sobhe-no.ir
1249
دوشنبه، ۱۵ شهریور ۱۴۰۰
2
رییس‌جمهور در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم به سوالات متعددی پاسخ داد

بیان چشم‌انداز دولت

جواد بخشی / زمان زیادی از سکانداری رییس جدید پاستور نگذشته است، اما چهره‌ای متفاوت از این مقام در ذهن و دید مردم از مرکز تا دورترین نقاط کشور، نقش بسته است. سید ابراهیم رئیسی که مردم روستاهای خوزستان و سیستان‌وبلوچستان نیز در این مدت کوتاه او را از نزدیک دیده‌اند و مشکلات‌شان را با وی مطرح کرده‌اند، حالا در همین مدت کوتاه با تمام مردم از دریچه قاب جادویی سخن می‌گوید. شنبه‌شب رییس‌جمهور در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم، چهره‌ای متفاوت از پاسخگویی از حضور در مناطق حاشیه‌ای تا ارتباط مستقیم با مردم را به نمایش گذاشت.

خبر

احکام رئیس جمهور برای معاون اجرایی، دستیار اقتصادی و استاندار جدید خوزستان صاد رشد؛

صبح نو

رییس‌جمهور در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم به سوالات متعددی پاسخ داد

بیان چشم‌انداز دولت

جواد بخشی / زمان زیادی از سکانداری رییس جدید پاستور نگذشته است، اما چهره‌ای متفاوت از این مقام در ذهن و دید مردم از مرکز تا دورترین نقاط کشور، نقش بسته است. سید ابراهیم رئیسی که مردم روستاهای خوزستان و سیستان‌وبلوچستان نیز در این مدت کوتاه او را از نزدیک دیده‌اند و مشکلات‌شان را با وی مطرح کرده‌اند، حالا در همین مدت کوتاه با تمام مردم از دریچه قاب جادویی سخن می‌گوید. شنبه‌شب رییس‌جمهور در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم، چهره‌ای متفاوت از پاسخگویی از حضور در مناطق حاشیه‌ای تا ارتباط مستقیم با مردم را به نمایش گذاشت.

سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به نخستین سوال درمورد اقدامات انجام‌شده برای مقابله و مهار کرونا و تسریع در واکسیناسیون مردم، با بیان اینکه تا آخر شهریورماه واردات ۴۰ میلیون دوز واکسن قطعی شده است، گفت: وزارت بهداشت و درمان و وزارت امورخارجه بسیج شده‌اند تا واکسن موردنیاز مردم به‌سرعت تامین شود.وی خاطرنشان کرد: «در زمینه تولید داخلی واکسن نیز کارهای بسیار خوبی انجام شده است و برنامه دولت حمایت از تولید داخلی است اما برآوردها نشان می‌دهد که به ۱۰۰میلیون دوز واکسن نیاز داریم که تولید داخلی به‌تنهایی کفایت نمی‌کند.» اقدامات متفاوت دولت سیزدهم در زمینه واکسیناسیون و مقابله با اپیدمی کرونا، شرایط را نسبت‌به قبل متفاوت کرده است و برخلاف بهانه‌گیری مسوولان در گذشته با اقدامات جهادی، قدم‌های بلندی در این زمینه برداشته شده است.
 
دفاع رییس‌جمهور از وعده ساخت یک‌میلیون مسکن در سال
رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال که در مدت سپری‌شده از آغاز فعالیت دولت سیزدهم چه اقداماتی برای نهضت ساخت یک‌میلیون واحد مسکن و نیز موضوع مبارزه با فساد، شفافیت و مدیریت تعارض منافع انجام شده است، گفت: بنای بنده این است که با مردم درباره کارهایی که انجام شده است گفت‌وگو کنم و وعده‌هایی که داده شده ازجمله ساخت یک‌میلیون مسکن باید عملی و اجرایی شود.رئیسی افزود: برابر ارزیابی‌ها در سال به بیش از یک‌میلیون و نزدیک به دومیلیون واحد مسکن جدید نیاز داریم، اما کف را یک‌میلیون واحد در نظر گرفتیم که قابل‌اجرا باشد. این وعده را هم مطالعه‌شده اعلام کردیم. امروز مجلس نیز قانونی را در بحث جهش تولید مسکن تصویب 
کرده است که دولت را مکلف به ساخت یک‌میلیون واحد مسکن در سال می‌کند.رئیسی ادامه داد: بعضی‌ها تردید نکنند که آیا می‌شود این کار را کرد یا نه! این کار باید بشود، باید بیش از این میزان مسکن ساخته شود، حال این میزانی است که فکر می‌کردیم امکان تحقق آن هست و نکته دیگر این است که برای آن قانون تصویب شده است و قانون باید در کشور اجرا شود.
 
جدیت دولت در مقابله با فساد
رییس‌جمهور درخصوص مبارزه با فساد گفت: از موارد دیگری که بنده قول دادم که حتما از ابتدای کار دولت پیگیری کنم مبارزه با فساد بود. از روز اول به همه همکاران دولت اعلام کردم که منافذ فساد و بسترهای فسادزا را شناسایی کنند و این باید به‌صورت یک کارویژه در دولت دنبال شود.آیت‌الله رئیسی اضافه کرد: قبل از شروع‌به‌کار رسمی در دولت به دوستان در کارگروه‌ها گفته بودم که این کار را پیگیری کنند تا بشود به‌عنوان یک منشور در دولت موردتوجه قرار گیرد. ان‌شاءالله تا چند روز آینده این منشور هم به تمام دولتمردان و هم به اطلاع نخبگان و مردم عزیز خواهد رسید و مردم بهترین کسانی هستند که می‌توانند بر این موضوع نظارت کنند.وی با بیان اینکه سازوکارهای اجرای این منشور نیز اعلام خواهد شد، اظهار داشت: وزرا، مسوولان و مدیران دولت انگیزه جدی برای مبارزه با فساد دارند، چون شرط ما برای همکاری در دولت فسادستیزی در همه سطوح بوده است و قرار گرفتن در مقابل دوربین و گزارش دادن صرفا برعهده رییس‌جمهور نیست، بلکه همه مدیران باید خودشان را به مردم پاسخگو بدانند.
 
مردمی بودن، باید موردتوجه همه مسوولان باشد
رییس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ارتباط دولت با مردم و کارکرد سفرهای استانی، اظهار داشت: مردمی بودن، محوری است که همواره باید موردتوجه دولت و همه مسوولان در کشور باشد. مردم باید دولت را از خودشان بدانند، ارتباط با مردم ضرورت دارد، در طول مدت کاری هر جا که مسوولیت داشتم و در هر شرایطی بودم سعی کردم رابطه‌ام را با مردم قطع نکنم و همواره با مردم رابطه داشته‌ام.وی اضافه کرد: برای اینکه در جریان مسائل مردم قرار بگیرم باید ارتباط مستقیم داشته باشم، در دو سفر استانی اخیر که رفتم علاوه بر شهر و اطراف شهر و جلسات، چند تا روستا هم رفتم. برای بعضی موارد باید رفت و از نزدیک صحنه را دید. مثلا استان سیستان‌وبلوچستان، مشکل آب دارد و  برای این کار باید منابع، چاه نیمه‌ها و وضع مردم را می‌دیدم.رئیسی خاطرنشان کرد: قبل از سفر به هر استان مسائل مربوط به آن استان را بررسی می‌کنیم و در جریان سفر از نزدیک مسائل را با مدیران استان و مدیران مرکز مورد رسیدگی
 قرار می‌دهیم. مدیران در جلسه شورای اداری و جلسات مختلف چند راهکار را بررسی و به یک راهکارهایی می‌رسند و در آنجا به تصمیم می‌رسیم.
 
دولت و تیم اقتصادی‌اش شبانه‌روز کار می‌کند
رییس‌جمهور در پاسخ به این سوال که دولت در شرایط بسیاربسیار سخت اقتصادی مستقر شد و فکر می‌کنید آثار اقدامات و وعده‌های دولت از کی در زندگی مردم و در اقتصاد کلان کشور مشاهده خواهد شد؟ گفت: همه می‌دانند، شرایط، شرایط بسیار سختی است، عدد و رقم‌ها هم می‌گوید دولت در چه شرایطی مسوولیت را به عهده گرفته است، ولیکن با همه مسائل هم به عنایت خداوند متعال و هم به مشارکت و کمک مردم به دولت امیدوارم و بدون هیچ‌گونه تردید گشایش‌هایی ایجاد خواهد شد.رئیسی با بیان اینکه یکی از مسائل و دغدغه‌های من کالاهای اساسی بود، اظهار داشت: کالاهای اساسی و استراتژیک مساله مهمی در کشور است و اصلا نمی‌شود نسبت به آن هیچ‌گونه تاخیری را روا داشت. این موضوع یکی از دغدغه‌های ما بود اما نمی‌خواستم اول کار مردم را نگران کنم و بگویم که وضعیت ما در کالاهای اساسی چیست. اما امروز می‌گویم مردم هیچ‌گونه نگران نباشند، اقداماتی در همین مدت کوتاه انجام شده که نگرانی کاملا مرتفع 
شده است. از جهت کالاهای اساسی در کشور به لطف خداوند متعال، مشکلی نداریم.وی با بیان اینکه تورم، گرانی و وضعیتی که امروز در بازار است، برمی‌گردد به تصمیماتی که از قبل گرفته شده و به رشد نقدینگی و تورم سرسام‌آور، مربوط می‌شود، گفت: اما با همه وجود به مردم عرض می‌کنم دولت و تیم اقتصادی‌اش شبانه‌روز کار می‌کند.
مردم را در جریان تصمیم‌گیری‌ها قرار می‌دهیم
رییس‌جمهور در پاسخ به اینکه متولی و مغز متفکر متمرکز هماهنگ‌کننده اقتصادی در دولت کجاست، اظهار داشت: مغز متفکر و آن جایگاه قوه عاقله‌ای که باید بنشیند اندیشه کند برای این قضیه، جمعی از درون و بیرون دولت هستند این جمع مسائل مختلف را بررسی می‌کنند و هر وقت بحث‌ها آماده شود در ستاد اقتصادی دولت ارائه کرده و در دولت تصمیم‌گیری می‌شود و بعد هم حتما مردم را در جریان تصمیم‌گیری‌ها قرار می‌دهیم؛ یعنی غیابی تصمیم نخواهیم گرفت که مردم صبح بلند شوند، ببینند یک تصمیم گرفته شده و اصلا مطلع نیستند. حتما تصمیمات مهم را با مردم درمیان می‌گذاریم .
ما در این رابطه مردم را محرم می‌دانیم و غیابا برای بازار تصمیم نمی‌گیریم.رئیسی گفت: در دولت ضروری می‌دانیم که جایگاهی به‌عنوان هماهنگ‌کننده باشد و لذا معاون اول دولت مسوول هماهنگی تیم اقتصادی است و همه بخش‌ها با معاون اول هماهنگ خواهند کرد. یعنی در طرح‌ها و بحث‌ها، آهنگ واحدی از دولت شنیده خواهد شد. من این را در مجلس و در جلسه رأی اعتماد وزرا هم اعلام کردم و اینجا هم می‌گویم معاون اول مسوول هماهنگی تیم اقتصادی دولت است.وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پرونده هسته‌ای و مذاکرات وین و نیز موضع دولت در ارتباط با رخدادهای افغانستان گفت: مساله افغانستان نشان داد که حضور آمریکا در هیچ کجای دنیا نه امنیت‌ساز، بلکه مخل امنیت و باعث تضییع حقوق مردم ازجمله در افغانستان شده است. آمریکا در افغانستان اقدامات ضد حقوق بشر و کارهایی انجام داده که قطعا به تحلیل و بررسی و پیگیری نیاز دارد.رییس‌جمهور اظهار داشت: راهکار مساله افغانستان این است که باید آنجا دولتی با رأی و اراده مردم مستقر شود. جمهوری اسلامی همواره دنبال این بوده که صلح و آرامش در افغانستان برقرار شده، خونریزی و برادرکشی در افغانستان قطع و اراده مردم در این کشور حاکم شود. از دولتی که برخاسته از رأی مردم افغانستان باشد، حمایت می‌کنیم و این اقتضای سیاست خارجی جمهوری اسلامی است. دولت برخاسته از رأی مردم در افغانستان حتما می‌تواند با جمهوری اسلامی روابط بسیار خوبی داشته باشد.

ابایی از گفت‌وگو و مذاکره نخواهیم داشت
رئیسی درباره موضوع مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: مذاکره و گفت‌وگو همیشه به‌عنوان یکی از ابزارهای دیپلماسی مطرح بوده و باز هم مطرح است. به‌هیچ‌عنوان ابایی از گفت‌وگو و مذاکره نخواهیم داشت اما آنچه غربی‌ها و آمریکایی‌ها دنبال آن هستند، یعنی اینکه گفت‌وگو همراه با فشار باشد، آیا این به معنای گفت‌وگو است؟ اگر قرار باشد در کنار گفت‌وگو فشار باشد این چه نوع گفت‌وگویی است؟وی با تاکید بر اینکه گفت‌وگو برای آن است که فشاری در کار نباشد، اضافه کرد: تهدیدها و فشارها و تحریم‌های ظالمانه‌ای که نسبت‌به ملت ایران روا می‌دارند، متناسب با بحث گفت‌وگو نیست. قبلا هم اعلام کردم که حتما گفت‌وگو و مذاکره را در دستورکار دولت خواهیم داشت اما نه با فشاری که دنبال می‌کنند.رییس‌جمهور تصریح کرد: در این گفت‌وگوها به‌دنبال رفع تحریم‌های ظالمانه هستیم. از منافع ملت بزرگ ایران یک قدم عقب‌نشینی نخواهیم کرد. چرا باید با تحریم ظالمانه بخواهند ملت ایران را تحت‌فشار قرار دهند؟ موضوع گفت‌وگو در دستورکار است و دنبال خواهد شد، منتها نه گفت‌وگو برای گفت‌وگو، نه مذاکره برای مذاکره، بلکه مذاکره نتیجه‌محور خواهد بود. مذاکره باید نتیجه داشته باشد، یعنی دنبال آن این باشد که تحریم‌ها برای ملت ایران رفع شود و ملت بزرگ ما ان‌شاءالله با رفع تحریم‌ها زندگی‌شان بهتر از پیش رونق بگیرد.
 
ایمانی:  تصمیمات دولت با درنظرگرفتن مصلحت‌های مردم اتخاذ می‌شود
 ناصر ایمانی، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» با اشاره به محورهای صحبت‌های رییس‌جمهور با مردم
 اظهار داشت: رییس‌جمهور روی چند نکته مهم تاکید داشت و مطالبی را درخصوص آن‌ها مطرح کرد؛ یکی از این محورها بحث ساخت مسکن بود که آقای رئیسی بر تحقق وعده خود تاکید داشت و می‌گفت که دولت این کار را حتما انجام خواهد داد. امیدواریم دولت به این وعده بزرگ جامه عمل بپوشاند و دغدغه مردم را برطرف کند.وی با اشاره به صحبت‌های رئیسی درخصوص در جریان قرار دادن مردم از تصمیمات دولت، گفت: رییس‌جمهور تاکید کرد که تصمیمات با درنظرگرفتن مصلحت‌های مردم اتخاذ خواهد شد و از قبل نیز به اطلاع مردم خواهد رسید و این نکته‌ای است که پیش‌ازاین مورد غفلت قرار گرفته بود و گاهی مردم پس از اجرای تصمیمات از آن مطلع می‌شدند؛ این نکته قابل‌توجه است و جای امیدواری بسیاری دارد.ایمانی تاکید کرد: بحث دیگر آقای رییس‌جمهور فعالیت‌های اقتصادی دولت بود که موردانتقاد قرار گرفته بود که چه کسی مسوول این حوزه است. رئیسی در گفت‌وگوی شنبه‌شب خود تاکید کرد که فعالیت‌های اقتصادی دولت توسط معاون اول مدیریت خواهد شد که این بحث قابل‌توجه است.این کارشناس مسائل سیاسی افزود: با ترکیب جدید تیم اقتصادی دولت یعنی محسن رضایی، میرکاظمی، سیداحسان خاندوزی و مخبر مباحثی وجود داشت که تصمیم‌گیرنده نهایی کیست؟ رییس‌جمهور آن را قطعی تعیین تکلیف کرد و امیدواریم معاون اول بتواند این ترکیب را مدیریت کند.

 
مذاکره باید دارای اهدافی باشد
وی ادامه داد: اختلاف‌نظرهای کارشناسی که بین بانک مرکزی، سازمان برنامه‌وبودجه، معاونت اقتصادی و وزارت اقتصاد وجود خواهد داشت، نیاز به مدیریت ویژه‌ای دارد و این حوزه یعنی اقتصاد کلان کشور باید موردتوجه باشد. نکته دیگر این است که تیم اقتصادی دولت هنوز تکمیل نشده است و رییس کل بانک مرکزی مشخص نیست. امیدواریم هرچه زودتر رییس کل بانک مرکزی نیز مشخص شود تا ترکیب اقتصادی دولت نهایی شود و بانک مرکزی از بلاتکلیفی دربیاید.ایمانی ادامه داد: رییس‌جمهور نکته‌ای را راجع به تامین کالاهای اساسی گفتند و تاکید کردند که تامین شده است اما جای سوال باقی است که چطور دولت در یک‌ماه این کار را انجام داده است؛ زیرا زمان‌بر است. شاید منظور تمهیدات لازم برای تامین بوده است که اگر این‌طور است رییس‌جمهور و مخبر که قبلا این موضوع را مطرح کرد، باید روی این موضوع دقت نظر داشته باشند؛ زیرا کارشناسان می‌دانند که زمان‌بر است و در یک ماه امکان انجام آن نیست.این کارشناس مسائل سیاسی درخصوص صحبت‌های رییس‌جمهور درباره برجام، گفت: موضع ایران درباره مذاکرات از قبل مشخص بود و آقای رئیسی نیز بر آن موضع تاکید کرده بود. اخیرا نیز بر این موضوع تاکید کرد که ما مذاکره خواهیم کرد اما نه مذاکره زمان‌بر و مذاکره باید دارای اهدافی باشد و نتیجه آن مشخص شود.وی در پایان گفت: درباره سخنان رییس‌جمهور درباره مساله واکسن نیز دیدیم که دولت در این زمینه جدیت خوبی دارد و تمهیدات خوبی را برای مقابله با کرونا اندیشیده است و امیدواریم در این زمینه نیز همانطور که تا الان خوب پیشرفته، موفقیت‌های بیشتری حاصل کنند. 

captcha
شماره‌های پیشین