sobhe-no.ir
1253
یکشنبه، ۲۱ شهریور ۱۴۰۰
15
یادداشت «صبح‌نو» درباره کتاب «وحی بر توفان»

غرق در محبت حسین(ع)

مانی پناهپور / احتمالا شما هم در مراسم عزاداری ماه محرم بیت «بلندمرتبه شاهی ز صدر ِ زین افتاد/اگر غلط نکنم عرش بر زمین افتاد» به گوش‌تان رسیده و ممکن است از خودتان پرسیده باشید که شاعر این بیت چه کسی است؟ معمولا و با توجه به سابقه ذهنی، ابیات جذاب و ماندگار عاشورایی را به محتشم کاشانی نسبت می‌دهند و این بیت هم می‌تواند در این دایره قرار بگیرد و کمتر کسی بداند که شاعر این بیت «مقبل اصفهانی» یا «مقبل کاشانی» باشد و حتی دیوان اشعارش هم در بازار موجود است.

خبر

دستاوردهای حوزه سلامت در برنامه «فصل دوم»

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

«ابوذر زمان» دیدنی می‌شود
نویسنده سریال «ابوذر زمان» از پایان نگارش فیلمنامه این مجموعه در ۳۰ قسمت سخن گفت. حامد قربانی نویسنده سریالی درباره آیت‌الله طالقانی با اشاره به اتمام نگارش این مجموعه که قرار است در سیمای استان‌های صداوسیما به تولید برسد به «مهر» بیان کرد: نگارش سریال «ابوذر زمان» با محور آیت‌الله طالقانی به پایان رسیده و در ۳۰ قسمت تحویل داده شده است. وی درباره قصه این سریال و مقاطع مختلف زندگی آیت‌الله طالقانی توضیح داد: قصه مقاطع زمانی مختلف را در برمی‌گیرد که از کودکی آیت‌الله طالقانی و اواخر دوره احمدشاه در سال۱۲۷۹ تا ۱۳۵۸ را دربرمی‌گیرد. این پرداخت به مقاطع زمانی مختلف که کودکی، نوجوانی، جوانی و میانسالی را شامل می‌شود داستان را جذاب می‌کند. این نویسنده درباره چالش‌های کارگردان سریال با توجه به تاریخی بودن آن عنوان کرد: یکی از این چالش‌ها بودجه سریال خواهد بود؛ چون بودجه کارهای استانی زیاد نیست اما با توجه به اینکه پروژه لوکیشن‌ها و بازیگران زیادی دارد بودجه مناسبی را برای کیفیت کار می‌طلبد. یک چالش هم می‌تواند فضاسازی و حفظ استانداردهای لازم در فضای تاریخ معاصر باشد. معدود کارگردانانی هستند که توانسته‌اند این موقعیت زمانی را به‌درستی به تصویر بکشند و اغلب در فضای تاریخ معاصر تصاویر کلیشه‌ای و دکوری درمی‌آورند. نویسنده «ابوذر زمان» درباره هزینه بالای این فضاسازی گفت: لزوما نیاز به هزینه بالا نیست، بیشتر از آن نورپردازی و خلاقیت‌های مرتبط نیاز است تا آن فضاسازی صورت بگیرد. فیلمبرداری با دوربین ۳۵ نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. وی درباره زمانی که برای فیلمنامه صرف شده است، گفت: حدود
 دوسال و نیم است که من روی این سریال زمان صرف کرده‌ام. از زمستان۹۷ شروع نگارش را کلید زدم تا امسال به پایان رسید. این زمان طولانی شد چون پژوهش سریال را هم خودم انجام دادم.
 
جشنواره موسیقی نواحی فرجه داد
دبیرخانه چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران مهلت زمان ثبت‌نام و ارسال آثار به این رویداد موسیقایی را تا ۲۷شهریورماه تمدید کرد. به گزارش روابط‌عمومی جشنواره موسیقی نواحی، براساس فراخوان منتشرشده ازسوی دبیرخانه چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی، مهلت ارسال آثار ۲۰شهریورماه تعیین شده بود که با توجه به درخواست‌های شرکت‌کنندگان تا ۲۷شهریورماه تمدید شد. چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به‌صورت غیررقابتی از تاریخ ۲۹مهر تا ۲آبان ۱۴۰۰ در شهر کرمان برگزار خواهد شد. این جشنواره با حمایت دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری انجمن موسیقی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان برگزار می‌شود. فراخوان براساس اهداف و ماموریت‌های مشخص‌شده در آیین‌نامه برگزاری جشنواره و شناسایی، ظرفیت‌سازی و حمایت از فعالیت‌های خلاقانه هنرمندان موسیقی اقوام سراسر کشور با اولویت معیارهای هنری و اصالت‌های فرهنگی موسیقایی هر منطقه تهیه و تنظیم
 شده است.
 
«شرح این هجران» شنیدنی شد
آلبوم موسیقی «شرح این هجران» به آهنگسازی امیر شریفی و خوانندگی مهدی امامی در قالب تازه‌ترین اثر مشترک این دو هنرمند پیش روی مخاطبان قرار گرفت. به گزارش مهر، «شرح هجران» عنوان یکی از آثار منتشرشده در بازار موسیقی است که در قالب تازه‌ترین اثر مشترک امیر شریفی و مهدی امامی و همراهی تعدادی از نوازندگان مطرح کشورمان ازسوی نشر «ماهور» در دسترس شنوندگان و علاقه‌مندان قرار گرفته است. در این آلبوم که ازسوی گروه «نقش» منتشر شده، امیر شریفی آهنگساز و نوازنده تار- سه‌تار- رباب، مهدی امامی خواننده و نوازنده بندیر - دایره، هوشمند عبادی نوازنده نی، محمد عشقی نوازنده سنتور، المیرا مردانه نوازنده کمانچه - کمانچه آلتو، مرجان مهربان نوازنده قانون، سهیل اله‌دادیان نوازنده تمبک، آرش سعیدیان نوازنده عود گروه اجرایی را تشکیل می‌دهند. مهدی امامی ازجمله هنرمندان فعال حوزه موسیقی ایرانی در عرصه خوانندگی است که تحصیلات آکادمیک خود را در حوزه مهندسی عمران به پایان رسانده است. او مقدمات آواز، تمبک و دف را نزد پدرش استاد احمد امامی آموخت. این هنرمند از سال۱۳۷۶ به‌طور جدی به فراگیری ردیف آوازی موسیقی ایران پرداخت.
 

captcha
شماره‌های پیشین