sobhe-no.ir
1249
دوشنبه، ۱۵ شهریور ۱۴۰۰
15
نگاهی به فیلم مستند «پدر، مادر، علی، رضا و من» ساخته هانیه یوسفیان

خوابِ تلخِ پدر

احمدرضا حجارزاده / «سرطان بهتر بود. هر مرضی از مرض شما بهتر بود. این بیماری، مردن قبل از مردنه! روا نیست آدم عزیزش‌ رو دو دفعه از دست بده و تحمل بکنه...». دیالوگ بهمن فرمان‌آرا در فیلم «بوی کافور، عطر یاس» خطاب به مادرش.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

ریشه‌های دشمنی تاریخی انگلیس با ایران
برنامه «ایران امروز» (Iran Today) شبکه پرس‌تی‌وی در گفت‌وگو با صاحب‌نظران به بررسی ابعاد خصومت تاریخی انگلیس علیه مردم ایران می‌پردازد. به‌گزارش روابط‌عمومی شبکه پرس‌تی‌وی، محسن جلیلوند، تحلیلگر مسائل بریتانیا، محمدکاظم احمدی، تحلیلگر سیاسی و قاسم تبریزی تاریخدان به‌عنوان میهمانان این هفته برنامه «ایران امروز» خصومت دولت انگلستان با مردم ایران را در همه ادوار تاریخ معاصر موردبررسی قرار می‌دهند.
 این کارشناسان نگاهی دارند به پاره‌ای از اقدامات خصمانه انگلستان علیه ایران ازجمله مشارکت در کودتای ۲۸مرداد، حمله به جنوب کشور، قطع روابط دیپلماتیک با ایران پس از اشغال لانه جاسوسی آمریکا، راه‌اندازی شبکه‌های معاند، حمایت از براندازان و پناه دادن به تجزیه‌طلبان و اقدامات گسترده جاسوسی و خرابکاری در کشور.
لیلا فرامرزی، مجری «ایران امروز» با اشاره به نمایش بخشی از اقدامات جاسوسی و خرابکارانه دولت انگلیس علیه ایران در سریال «گاندو» از آن‌ها دلایل این کینه و دشمنی تاریخی و دیرینه را جویا می‌شود. برنامه «ایران امروز» به تهیه‌کنندگی ساتراپ شجاعی سه‌شنبه ساعت 00:00 به وقت تهران از شبکه پرس‌تی‌وی پخش می‌شود و بازپخش این برنامه چهارشنبه ساعت 05:00، 12:00 و 16:00، پنج‌شنبه ساعت 07:00 و 19:00 و جمعه ساعت 16:00 روی آنتن خواهد رفت.
 
ادامه تصویربرداری «نجلا ۲» در تهران
تصویربرداری فصل دوم مجموعه تلویزیونی «نجلا» در تهران درحال انجام است. به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، گروه تولید سریال مناسبتی «نجلا ۲» به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور و تهیه‌کنندگی سعید سعدی درحال‌حاضر در لوکیشنی واقع در جنوب تهران مشغول تصویربرداری هستند. تا نیمه مهرماه تولید در تهران ادامه پیدا می‌کند و پس از آن گروه برای ادامه کار عازم جنوب کشور و سپس کشور عراق خواهند شد.
 از میان بازیگران، حضور ایوب آقاخانی در پروژه قطعی شده و قرار است در فواصل کار چندین بازیگر دیگر نیز به سریال اضافه شوند. همچنین با توجه به حضور سارا رسول‌زاده در پروژه‌ای دیگر، محیا دهقانی در فصل دوم جایگزین این بازیگر شده است. به گفته سعید سعدی، این سریال برای پخش در سال آینده از شبکه سوم سیما آماده خواهد شد. فصل دوم «نجلا» که در ۳۰قسمت تولید خواهد شد به بازگشت کاراکترهای قصه از کربلا و حوادثی که در این مسیر برای‌شان رقم می‌خورد، می‌پردازد.
  
خاطرات خودنوشت اسماعیل نادری از جنگ چاپ شد
کتاب خاطرات خودنوشت اسماعیل  نادری از فرماندهان دوران دفاع مقدس ازسوی انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد. به گزارش مهر، کتاب «خاطرات نادری» شامل خاطرات خودنوشت اسماعیل نادری با کوشش مهدی علیمرادی در حوزه هنری استان مرکزی به‌تازگی ازسوی انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شده است.
اسماعیل نادری از فرماندهان مخلص دوران دفاع مقدس است که بخشی از خاطرات خود را به‌صورت روزنوشت گردآوری کرده بود. مهدی علیمرادی هم با خواندن این خاطرات شیفته نگارش زندگی‌نامه وی می‌شود و پس از مصاحبه و کسب اطلاعات بیشتر و بارها بازخوانی، اصلاح و بازنویسی، کتاب «خاطرات نادری» را سامان می‌دهد.
نویسنده در مقدمه کتاب درباره نحوه آشنایی با شخصیت راوی و شروع نگارش خاطرات وی، نوشته است: به‌واسطه قلم زدن در فضای ادبیات داستانی و شعر، پایم به دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری اراک باز شد. بی‌‏تجربه بودم و بی‌‏شناخت اما مصاحبه گرفتم و کلاس رفتم و خواندم و خواندم. با شوق از مصاحبه‏‌هایم برای پدرم می‏گفتم و باب حرف زدن‌مان بیشتر می‌‏شد. یک روز بعد از صحبت‏‌های بسیاری که با مسوولان حوزه هنری داشتم به منزل آمدم و گفتم: «بابا، اسماعیل نادری را می‏شناسی؟» می‏شناخت، از رنگ و سوی چشم‏هایش، از بی‏‌واسطه چرخیدن سرش به سمتم می‌‏دانستم که می‌‏شناسد. حرف زدیم و فهمیدم پدرم و دایی دیگرم سرباز او بودند و عمویم هم در گردان او به شهادت رسیده است. کار به همین‌جا ختم نشد و هر بار که به یکی از اقوام می‌‏رسیدم از اسماعیل نادری می‌‏پرسیدم و بیشتر و بیشتر از او می‏‌فهمیدم.
 

captcha
شماره‌های پیشین