sobhe-no.ir
1251
چهارشنبه، ۱۷ شهریور ۱۴۰۰
1
اصلاح‌طلبان برای حمله به سیاست خارجی نظام ایران را به انفعال نسبت‌به حوادث پنجشیر متهم می‌کنند

جنگ و صلح لیبرال‌ها

حوادث چند هفتـــه اخیر در افـــغانستان به‌قدری سریع، مبهم و چندوجهی هستند که نمی‌توان درباره آن‌ها، نظر متقن داد و از دریچه مطلق‌انگاری به قضاوت نشست؛ اما آنچه معلوم است، هجوم نظامی گروه طالبان به استان پنجشیر برای به دست گرفتن اداره سیاسی آن به‌عنوان آخرین مهره از دومینوی سقوط در همسایه شرقی از یک‌سو و تشکیل نیروی مقاومت ذیل رهبری فرزند احمدشاه مسعود فقید، در برابر اسب تروای طالبان از سوی دیگر است. دراین‌بین تحولات اخیر در پنجشیر، یک پیامد سیاسی جالب و قابل‌تامل در کشورمان داشته است؛ مهم‌ترین وجه این پیامد، گرایش معنادار نیروهای لیبرال به مقاومت و مطالبه‌گری از جمهوری اسلامی برای حضور نظامی در پنجشیر بوده است. بر سر لیبرال‌های وطنی چه آمده که این‌چنین، خون را بر مذاکره ترجیح داده‌اند؟

«صبح‌نو» یک نماهنگ پرسروصدا را نقد و بررسی کرده است

این «دهه هشتادی» لاکچری

مرکز موسیقی مأوا، نماهنگ «دهه هشتادیا» عنوان تازه‌ترین و یکی از متفاوت‌ترین محصولات مرکز موسیقی مأواست که براساس سرود «کی گفته عاشقی برا قدیمه؟» گروه سرود وصال با حضور عبدالرضا هلالی، محمدحسین پویانفر و علی‌رام نورایی منتشر شده است. در این نماهنگ که پخش تیزر آن طی روز‌های گذشته با حاشیه‌های زیادی در فضای مجازی همراه بود، سعید پاشازاده شاعر، علی شمس تهیه‌کننده و مهران علوی به‌عنوان کارگردان حضور دارند. مرکز موسیقی انقلاب اسلامی(مأوا)، یکی از مجموعه‌های سازمان اوج است که به‌طور تخصصی در زمینه موسیقی فعالیت می‌کند. این مرکز تاکنون ده‌ها نماهنگ و قطعه موسیقایی را تولید و عرضه کرده که برخی موفق و تعدادی از آن‌ها با انتقاداتی مواجه شده‌ است. حالا نماهنگ «دهه هشتادیا» جدیدترین تولید منتشرشده این مرکز است که سروصدای زیادی کرده و نظرات مثبت و البته منتقدان بسیاری هم داشته است.

سرمقاله

تناقض اصلاحات در ماجرای پنجشیر

سفیر ایران در عراق خبر داد؛

سه دور مذاکره ایران - عربستان

این روزها اظهارات متعددی درباره چند و چون گفت‌وگوهای ایران و عربستان برای حل اختلافات منطقه‌ای،‌ شنیده می‌شود؛ گفت‌وگوهایی که تا دور سوم در بغداد برگزار شده و حالا دو طرف برای برگزاری دور چهارم خود را آماده می‌کنند. ایرج مسجدی، سفیر کشورمان در بغداد روز گذشته با مثبت ارزیابی کردن گفت‌وگوهای تهران-ریاض، بابت حل و فصل اختلافات فی مابین ‌اظهار امیدواری کرد. او در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود،‌ نقبی هم به مذاکرات برجامی زد و تاکید کرد که آمریکا بابت بدعهدی‌های خود، باید اعتمادسازی کند.

رواج ادبیات محاکمه روحانی، جریان اصول گــرا را از اهداف اصلی خود دورخواهد کرد

حاشیه علیه متن

جواد بخشی / انتقاد از اسلاف خود و مواجهه و مقابله با سیاست‌ها و تصمیمات آن‌ها، اگرچه وجه غالب دولت‌ها در ادوار گذشته بوده، اما چیزی را نصیب مردم نکرده است. حمله به سیاست‌ها و عملکرد دولت احمدی‌نژاد و تخریب تصمیمات آن در اکثر حوزه‌ها و همچنین رویکرد احمدی‌نژاد نسبت‌به دولت اصلاحات و اصلاحات نسبت‌به سازندگی، نشان می‌دهد که این روشی معمول است که جز حاشیه‌سازی و فرافکنی، دستاوردی برای مردم ایران ندارد.

صبح نو

سرمقاله

تناقض اصلاحات در ماجرای پنجشیر

فارغ از اینکه در افغانستان چه می‌گذرد و البته به‌صورت مشروح در شماره امروز به آن پرداخته شده است، هنوز مشخص نیست که اصلاح‌طلبی در ایران تفکری جنگ‌طلب است یا صلح‌جو؟ منافع‌محور است یا ایدئولوژیک؟ آرمان‌خواه است یا عمل‌گرا؟ منطقه‌گراست یا بین‌الملل‌گرا؟ مجموع مواضع این جریان در موضوع افغانستان نشان می‌دهد که این جریان برخلاف آنچه در ماجرای هسته‌ای ایران، مبارزه سوریه با داعش به‌عنوان دو نمونه معاصر مشاهده می‌شود مواضع متفاوتی با موضوع افغانستان داشته است. تردیدی نیست که ایران باید تمام تلاش دیپلماتیک و حتی پشت پرده خود را برای نجات پنجشیر انجام دهد و مقابل جنگ در این منطقه بایستد اما واقعیت این است که هنوز تصاویر مذاکره ظریف با رهبران طالبان به‌عنوان وزیر خارجه تراز اصلاحات از یاد نرفته و همان‌گونه هم مجموعه مواضع مذاکره‌محور و البته انتقادهای این جریان از عملکرد حکومت در دوران انقلاب‌های عربی از یاد نرفته است. در این وضعیت به نظر می‌رسد دفاع از پنجشیر کلمه حقی است که مرادش مرزبندی و مقابله با دولت ایران است. وگرنه چه کسی است که از روابط خوب ایران با خانواده مسعود خبر نداشته باشد و چه کسی است که موافق حمله طالبان به پنجشیر باشد. اصلاح‌طلبان که در سه سال گذشته و مخصوصا در اواخر دوران روحانی به بحران هویتی و فلسفه سیاسی رسیدند، این‌بار هم نشان دادند که از عدم انسجام فکری و گفتمانی رنج می‌برند و این بحران می‌تواند بیشتر از همیشه آن‌ها را از واقعیت‌های صحنه سیاست دور کند. تشویق ایران به مداخله نظامی در پنجشیر در حالی از جانب اصلاحات صورت می‌گیرد که بانی اصلی چنین اتفاقاتی در افغانستان، دولت ایالات‌متحده است که اصلاح‌طلبان به‌دنبال نرمال کردن روابط با آن‌ها هستند.

captcha
شماره‌های پیشین