sobhe-no.ir
1247
شنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۰
2
نگاهی به فعالیت‌های سرلشکر‌ فیروزآبادی، رییس سابق ستاد کل نیروهای مسلح را بخوانید

پایبندی به ایمان و عمل انقلابی

پیام رهبر انقلاب به مناسبت درگذشت سرلشکر فیروزآبادی

سیدابراهیم رئیسی بدون اطلاع قبلی و تشریفات،‌ سیستان‌وبلوچستان را به‌عنوان دومین مقصد از سفرهای استانی خود انتخاب کرد

سرزده‌های رییس‌جمهور

جواد بخشی

صبح نو

سیدابراهیم رئیسی بدون اطلاع قبلی و تشریفات،‌ سیستان‌وبلوچستان را به‌عنوان دومین مقصد از سفرهای استانی خود انتخاب کرد

سرزده‌های رییس‌جمهور

جواد بخشی

پس از خوزستان، سیستان‌وبلوچستان دومین مقصد سفر استانی سیدابراهیم رئیسی بود. دو استانی که سال گذشته نیز ازجمله اولین مقاصد استانی رییس مجلس هم بودند. تناظر و تشابه مقاصد سفرهای رئیسی و قالیباف، نشان از اهمیت مناطق کمتر برخوردار برای دولت و مجلس انقلابی دارد.سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه 11شهریور با همراهی وزیران کشور، راه‌وشهرسازی، صنعت و معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، رییس سازمان برنامه‌وبودجه و رییس دفتر رییس‌جمهور وارد شهرستان چابهار از استان سیستان‌وبلوچستان شد و دومین سفر استانی خود 
پس از خوزستان را آغاز کرد.
 
امیدوارم با همکاری سرمایه‌گذاران، برای توسعه استان گام‌هایی برداشته شود
 رئیسی در بدو ورود به چابهار، در اظهاراتی با بیان اینکه بعد از انقلاب کارهای زیادی در استان سیستان‌وبلوچستان انجام شده است، گفت: هنوز نسبت‌به آنچه باید در این استان انجام بگیرد فاصله وجود دارد و امیدواریم در این دولت با همکاری خود مردم، کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و جوانان فعال استان اعم از سنی و شیعه، گام‌هایی برای توسعه بیشتر استان برداریم. رئیسی از سیستان‌وبلوچستان به‌عنوان یکی از استان‌های مهم کشور نام برد و افزود: نمی‌توانم واژه محروم را درباره این استان به کار ببرم اما درهرصورت اینجا به‌رغم برخورداری‌های بسیاری که دارد، محرومیت‌هایی هم دارد که حتما می‌تواند با تلاش همه مسوولان و پیگیری دولت، برطرف شود. رییس‌جمهور پس‌ازاین، به اسکله صیادی کنارک رفت و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف آن با صیادان و ماهیگیران حاضر در این اسکله صیادی گفت‌وگو کرد.
 
بازدید از منطقه محروم مرادآباد
 رییس‌جمهور همچنین در ادامه بازدیدهای میدانی خود در نخستین روز از سفر استانی سیستان‌وبلوچستان، به منطقه محروم مرادآباد چابهار رفت و از طرح ساماندهی مسکن کپرنشینان این منطقه و روند پیشرفت کار پروژه ساخت یک‌هزار واحد مسکونی برای محرومان بازدید کرد. رئیسی پس از بازدید از پروژه یک‌هزار واحدی مسکن و گفت‌وگو با دست‌اندرکاران آن، با حضور در منطقه کپرنشینی مرادآباد به‌طور مستقیم با مردم این منطقه محروم به گفت‌وگو نشست و از نزدیک از مشکلات و نارسایی‌های این منطقه مطلع شد. رییس‌جمهوری در جریان این بازدید، ساماندهی وضعیت مسکن ساکنان محله محروم مرادآباد را مورد تاکید قرار داد و گفت: کپرنشینی به‌هیچ‌وجه شکل مطلوبی برای زندگی و وضعیت مطلوبی برای مردم نیست. رئیسی تاکید کرد: وزیر راه و شهرسازی در دولت با همکاری نیروهای بسیجی و سپاهی برای کمک به بهبود وضعیت معیشت و زندگی مستضعفان و محرومان سیستان‌و‌بلوچستان از هیچ اقدام و خدمتی فروگذار نخواهند کرد. در جریان بازدید رییس‌جمهور مقرر شد درخصوص چگونگی تسریع در ساماندهی وضعیت این منطقه محروم، در جلسه شورای اداری استان تصمیم‌گیری شود.
 
درباره سرمایه‌گذاری ایرانیان در چابهار، در شورای اداری استان بحث خواهیم کرد
 رئیسی همچنین پنج‌شنبه‌شب، با حضور در مزار شهدای مدافع امنیت چابهار، با قرائت فاتحه به مقام والای شهدا ادای احترام کرد. دیدار با نمایندگان اقشار مختلف مردم، نخبگان، علمای شیعه و سنی و مدیران شهرستان چابهار، از دیگر برنامه‌های رییس‌جمهوری در روز اول حضورش در استان سیستان‌وبلوچستان بود. رییس‌جمهوری در این دیدار با اشاره به لزوم سامان‌یابی وضعیت کپرنشینان منطقه تاکید کرد: بنا داریم هر آنچه در سفرهای استانی مطرح می‌شود، پیگیری شده و مردم از نتایج آن مطلع شوند. یکی از مسائلی که امروز برای ما بسیار ناراحت‌کننده بود، وضع کپرنشینان اطراف شهرستان بود که در جمع‌شان حضور یافتیم. باید سریعا اقدامی صورت بگیرد و حداکثر تا پایان سال وضعیت به شکلی سامان یابد. رییس‌جمهوری با اشاره به پیگیری مسائل منطقه در شورای اداری استان، تاکید کرد: مسائل مطرح‌شده هم ازسوی وزرا و هم در حوزه معاونت اجرایی ریاست‌جمهوری، با حضور نمایندگانی از منطقه پیگیری خواهد شد و به‌شکل مفصل در شورای اداری استان موردبررسی می‌گیرد. تاکید بر ظرفیت اقتصادی منطقه چابهار، از دیگر محورهای سخنان رییس‌جمهوری بود. رئیسی دراین‌باره گفت: چابهار را به‌عنوان یک منطقه امن، برای سرمایه‌گذاری بسیار مناسب می‌دانیم و در جلسه شورای اداری استان درباره سرمایه‌گذاری ایرانیان عزیز داخل و خارج کشور در این منطقه مفصل بحث خواهیم کرد.
 
بنا دارم سفرهایم به‌دوراز تشریفات و کاملا کاری باشد
 در روز دوم سفر به استان سیستان‌وبلوچستان، رئیسی در جمع نمازگزاران مسجد امام‌حسین به سخنرانی پرداخت. رئیسی در این سخنرانی، نیروی انسانی کارآمد را ارزشمندترین سرمایه کشور و سیستان‌وبلوچستان دانست و تصریح کرد: امیدواریم دولت سیزدهم بتواند ظرفیت نیروی انسانی و به‌ویژه نیروی انسانی جوان و کارآمد کشور را در جای مناسبی که می‌تواند نقش‌آفرین باشد، به کار بگیرد و این نیروی ارزشمند در جهت گره‌گشایی از زندگی مردم موثر واقع شود. رئیسی افزود: قطعا فقر و تبعیض برای ملت عزیز ما پسندیده نیست. مردم درحالی از فقر رنج می‌برند که می‌توان شرایطی ایجاد کرد که فقر در میان مردم وجود نداشته باشد.
رئیسی با اشاره به گله برخی از مردم از اینکه سفر رییس‌جمهور و برخی اعضای دولت به سیستان‌وبلوچستان بدون اعلام و آمادگی قبلی بوده و لذا مردم نتوانستند از ایشان استقبال کنند، گفت: بنده بنا دارم این سفرها به دور از هرگونه تشریفات باشد و به‌صورت کاملا کاری انجام شود تا بتوانیم به شکلی موثرتر و واقعی‌تر وضعیت بخش‌های مختلف کشور را از نزدیک مشاهده کرده و برای رفع مشکلات، تصمیمات کارآمدتری بگیریم.
 
برای حل فوری مشکلات سیستان‌وبلوچستان، به استاندار اختیارات و امتیازاتی تفویض می‌کنیم
 رئیسی صبح روز جمعه در دومین روز از سفر به سیستان‌وبلوچستان، وارد شهرستان زابل شد. رییس‌جمهوری در بدو ورود به زابل، در جمع اهالی رسانه مشکل آب را یکی از دغدغه‌ها و مسائل مهم منطقه زابل دانست و تاکید کرد: قبل از اینکه به استان سفر کنیم، با همکاران دولت نشست‌هایی برای بررسی راهکارهای رفع این مشکل داشتیم. چند راهکار و پیشنهاد مطرح شده که قرار است وزیر نیرو با همکاری مسوولان محلی و استاندار، دست‌به‌کار شده و برای رفع دغدغه مردم در رابطه با آب گام‌های جدی برداشته شود. رئیسی در پاسخ به سوالی درباره اتصال چابهار به راه‌آهن سراسری اظهار کرد: این هم یکی از مباحثی است که در این سفر بررسی خواهد شد. رییس‌جمهور در ادامه گفت: مقرر کرده‌ایم برای حل مشکلات استان‌های محروم، اختیارات و امتیازاتی به استاندار تفویض شود تا بتوان مشکلات این استان‌ها را با فوریت و سرعت بیشتری حل‌وفصل کرد و سیستان‌وبلوچستان جزء همین استان‌هاست.
 
بازدید از روستای دورافتاده ملاعلی
 رییس‌جمهور بلافاصله پس از ورود به زابل، در حضوری از پیش اعلام‌نشده به میان مردم روستای ملاعلی در منطقه مرزی ایران و افغانستان رفت و با اهالی این روستای دورافتاده و محروم دیدار و گفت‌وگو کرد. رییس‌جمهوری در جریان این سفر همچنین به‌صورت هوایی از چاه نیمه‌های زابل و محدوده‌های مرزی این استان بازدید کرد. رئیسی در جمع اهالی روستای ملاعلی با اشاره به برنامه ویژه دولت برای رفع مساله آب، تصریح کرد: در این سفر مساله آب را به‌عنوان یک موضوع محوری دنبال می‌کنیم و تصمیم گرفته‌ایم از چاه‌نیمه‌ها به‌عنوان یک ظرفیت در دسترس استفاده کرده و با راهکارهای موجود، سطح بهره‌وری از آن‌ها را ارتقا دهیم. رئیسی افزود: این راهکارها بر مبنای استفاده از ظرفیت‌ها و امکاناتی است که در منطقه وجود دارد. ظرفیت‌هایی هم هست که در منطقه قرار ندارد اما امکان استفاده از آن وجود دارد و البته مقداری زمان‌بر است. رئیس‌جمهور در ادامه اظهارات خود، بازارچه‌های مرزی را از دیگر ظرفیت‌های اقتصادی منطقه برشمرد و تصریح کرد: دستگاه‌های مسوول باید برای ایجاد و رونق این بازارچه‌ها، تدبیر کنند. استاندار، دستگاه‌های مسوول و گمرکات باید در نقطه مرزی ضوابط و مقررات لازم را وضع و اعلام کنند تا تبادلات مرزی بین مرز‌نشینان ایران و افغانستان رونق گرفته و به بهبود وضعیت اقتصادی مردم دو طرف مرز کمک کند.
 
استقبال از سفرهای سرزده
 نکته مهم درباره سفر اخیر رئیسی همانند سفر اول او به خوزستان، سرزده و بی‌مقدمه بودن آن بود. همین امر، موردتوجه و استقبال کاربران فضای مجازی قرار گرفت. قدردانی از کار جهادی برای مردم و مقایسه حجم بالای اقدامات صورت گرفته ازسوی رئیسی با عملکرد هشت‌ساله روحانی از مهم‌ترین واکنش‌های کاربران بود. یکی از کاربران، با دست‌مایه قرار دادن سفرهای استانی سرزده رئیسی و مقایسه طعنه‌آلود آن با بی‌خبری روحانی از طرح افزایش قیمت بنزین نوشت: «آخر هفته‌های متفاوت در دوران ریاست جمهوری آقای رئیسی و این بار غافلگیری پنج‌شنبه رئیس دولت در سیستان‌وبلوچستان نشان از عزم راسخ دولت سیزدهم برای رفع مشکلات است». کاربر دیگری هم به تعریض نوشت: «این دفعه صبح جمعه نبود، عصر پنج‌شنبه بود.»
 
 

captcha
شماره‌های پیشین