمان شانگهای شکست سیاست‌های آمریکاست

یک رسانه لبنانی درباره تاثیر ارسال محموله سوخت از سوی ایران نوشت

نقش ابتکار حزب‌الله لبنان در تشکیل دولت میقاتی

صبح نو

یک رسانه لبنانی درباره تاثیر ارسال محموله سوخت از سوی ایران نوشت

نقش ابتکار حزب‌الله لبنان در تشکیل دولت میقاتی

وب‌سایت «النشره» در گزارشی با اشاره به تشکیل دولت جدید در لبنان نوشت: بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران امور منطقه معتقدند که تشکیل دولت لبنان به ریاست نجیب میقاتی بر اثر مجموعه‌ای از عوامل خارجی و فشارهای داخلی انجام شد. تحلیلگران در این زمینه به اعلام خبر حرکت کشتی‌های حامل سوخت ایران به‌سمت لبنان برای نجات مردم این کشور اشاره و اعلام کردند: بعد از اعلام این خبر ازسوی سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله، ایالات‌متحده که پس از خروج از افغانستان در مرحله حساسی در سطح منطقه به سر می‌برد باید موضع خود را در میان دو گزینه اساسی تعیین می‌کرد: حرکت به‌سمت سازش و حل و فصل موقت در عرصه لبنان یا تقابل به‌ویژه که تصمیم حزب‌الله برای واردات سوخت از ایران، یک تصمیم تعیین‌کننده بود و مستقیما منافع آمریکا در لبنان را هدف می‌گیرد. در مدت کوتاهی مشخص شد که واشنگتن قصد ندارد با دامن زدن به تنش‌ها عواقب فاجعه‌باری را برای خود در منطقه رقم بزند و همین امر زمینه‌ساز مقدمه‌چینی برای حل و فصل در عرصه لبنان شد. آمریکایی‌ها با عجله پیشنهاد فعال‌سازی پروژه واردات گاز مصر و برق اردن از طریق خاک سوریه به لبنان را مطرح کردند تا جلوی واردات سوخت از ایران را بگیرند. از طرف دیگر، فرانسه نیز همچنان کانال‌های ارتباطی خود را با طرف‌های مختلف لبنان حفظ کرد. حتی امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه طی یک گفت‌وگوی تلفنی با سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور ایران بر ضرورت همکاری با این کشور برای نجات لبنانی‌ها از بحران تاکید کرد.همچنین شرایط بین‌المللی تا حد زیادی برای تشکیل دولت میقاتی در لبنان فراهم بود؛ زیرا از یک‌سو مصر واردات گاز به لبنان را دروازه‌ای برای ایفای نقش منطقه‌ای می‌بیند که لازمه آن وجود یک دولت مستقل در لبنان است. در همین زمینه منابع لبنانی، معتقدند درست است که تشکیل دولت در این کشور بعد از 13ماه تاخیر و در میان درد و رنج لبنانی‌ها صورت گرفت اما در نهایت این اتفاق افتاد. دولت نجیب میقاتی، نخست‌وزیر جدید لبنان هر چند بعد از تلاش‌ها و مانع‌تراشی‌های فراوان تشکیل شد اما این یک شروع مثبت برای خروج لبنان از عمق فروپاشی است.محافل لبنانی معتقدند که عقب‌نشینی آمریکا و شکست آن در افغانستان، با 
دور زدن «قانون سزار» علیه سوریه و اجازه برای عبور گاز مصر و برق اردن از طریق خاک سوریه به لبنان کامل شد و آمریکا از پرونده تشکیل دولت لبنان نیز عقب‌نشینی کرده و در نهایت کشتی‌های حامل سوخت ایرانی توانستند محاصره ایالات‌متحده علیه لبنان را بشکنند؛ بنابراین روابط رسمی میان لبنان و سوریه از طریق سفر هیات لبنانی به دمشق که اخیرا صورت گرفت به حالت عادی و طبیعی برگشت. به گفته این منابع، ترکیب و ساختار دولت جدید لبنان به نوبه خود حتی اگر از ویژگی‌های کامل ابتکار فرانسوی برخوردار باشد منجر به تشکیل یک کابینه تکنوکرات با رنگ و بوی سیاسی شد و همه نیروهای اصلی توانستند نمایندگان خود را معرفی کنند.

captcha
شماره‌های پیشین