sobhe-no.ir
1253
یکشنبه، ۲۱ شهریور ۱۴۰۰
6
رافائل گروسی برای دیدار با رییس سازمان انرژی اتمی به ایران آمد

مذاکرات هسته ای در تهران

در بیست‌سالگی انفجار برج‌های دوقلو، نتایج حمله نظامی آمریكا به افغانستان و عراق را بررسی كرده‌ایم

تكثير 11 سپتامبر

پس از گذشت دو دهه از حملات ۱۱سپتامبر، علاوه بر اینکه واشنگتن در طرح‌های خود در غرب آسیا به‌خصوص در عراق و افغانستان با شکست روبه‌رو شده، در ایجاد پروژه خاورمیانه جدید هم شکست خورده است، شکستی که پس از 20سال نشان از استیصال واشنگتن و شرکای غربی او در خاورمیانه است. ۲۰ سال پس‌از ۱۱ سپتامبر این واقعه به‌خصوص در خاورمیانه تکثیر شده و آمریکا با ۱۱ سپتامبرهای گوناگونی در منطقه مواجه شده‌است، حال آن که روح این حادثه همچنان بر ایالات متحده قرار دارد و هنوز پایان نیافته. انگار ۱۱ سپتامبر تکثیر شده باشد.

صبح نو

رافائل گروسی برای دیدار با رییس سازمان انرژی اتمی به ایران آمد

مذاکرات هسته ای در تهران

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یکشنبه به تهران سفر خواهد کرد. خبرگزاری رویترز به نقل از «دیپلمات‌هایی» که نام آن‌ها را فاش نکرده نوشت: رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یک‌شنبه به‌منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات ایرانی به تهران سفر خواهد کرد.لارنس نورمن، خبرنگار وال‌استریت ژورنال نیز جمعه‌شب از سفر قریب‌الوقوع رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران خبر داد.
 نورمن در حساب کاربری رسمی خود نوشت: از منابع آگاه شنیده‌ام که صحبت‌هایی از سفر احتمالا قریب‌الوقوع رافائل ماریانو گروسی [مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی] به تهران دوباره مطرح شده است.وی افزود:‌ به نظر می‌رسد که ایران اکنون یک دعوت‌نامه [برای گروسی] فرستاده است اما احتمالا شرط و شروطی [به دعوت‌نامه] پیوست شده است. گفت‌وگوهای جدی در جریان است. این در حالی است که نورمن پیش از این مدعی شده بود که ایران درخواست مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به تهران را رد کرده است. قرار است نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از روز دوشنبه آغاز شود. براساس گزارش‌های منتشرشده، مدیرکل آژانس قصد دارد وضعیت همکاری ایران با این نهاد را در نشست بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به اعضای این شورا ارائه دهد.رویترز درباره اهداف این سفر خبری منتشر نکرده اما پیشتر گفته شده بود که گروسی به‌دنبال ازسرگیری بازرسی‌های آژانس از ایران است و ایران تاکنون به این درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ منفی داده است. درنهایت موردتایید قرار گرفت و کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، از سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران خبر داد.نماینده دائم کشورمان افزود: گروسی در این سفر با رییس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. دو طرف، همچنین بیانیه مشترکی را نیز صادر خواهند کرد. سازمان انرژى اتمى نیز اطلاعاتی تکمیلی در این خصوص داد و حوالی ساعت۱۸ روز گذشته اعلام کرد: «مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا ساعاتی دیگر وارد تهران می‌شود. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رأس هیاتی به‌منظور دیدار و گفت‌وگو در خصوص موضوعات همکاری‌های ایران و آژانس، امروز  برای سفری یک‌روزه وارد تهران خواهد شد. این دیدار پیش از ظهر یکشنبه صورت می‌گیرد و هیات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعدازظهر همان روز به وین مراجعت خواهند کرد.»
برخی رسانه‌های غربی می‌گویند کشورهای اروپایی در حال تنظیم پیشنویس قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست‌های آتی آژانس هستند. صدور قطعنامه علیه ایران ممکن است به اعمال تحریم‌های جدید علیه کشورمان منجر شود. ایران نسبت‌به هرگونه اقدام هشدار داده و آن را مخل مذاکرات هسته‌ای عنوان کرده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین