sobhe-no.ir
1254
دوشنبه، ۲۲ شهریور ۱۴۰۰
5
یکی از اهداف سفر الکاظمی به ایران، میانجی گری برای بازسازی روابط تهران- ریاض است

عصر منطقه گرایی

روز گذشته یکشنبه، تهران میزبان مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق بود تا ضمن دیدار و گفت‌وگو با مقامات کشورمان علاوه بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری، نگرانی‌های عراق از انتخابات پارلمانی این کشور برای مشارکت همه گروه‌های سیاسی برطرف شود؛ چون ایران با نفوذ معنوی خود می‌تواند افزایش این مشارکت را رقم بزند. مضاف بر این، نگرانی حکومت عربستان از خارج شدن سامانه دفاع موشکی از عربستان توسط آمریکا موجب شده تا ریاض نگاه خود را به‌سوی توسعه روابط دیپلماتیک با ایران بیشتر کند و الکاظمی را بانی این کار قرار داده است. موضوعی که حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با روزنامه" صبح نو" هم بر آن تاکید دارد و تصریح می‌کند: آل‌سعود برای حفظ کیانش با وساطت الکاظمی به‌سوی دروازه‌های تهران در حرکت است و این انتظار می‌رود که با خروج آمریکا از منطقه شاهد توسعه روابط کشورهای منطقه با یکدیگر باشیم که البته عراق گام‌های مثبتی در این راه برداشته است.

قالیباف در دیدار با الکاظمی:کشورهای فرا منطقه به نفع ایران و عراق تصمیم نمی گیرند

رحیمی جهان‌آبادی:

عضویت ایران در سازمان شانگهای شکست سیاست‌های آمریکاست

یک رسانه لبنانی درباره تاثیر ارسال محموله سوخت از سوی ایران نوشت

نقش ابتکار حزب‌الله لبنان در تشکیل دولت میقاتی

صبح نو

رحیمی جهان‌آبادی:

عضویت ایران در سازمان شانگهای شکست سیاست‌های آمریکاست

جلیل رحیمی جهان‌آبادی، نماینده مجلس طی گفت‌وگویی، با بیان اینکه پیمان شانگهای زمینه خوبی برای همکاری‌های منطقه‌ای است، اظهار کرد: همچنین دو عضو دائم شورای امنیت اعم از روسیه و چین در این پیمان حضور دارند که سطح این پیمان را افزایش می‌دهد. این مهم در حالی است که کشورمان با روسیه و چین نیز دارای روابط خوب و نزدیک است که اهمیت پیوستن به این پیمان را دوچندان می‌کند. وی با بیان اینکه تلاش آمریکایی‌ها برای ایجاد جهان تک‌قطبی با شکست مواجه شده است، ادامه داد: 
بر این اساس بسیاری از کشورهای دنیا به‌سمت ایجاد پیمان‌های منطقه‌ای حرکت کردند تا توازن ایجاد شود. این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه توجه به شرق در عرصه سیاست خارجی کشورمان به گمشده این حوزه تبدیل شده بود، افزود: اکنون می‌توانیم از فشارهای غرب بکاهیم و به تبادل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و غیره بپردازیم. رحیمی جهان‌آبادی گفت: ایران دارای ظرفیت‌های عظیم انرژی، اقتصادی و غیره در جهان اسلام و منطقه است و حضور کشورمان برای اعضای پیمان قابل اهمیت است؛ همچنین باید اذعان کرد اکنون مرزهای این پیمان از قلب خاورمیانه تا مرزهای آسیای میانه و دریای خزر گسترش می‌یابد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این میان باید یادآور شد تلاش آقای رئیسی و وزیر امورخارجه کشورمان برای عضویت دائم و اصلی در پیمان شانگهای ارزشمند است و اختصاص نخستین سفر خارجی رییس دولت سیزدهم به این اجلاس بیانگر اهمیت نگاه به شرق و احیای دیدگاه آسیایی است.
گفتنی است؛ روزنامه کامرسانت چاپ مسکو روز پنجشنبه(18شهریور) به نقل از مقام‌های آگاه و بدون اشاره به نام و سمت آن‌ها نوشت: ایران به عضویت سازمان همکاری شانگهای درخواهد آمد و مراحل عضویت ایران در این سازمان در اجلاس آتی دوشنبه اعلام می‌شود. نشست سالانه شورای سران دولت‌های عضو سازمان همکاری شانگهای قرار است روزهای ۱۶ و ۱۷سپتامبر ۲۰۲۱ برابر با ۲۵ و ۲۶شهریورماه سال‌جاری در پایتخت تاجیکستان برگزار شود. روزنامه روسی نوشت: بزودی تعداد اعضای سازمان همکاری شانگهای به ۹عضو می‌رسد و در اجلاس دوشنبه، سران کشورها باید آغاز پذیرفتن ایران در این سازمان را اعلام کنند. در گزارش گفته شد که فرایند عضویت ایران در سازمان شانگهای مدتی طول خواهد کشید. سرگئی لاوروف و حسین امیرعبداللهیان وزیران خارجه روسیه و جمهوری اسلامی ایران روز ۵شهریورماه در گفت‌وگویی تلفنی، ازجمله درباره عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری شانگهای تبادل‌نظر کردند.

captcha
شماره‌های پیشین