sobhe-no.ir
1247
شنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۰
9
پنج ميليون واكسن سينوفارم وارد کشور شد

هفته پرواكسن

گزارش «صبح‌نو» درباره آتش‌سوزی عمدی در نیزارهای تالاب انزلی و روند اطفای حریق را بخوانید

نیمی از نیستان خاکستر شد

۵۶۱ فوتی جدید کرونا در کشور

صبح نو

پنج ميليون واكسن سينوفارم وارد کشور شد

هفته پرواكسن

 کمبود واکسن در روزهای گذشته موجب بروز برخی مشکلات برای افرادی شد که زمان تزریق دوز دوم واکسن آن‌ها سر رسیده بود؛ موضوعی که بی‌نظمی‌هایی را رقم زد اما گفته شده که از امروز این مشکل کاهش خواهد یافت چراکه محموله‌های واکسن کرونا یکی پس از دیگری وارد کشور می‌شود. دیروز پنج‌میلیون دوز واکسن کرونا تا ساعتی دیگر به تهران رسید. وزیر بهداشت هم عزم جدی برای سرعت بخشیدن به واکسیناسیون دارد و استان به استان برای کنترل وضعیت مراکز درمانی و تزریق واکسن سفر می‌کند. به گفته دکتر «بهرام عین‌اللهی»  واکسن کرونا به مقدار کافی وارد می‌شود. واکسن داخلی هم یکی پس از  دیگری تاییدیه‌های اضطراری را می‌گیرند. «رازی کوو پارس» درحال دریافت مجوز اضطراری است و «کوو ایران برکت» و «پاستوکووک» مجوز اضطراری را دریافت کرده‌اند.«رضا زبیب» دستیار وزیر امورخارجه از ورود پنج میلیون دوز واکسن به تهران خبر داد و در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: بسته پنج‌میلیون دوز واکسن پس از ۲۴ساعت پیگیری لحظه به لحظه تا ساعتی دیگر به تهران می‌رسد. تقریبا ۴۰۰هزار دوز در پرواز جا نشد که فردا ارسال می‌شود. مدیرکل شرق آسیا و اقیانوسیه افزود: بابت تاخیر ۱۴ساعته‌ به دلیل اولین تجربه انتقال پنج‌میلیونی عذرخواهی می‌کنم. با اخبار خوب برای واردات بیشتر، جبران می‌کنیم. 
ان‌شاءالله خیلی زود.بیشتر واکسن‌های وارداتی به کشور از سینوفارم چین بوده و حالا رییس اتاق بازرگانی ایران و چین می‌گوید از هفته جاری سرعت واردات بیشتر هم می‌شود. به گفته «حمیدرضا حریری»، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین واردات واکسن نسبت‌به گذشته روان‌تر شده است. تعداد واکسن‌های وارداتی از مرز ۲۸٫۸ میلیون دوز گذشته. از این تعداد تاکنون حدود ۲۶میلیون دوز واکسن به مشمولان دریافت واکسن تزریق شده است.حریری می‌گوید: قرار شده محموله‌های وارداتی از ۱٫۱میلیون دوز به پنج‌میلیون دوز برسد. قرار است از هفته آینده با هر محموله به پنج‌میلیون دوز وارد کشور شود. تاکنون حدود ۲۰میلیون دوز وارد شده و به ۴۰میلیون دوز هم می‌رسد. مذاکرات با چین بسیار سازنده بوده و احتمالا این روند واردات حفظ شود. مذاکرات به صورت پیوسته بین ایران و چین، مسوولان وزارت امورخارجه، 
هلال احمر و وزارت بهداشت به طرف چین ادامه دارد. البته بار عمده مذاکرات بر دوش وزارت خارجه است. پیش‌تر «ناصر ریاحی»، رییس اتحادیه واردکنندگان دارو نیز درباره واردات واکسن سینوفارم گفته بود که مقرر شده تا ۵۰میلیون دوز واکسن سینوفارم از چین دریافت شود. دکتر «بهرام عین‌اللهی» در حاشیه بازدید از مرکز همودیالیز ۱۲۲ تختخوابی و پیوند اعضای بیمارستان امام‌رضا(ع) تبریز در جمع خبرنگاران افزود: یکی از اولویت‌های دولت در مقابله با کرونا، واکسیناسیون است که خوشبختانه همه دستگاه‌ها و مردم در این زمینه پای کارند و استقبال مردم خوب است. در بازدیدی که از مراکز تجمیعی واکسیناسیون در تبریز داشتم تلاش همگانی برای ریشه‌کنی این بیماری را مشاهده کردم و مردم و مسوولان، همانند دوران دفاع مقدس پای کار هستند. عین‌اللهی ابراز امیدواری کرد تا دهه فجر امسال، طرح واکسیناسیون عمومی پایان پذیرد. وی همچنین بر رعایت نکات بهداشتی و دوری از تجمعات تاکید کرد و گفت: مردم باید دقت کنند کرونا نگیرند چراکه این عوارض بعد از کروناست که منجربه مرگ‌ومیر می‌شود و تجهیزات و امکانات هر چقدر هم که بیشتر باشد باز نمی‌توان کاری کرد.
 
تاییدیه برای واکسن‌های جدید
 دکتر جلیل کوهپایه‌زاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران ناظر و مسوول کارآزمایی بالینی واکسن «رازی کوو پارس» گفت: مجوز اضطراری به این واکسن ایرانی به احتمال بسیار زیاد پس از ورود و انجام بخشی از فاز سوم کارآزمایی تعلق می‌گیرد. اخذ مجوز به این واکسن بعد از اتمام موفقیت‌آمیز فاز دوم آزمایش بالینی و پس از ورود و انجام بخشی از فاز سوم کارآزمایی انجام می‌شود. وی با بیان اینکه درحال‌حاضر واکسن‌های ایرانی «کوو ایران برکت» و «پاستوکووک» مجوز اضطراری را دریافت کرده‌اند، یادآور شد: با توجه به تایید بی‌خطربودن، ایمنی‌زایی و موثر بودن واکسن رازی کوو پارس در مراحل اول و دوم کارآزمایی بالینی و نیاز شدید کشور به واکسن، وزارت بهداشت به احتمال بسیار زیاد اقدام به صدور مجوز اضطراری این واکسن می‌کند. رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین گفت: براساس روال عادی، پس از اتمام کارآزمایی بالینی فاز سوم برای بررسی و تحلیل نتایج اولیه حداقل دو ماه زمان نیاز دارد ولی مسوولان نظام سلامت به دلایلی ازجمله اضطرار می‌توانند مجوز استفاده واکسن را زودتر صادر کنند که این کار برای دو واکسن ایرانی کرونا انجام شده است. کوهپایه‌زاده تعداد داوطلبان مرحله دوم واکسن رازی کوو پارس را ۵۰۰نفر اعلام کرد و  ادامه داد: واکسن رازی کوو پارس مرحله دوم کارآزمایی بالینی خود را با موفقیت به اتمام رسانده است. پیش‌بینی می‌شود مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس  هم با موافقت سازمان غذا و دارو در روزهای آینده اجرا شود.

captcha
شماره‌های پیشین