sobhe-no.ir
1249
دوشنبه، ۱۵ شهریور ۱۴۰۰
5
«صبح نو» كناره گيری آيت الله آملی لاريجانی از شورای نگهبان را بررسی می كند

درباره يك استعفا

از چند روز پیش که زمزمه کناره‌گیری آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی به گوش رسید، این گمانه مطرح شد که شاید اختلافات بروزکرده میان او با سایر اعضای شورای نگهبان در خردادماه امسال بر سر ردصلاحیت یکی از نامزدها، دلیل این کناره‌گیری بوده است. روز شنبه 13شهریور، وقتی حکم انتصاب رهبر انقلاب برای حجت‌الاسلام سیداحمد حسینی خراسانی به‌عنوان جانشین آیت‌الله آملی‌لاریجانی رسانه‌ای شد، معلوم شد که آن زمزمه‌های پیشین، اصلا صورت حقیقی داشته‌اند. اما آیت‌الله آملی‌لاریجانی تا پیش از خروج از شورای نگهبان، چه روند سیاسی را طی سال‌های گذشته طی کرد؟ پیش از آنکه وارد بحث اصلی یعنی عملکرد سیاسی شیخ صادق آملی‌لاریجانی طی سه سال گذشته بشویم، شاید بد نباشد درباره جایگاه علمی او قدری سخن بگوییم. شیخ صادق تا پیش از سال1388 و جلوس بر مسند ریاست قوه قضاییه، چهره‌ای عمدتا فیلسوف و اهل درس و بحث فقهی بود و به هیچ صورت، سیاستمدار در معنای اعم کلمه‌اش نبود. شیخ صادق پیش از گرایش به علوم و معارف اسلامی، علقه و علاقه وافری به ریاضیات داشت. فرزند پنجم آیت‌الله «میرزاهاشم آملی‌لاریجانی» که سال1339 در شهر نجف اشرف به دنیا آمد و در دوسالگی با خانواده به قم مهاجرت کرد، دوره کودکی و نوجوانی را در همین شهر گذراند و به دبستان و دبیرستان رفت. بنابر اخبار و اسناد منتشره از زندگی شیخ صادق، او تا پیش از دیپلم گرفتن تقریبا همه کتاب‌های ریاضی مربوط به دوره دانشگاه را بدون استاد خوانده و فراگرفت. ریاضی‌خوانی و ریاضی‌دانی‌‌‌ شیخ صادق به‌حدی بود که از دانشگاه صنعتی‌شریف بورسیه تحصیلی گرفت و قرار بود تحصیلات خود در رشته ریاضی را در کشورهای دیگر دنبال کند. بااین‌حال، تشویق پدر به یادگیری علوم اسلامی و فلسفه، شیخ صادق را از ادامه ریاضی‌خوانی بازداشت و زندگی او به‌کلی دچار چرخش شد.

محسنی‌اژه‌ای:

بدون ارتباط با مردم مشکلات حل نمی‌شود

وحیدی:

خرمشاد فردی کارآزموده در حوزه سیاسی است

صبح نو

وحیدی:

خرمشاد فردی کارآزموده در حوزه سیاسی است

در نشست روز گذشته شورای معاونین وزارت کشور با حضور احمد وحیدی، وزیر کشور، ضمن تکریم جمال عرف، محمدباقر خرمشاد به‌عنوان معاون جدید سیاسی وزارت کشور معرفی شد. احمد وحیدی، وزیر کشور در این نشست، عرف را از دوستان قدیم و عزیز و شخصیتی اندیشمند و فرهیخته از نظر علمی و عملی توصیف کرد و از مجموعه تلاش‌های وی در دوره تصدی معاونت سیاسی وزارت کشور ازجمله برگزاری دو دوره انتخابات سراسری تقدیر کرد. وزیر کشور ابراز امیدواری کرد ان‌شاءالله از توان علمی و تجربه عملی دکتر عرف در بخش‌های دیگر استفاده خواهیم کرد.
وزیر کشور همچنین با معرفی محمدباقر خرمشاد به‌عنوان معاون سیاسی جدید وزارت کشور گفت: آقای خرمشاد از شناخته‌شدگان فضای سیاسی هستند و مسوولیت‌های متعدد و مهمی را در پیشینه خود داشتند. وحیدی با اشاره به توان و ظرفیت علمی معاون جدید سیاسی وزارت کشور، خرمشاد را کارآزموده در عرصه مسوولیت حوزه سیاسی برشمرد.
در این جلسه، جمال عرف که قریب به سه سال مسوولیت حوزه سیاسی وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور را بر عهده داشت ضمن شکرگزاری به درگاه الهی، خاطرنشان کرد: ما در دوره مسوولیت تلاش کردیم فضای سیاسی کشور آرام باشد و در عرصه تحولات سیاسی کشور، عقلانیت حاکم باشد. وی اجرای قانون، سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری و سایر اسناد بالادستی را مبنای اصلی حرکت در دوره مسوولیت در معاونت سیاسی وزارت کشور برشمرد.
عرف تغییر معاون سیاسی وزارت کشور را طبیعت مقطع تغییر دولت‌ها توصیف کرد و از وزیر کشور برای تسهیل این روند تشکر کرد. معاون سابق سیاسی وزارت کشور، دکتر خرمشاد معاون جدید سیاسی را مدیری فرهیخته و باتجربه عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد خرمشاد در دوره مسوولیت در وزارت کشور موفق باشد.محمدباقر خرمشاد، معاون جدید سیاسی وزارت کشور نیز در این نشست گفت: خدا را شاکرم که توفیق خدمت در سنگر جدیدی را به من عطا کرد. وی افزود: جایگزینی آقای  عرف کار سختی است. بحمدالله ایشان توفیقات زیادی داشتند و ان‌شاءالله مسیر کار در حوزه سیاسی را با رویکرد ارتقای وفاق و کارآمدی، مشارکت در عرصه سیاسی کشور دنبال می‌کنیم.محمدباقر خرمشاد، معاون جدید سیاسی وزارت کشور عضو هیات‌علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی با مرتبه استاد تمام است و علاوه بر حوزه تحقیقات و پژوهش، تجربه خدمت و مسوولیت به‌عنوان دبیر شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران، معاون وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری، معاون وزارت امور خارجه، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معاون مرکز اسناد انقلاب اسلامی و مسوول مطالعات سیاسی در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را در پیشینه خود ثبت کرده است. 

captcha
شماره‌های پیشین