sobhe-no.ir
1254
دوشنبه، ۲۲ شهریور ۱۴۰۰
10
اظهار نظر جدید درباره سال تحصیلی آینده؛

واکسیناسیون، شرط بازگشایی مدارس نیست

گزارش «صبح‌نو» از قیمت صعودی برنج و دلایل آن را بخوانید

برنج هم از سفره‌ها پر کشید

علی جواهری / قیمت برنج بدون وقفه در مسیر صعودی است. برخی خانواده‌ها به‌دلیل فشارهای اقتصادی به خرید برنج نیم‌‌دانه برای مصرف روزمره روی آورده‌‌اند. تداوم رشد قیمت برنج در بازار با توجه به اینکه برنج به‌عنوان یکی از کالاهای اساسی و اصلی‌ترین منابع غذایی روزمره خانواده‌های ایرانی به‌حساب می‌آید، نگرانی‌هایی را در کشور به همراه داشته است. به گفته بنکداران، میزان فروش برنج در کشور کاهش‌ یافته که این به معنی پر کشیدن برنج از سفره‌ برخی خانواده‌های ایرانی است. جدیدترین آمار، قیمت هر کیلو برنج ایرانی مرغوب و مجلسی به ۴۵ تا ۴۷هزار تومان هم رسیده است. اکنون برنج ایرانی باقیمت‌ کمتر از ۳۰هزار تومان دیگر به‌هیچ‌وجه در بازار پیدا نمی‌شود. حتی برنج نیم‌دانه هم به‌عنوان ارزان‌ترین محصول بازار برنج، به حدود ۲۵ تا ۳۰‌هزار تومان رسیده است. به‌عبارت‌دیگر آمار نشان می‌دهد برنج ایرانی در سال۱۴۰۰ در مقایسه با سال گذشته ۹/ ۴۲درصد گران‌تر شده است. براساس آخرین اخبار، قیمت برنج خارجی هم‌اکنون به بیش از ۳۰هزار تومان رسیده است اما در گرانی بی‌سابقه قیمت برنج در کشور دو دلیل عمده وجود دارد. نخست اینکه سالانه بخشی از نیاز برنج کشور از طریق واردات تامین می‌شود که این میزان بین ۶۰۰‌هزار تا یک‌میلیون تن در سال متغیر است. به گواه آمار گمرک، در سال جاری میزان واردات نسبت‌به مدت مشابه سال گذشته ۶۹درصد کاهش داشته است. افزون بر آن، تولید داخلی برنج سالانه معمولا دومیلیون تن است اما امسال به‌دلیل خشکسالی و کاهش ۵۰درصدی بارندگی تولید برنج نیز کاهش ‌یافته است. شرایط آشفته ایجادشده در بازار برنج فرصتی را برای دلالان ایجاد کرده است تا به‌طور روزافزون قیمت را افزایش دهند.

صبح نو

اظهار نظر جدید درباره سال تحصیلی آینده؛

واکسیناسیون، شرط بازگشایی مدارس نیست

یکی از سردرگمی‌های فعلی خانواده‌ها مربوط ‌به بازگشایی مدارس است. در این زمینه هرازچندی اظهارنظری از سوی مسوولی مطرح می‌شود که نتیجه آن سرگردانی بیشتر دانش‌آموزان و خانواده‌های‌شان است. در جدیدترین این اظهارنظرها سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش گفته است واکسیناسیون شرط بازگشایی مدارس نیست. به گفته علیرضا کاظمی هرچند واکسیناسیون دانش آموزان ۱۲تا ۱۸سال در دستورکار است اما واکسیناسیون دانش‌آموزان شرط بازگشایی مدارس نیست، بلکه به هر میزان که بشود پروتکل‌ها را رعایت کرد، می‌توان مدارس را بازگشایی کرد. وی روز گذشته و در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش‌وپرورش سراسر کشور، که با موضوع پروژه مهر و بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید برگزار شد، این خبر را داده است. کاظمی در ادامه تاکید کرد: بی‌ثباتی در مدیریت یکی از چالش‌های بزرگ آموزش‌وپرورش است چنان‌که طی  هشت سال، پنج وزیر تغییر می‌کند و تغییر یک مدیر تا کف مدرسه پیش می‌رود این یکی از عوامل عدم موفقیت آموزش‌وپرورش در تحقق اهداف است.
سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش از تامین منابع مالی تهیه تبلت دانش‌آموزی و ابلاغ آن تا هفته آینده به استان‌ها خبر داد و افزود: در سال جدید تحصیلی نسخه جدید شبکه شاد راه‌اندازی می‌شود. وی با اشاره به تاکید رییس‌جمهور در خصوص اینترنت شاد، گفت: اینترنت مورداستفاده معلمان و دانش‌آموزان در شبکه شاد رایگان خواهد بود.
کاظمی بر تک‌صدایی بودن خبرهای مربوط به بازگشایی مدارس تاکید و عنوان کرد: در فرصت باقیمانده تا مهرماه، با تدوین بسته بازگشایی مدارس و اقناع‌سازی افکار عمومی تلاش کنیم این تک‌صدایی را ایجاد کنیم. وی تقدم ذاتی سلامت در بازگشایی مدارس را یک اصل مهم دانست و تصریح کرد: کفایت اقناع جامعه و خانواده‌ها نیز یک اصل مهم دیگر است، اصل عدالت در تامین فرصت‌های آموزشی با رویکردهای اقتضایی نیز باید مدنظر باشد. اصل انعطاف و تفاوت‌های جغرافیایی متناسب با کرونا، اصل تدریجی بودن حضور دانش‌آموزان در فضای آموزش‌وپرورش و اصل نظارت نزدیک و میدانی در قالب ایجاد یک شبکه بزرگ و مویرگی تا دل مدرسه نیز از دیگر اصول مهم قابل‌توجه است. سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش، اصل تمرکززدایی را یک اصل مهم دانست و افزود: استان‌ها باید مانور بازگشایی را تدوین کنند. آغاز سال تحصیلی از اول مهرماه و بازگشایی در قالب الگوی تدوین شده خواهد بود. توجه به واکسیناسیون مخاطبان آموزش‌وپرورش نیز باید در دستورکار باشد. سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش اضافه کرد: آموزش در مدارس کم‌جمعیت روستایی و عشایری که سال گذشته نیز حضوری بوده‌اند و دسترسی به فضای مجازی ندارند امسال نیز حضوری خواهد بود. وی ادامه داد: آموزش در مدارس با جمعیت متوسطه به‌صورت ترکیبی خواهد بود و ساعات آموزشی نصف حضوری و نصف مجازی خواهد بود. البته این موضوع ۱۵روز بعد از اتمام واکسیناسیون پیگیری می‌شود.
کاظمی تصریح کرد: در گام سوم مدارس با تراکم بالا و پرجمعیت است که در صورت مهیا بودن زیرساخت‌ها با گروه‌بندی دانش‌آموزان و حضور یک روز در میان و حضور حداقلی، آموزش‌ها حضوری خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین