sobhe-no.ir
1254
دوشنبه، ۲۲ شهریور ۱۴۰۰
15
نقد و نظر «صبح‌نو» بر جلد چهارم «کتاب‌های نارنجی»

نارنجی؛ قصه تمام سال

زینب آبکوه / ضرورت مطالعه کتاب در یک جامعه به اندازه وجود آب مهم است. اگر قرار است رشدی اتفاق بیفتد، یکی از ارکان آن مطالعه است. در این میان چگونگی عادت کتاب‌خواندن نیز مساله مهمی است. این عادت خوب از کودکی باید شکل بگیرد تا تبدیل به یک رفتار شخصی شود. اگر کودک از سنین پایین با کتاب و قصه‌های جذاب آن آشنا شود و برایش لذت‌بخش باشد، این عمل در شخصیت او نهادینه می‌شود.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

کتاب «عشایر لر؛ بختیاری و لرستان» معرفی می‌شود
نشست معرفی و بررسی کتاب «عشایر لر؛ بختیاری و لرستان» برگزار و به‌صورت زنده از آپارات خانه کتاب و ادبیات ایران پخش می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، نشست معرفی و بررسی کتاب «عشایر لر؛ بختیاری و لرستان» دوشنبه (بیست‌ودوم شهریورماه ۱۴۰۰) برگزار و به صورت زنده از آپارات پخش می‌شود.
در این نشست علیرضا فرزین (مولف کتاب، عکاس و پژوهشگر مردم‌شناسی)، سکندر امان‌الهی بهاروند (مولف کتاب، انسان‌شناس و استاد بازنشسته دانشگاه شیراز و استاد مدعو دانشگاه هاروارد)، حمیدرضا دالوند (منتقد، عضو هیات‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) و حسن غفاری (منتقد، مدرس عکاسی و متخصص عکاسی عشایر) حضور خواهند داشت.
نشست معرفی و بررسی کتاب «عشایر لر؛ بختیاری و لرستان» امروز 22شهریورماه ساعت۱۴ به‌صورت زنده از طریق آپارات خانه کتاب و ادبیات ایران پخش خواهد شد و علاقه‌مندان می‌توانند برای تماشای این نشست به نشانی www.aparat.com/khaneketab مراجعه بکنند.
 
کتابی که به توصیه حضرت حجت(عج) تالیف شد
«مکیال المکارم» نوشته سیدمحمدتقی  موسوی اصفهانی برای عرض ارادت به ساحت مقدس حضرت ولی‌عصر (عج) نوشته شده است. این کتاب با ویرایش جدید به بازار عرضه شده است. ویراست جدید «مکیال المکارم» از بهترین و جامع‌ترین کتاب‌ها در زمینه مهدویت منتشر شد.  با اینکه بیش از ۷۰سال از نگارش کتاب مکیال المکارم می‌گذرد اما همچنان از کتاب‌های مطرح در زمینه مهدویت و امام زمان(عج) است؛ کتابی گرانسنگ و کم‌نظیر که همواره مورد اقبال علما، پژوهشگران و عموم مردم بوده است. آیت‌الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید در خصوص مکیال المکارم فرمودند: از بهترین و جامع‌ترین کتاب‌ها در موضوع دعا برای فرج است و سزاوارست همه از آن استفاده کنند و امام‌شناسی خود را با آن کامل کنند. این کتاب نوشته سیدمحمدتقی موسوی اصفهانی است که برای عرض ارادت به ساحت مقدس حضرت ولی‌عصر(عج) نگارش شده است.
در مقدمه‌ای که مرحوم سیدمحمدتقی بر مکیال نوشته، چنین برمی‌آید که از شدت عشق و علاقه‌ای که به حضرت حجت(عج) داشته، شبی آن حضرت را در خواب می‌بیند. امام(عج) تالیف این کتاب را به وی توصیه و تاکید می‌فرماید و حتی نام آن را نیز «مکیال المکارم فی فوائد الدعاء للقائم» تعیین می‌کند. سید از خواب بیدار می‌شود ولی توفیقی برای تالیف آن برایش حاصل نمی‌شود. تا اینکه در سال۱۳۳۰ قمری عازم سفر حج می‌شود. در این سفر بسیاری از حاجیان گرفتار مرض وبا شدند و از دنیا رفتند. آیت‌الله سیدمحمدتقی با خدای خویش عهد بست اگر از این سفر سالم برگردد، کتابی را درباره حضرت ولی‌عصر(عج) به رشته تالیف درآورد.
 
تصویربرداری سریال امنیتی «سرجوخه» در داخل
 و خارج از کشور
سریال «سرجوخه» به کارگردانی احمد معظمی ازسوی دو گروه در داخل و خارج از کشور در حال تصویربرداری است.  این درام جاسوسی - اجتماعی که از پاییز سال گذشته به تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری کلید خورده، این روزها با دو گروه به صورت همزمان در داخل و خارج از کشور تصویربرداری می‌شود. پیش از این حمیدرضا محمدی به‌عنوان بازیگر نقش «غلامرضا» و سامان صفاری در نقش «کیان» معرفی شده‌اند؛ همچنین آرش آصفی-بازیگر رستاخیز و خانه امن -در نقش ابراهیم یک افسر ضدجاسوسی بازی می‌کند و دیگر کاراکترهای سریال نیز تا زمان پخش به مرور معرفی خواهند شد.
«سرجوخه» با روایت دو قصه موازی، به زندگی دو شخصیت غلامرضا و کیان که از دو گروه اجتماعی مختلف با انگیزه‌ها و کشمکش‌های متفاوت هستند می‌پردازد که هر دو در راه رسیدن به عشق موانع و اتفاقات زیادی سر راه‌شان قرار می‌گیرد که روند رسیدن را کندتر و جذابیت قصه را 
بیشتر می‌کند.
 

captcha
شماره‌های پیشین