sobhe-no.ir
1249
دوشنبه، ۱۵ شهریور ۱۴۰۰
9
گزارش «صبح‌نو» درباره گلایه‌های مردمی از کاهش سرعت واکسیناسیون و کمبود واکسن را بخوانید

از این مرکز به آن مرکز

واکسیناسیون کرونا این روزها جدی‌تر از هر زمان دیگری در چند ماه گذشته مورد توجه قرار گرفته است. واردات محموله‌های میلیونی واکسن در چند روز گذشته این امید را به وجود آورده است که سرعت واکسیناسیون در روزهای آینده بیشتر شود. همچنین وزیر بهداشت و درمان اعلام کرده است که نیازمند 100میلیون دوز واکسن هستیم و در این زمینه باید همه حمایت کنند. خبر خوب دیگر هم اینکه دیروز فاز سوم کارآزمایی واکسن کووپارس آغاز شد. باوجود این همچنان هموطنان در دسترسی به واکسن به‌خصوص برای دوز دوم با مشکلاتی مواجه بوده‌اند.

گزارش

610 ایرانی دیگر قربانی کرونا شدند

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره گلایه‌های مردمی از کاهش سرعت واکسیناسیون و کمبود واکسن را بخوانید

از این مرکز به آن مرکز

واکسیناسیون کرونا این روزها جدی‌تر از هر زمان دیگری در چند ماه گذشته مورد توجه قرار گرفته است. واردات محموله‌های میلیونی واکسن در چند روز گذشته این امید را به وجود آورده است که سرعت واکسیناسیون در روزهای آینده بیشتر شود. همچنین وزیر بهداشت و درمان اعلام کرده است که نیازمند 100میلیون دوز واکسن هستیم و در این زمینه باید همه حمایت کنند. خبر خوب دیگر هم اینکه دیروز فاز سوم کارآزمایی واکسن کووپارس آغاز شد. باوجود این همچنان هموطنان در دسترسی به واکسن به‌خصوص برای دوز دوم با مشکلاتی مواجه بوده‌اند.

تماس‌های چند روز اخیر با دفتر روزنامه «صبح‌نو» نشان می‌دهد که برخی ناهماهنگی‌ها بین دانشگاه‌های علوم پزشکی موجب سرگردانی و معطلی مردم در مراکز واکسیناسیون شده است. خانم نیازی دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: براساس تاریخی که در کارت واکسیناسیون نوشته شده بود، چند روز قبل نوبت دوز دوم واکسن من بود اما وقتی برای واکسن مراجعه کردم گفتند که فقط واکسن ایرانی دارند. دیروز هم اعلام کردند که به سوله بحران الزهرا در محله بریانک بروم که از منطقه دو تا منطقه10 را با تاکسی اینترنتی رفتم و برگشتم. میلاد هم یکی دیگر از شهروندانی است که در تماس با خبرنگار ما گفت: برای واکسن به مرکز خودرویی بوستان ولایت مراجعه کردم. بعد از اینکه نوبتم رسید مسوول مربوطه گفت چون شما دوز اول را در این مرکز نزده‌اید برای شما واکسن نداریم و موجودی ما فقط برای افرادی است که دوز اول را اینجا زده‌اند. به گفته این شهروند تهرانی، مسئوولان مرکز مربوطه گفته‌اند چون شما ازسوی پایگاه اورژانس تهران واکسینه شده‌اید باید برای دوز دوم هم به یکی از مراکز وابسته به اورژانس تهران مراجعه کنید.
نمونه دیگری از موارد این‌چنینی نیز مشاهده شده است که البته به نظر می‌رسد به‌دلیل کمبود واردات واکسن در روزهای گذشته بوده است و حالا انتظار می‌رود  با
 وارد شدن واکسن‌های جدید، توزیع منظم به‌زودی انجام شده و واکسیناسیون سرعت بگیرد.
 
309هزار واکسن دیگر تزریق شد
 براساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی
 وزارت بهداشت، مجموع واکسن‌های کرونا تزریق‌شده در کشور تا ظهر دیروز به ۲۹میلیون و ۱۵۲هزار و ۵۲۷دوز رسید. براین‌اساس تا ظهر روز یکشنبه 14شهریور ۱۹میلیون و ۴۶۷هزار و ۸۵۸نفر دوز اول واکسن کرونا و ۹میلیون و ۶۸۴هزار و ۶۶۹نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۲۹میلیون و ۱۵۲هزار و ۵۲۷دوز رسید. با احتساب آمار اعلامی ازسوی وزارت بهداشت، در مدت‌زمان یادشده ۳۰۹هزار و ۴۶۳دوز واکسن کرونا تزریق ‌شده است.
یکی از سوالات و خواسته‌های مردم نیز مربوط به
 اعلام نشدن گروه سنی جدید برای ثبت‌نام دریافت واکسن در سامانه وزارت بهداشت است. در چند هفته اخیر، آخرین گروه سنی اعلام‌شده متولدان سال‌های 50 به قبل بوده‌اند و حالا بسیاری از هموطنان جوان‌تر منتظر هستند تا سال تولد آن‌ها نیز برای ثبت‌نام اعلام شود.
 
آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن جدید ایرانی
 فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن «کووپارس» هم صبح دیروز با حضور وزرای بهداشت و جهاد کشاورزی در موسسه سرم‌سازی رازی آغاز شد. محمدحسین فلاح مهرآبادی، معاون تحقیقات و فناوری موسسه سرم‌سازی رازی و سخنگوی پروژه کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس در حاشیه این مراسم اظهار کرد: فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن موسسه رازی از روز یکشنبه در دو استان تهران و البرز و با مشارکت حدود 40هزار نفر آغاز شد.
سخنگوی پروژه کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس درباره شرایط شرکت در فاز سه کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس بیان کرد: محدودیت خاصی برای شرکت در کارآزمایی بالینی فاز سه واکسن رازی کووپارس نداریم و افراد بالای ١٨سال که تاکنون مبتلا به ویروس کرونا نشده باشند می‌توانند در این فاز واکسن شرکت و واکسن دریافت کنند. وی در پاسخ به این سوال که امکان تولید صنعتی این محصول وجود دارد یا خیر؛ اظهار داشت: با توجه به سابقه‌ای که این مجموعه دارد مشکلی در راستای تولید انبوه نخواهیم داشت. معاون تحقیقات و فناوری موسسه سرم‌سازی رازی ادامه داد: بخشی از کار از ظرفیت داخلی مجموعه استفاده شده و بخشی از کار را هم برون‌سپاری کردیم. در ماه گذشته 400هزار دوز تولید داشتیم و تا آخر همین هفته هم یک‌میلیون دوز تولید خواهد شد و براساس نتایج تحقیقات و کارآزمایی‌ها تا پایان سال جاری 15تا 20‌میلیون دوز تولید خواهیم داشت. فلاح از برنامه‌ریزی صورت‌گرفته برای تولید یک‌ونیم میلیون دوز واکسن در ماه نیز خبر داد. فلاح در ادامه سخنانش با بیان این مطلب که پلتفرم واکسن «کووپارس» جزو بی‌ضررترین‌ها در دنیاست، تصریح کرد: در فاز دوم کارآزمایی بالینی ما بیش از 75درصد ایمنی‌زایی همورال، ایمنی‌زایی سلولی و ایمنی‌زایی خنثی‌کننده داشتیم و این واکسن جزو معدود واکسن‌های داخلی است که توانسته ایمنی سلولی را هم تحریک کند و این خبر بسیار خوبی برای هموطنان ماست. چون طول اثرگذاری واکسن بیشتر می‌شود و فاصله زمانی نیاز به تزریق دوز یادآور را افزایش می‌دهد.
 
از برنامه عقب هستیم
 وزیر بهداشت و درمان روز گذشته در دیدار با فرمانده نیروی انتظامی نکات مهمی درباره واکسیناسیون در کشور گفت. دکتر بهرام عین‌اللهی با بیان اینکه در واکسیناسیون مقداری تاخیر داشته‌ایم، اظهار داشت: با شروع کار دولت، به لطف خدا حجم بالایی از واکسن در حال واردات به کشور است که تا پایان ماه آینده، بخش عمده‌ای از واکسیناسیون عمومی در کشور انجام می‌شود. وی افزود: برای واکسیناسیون عمومی نیازمند یک حمایت جدی در سطح ملی هستیم چون باید حدود ۱۰۰میلیون دوز واکسن در عرض ماه‌های آینده تزریق کنیم و تولید و واردات به حد کافی در دستورکار است اما لازم است که همه مردم و دستگاه‌ها به وزارت بهداشت در این زمینه کمک کنند چون این کار به‌تنهایی از عهده وزارت بهداشت خارج است. عین‌اللهی یادآور شد: باید روزانه حداقل دو برابر آنچه هست واکسن در کشور تزریق شود تا بتوانیم در کنترل بیماری کرونا موفق باشیم. پیک پنجم بیماری تقریبا در حال طی شدن است و مرگ‌ومیرهای بالای این روزها به‌دنبال تعداد بالای بیمار در یکی، دو هفته اخیر است اما خوشبختانه تعداد بیماران شناسایی‌شده به نسبت
 رو به کاهش است اما ۶هفته زمان داریم تا بتوانیم پیک بعدی بیماری را مدیریت کنیم و در این مدت باید حداکثر توان خودمان را برای واکسیناسیون به کار بگیریم.

سینوفارم چینی پیشتاز واکسن های تزریق شده
 در ایران 
جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، آمار واکسیناسیون کرونا تجمعی از ابتدا تا ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ را به شرح زیر 
اعلام کرد:
اسپوتنیک نوبت اول : ۴۵۱۳۶۲
اسپوتنیک نوبت دوم :  ۳۶۵۶۶۹
سینوفارم نوبت اول :  ۱۳۳۱۹۹۱۷
سینو فارم نوبت دوم : ۷۱۱۹۱۹۲
بهارات نوبت اول : ۵۹۳۸۹
بهارات نوبت دوم : ۵۴۲۱۸
آسترازنکا نوبت اول : ۳۳۸۶۹۸۳
آسترازنکا نوبت دوم : ۱۳۶۷۴۱۸
 برکت نوبت اول : ۲۲۵۰۲۰۷
برکت نوبت دوم : ۷۷۸۱۷۲
مجموع نوبت اول : ۱۹۴۶۷۸۵۸
مجموع نوبت دوم : ۹۶۸۴۶۶۹
کل واکسن تزریق شده: ۲۹۱۵۲۵۲۷
 

captcha
شماره‌های پیشین