sobhe-no.ir
1247
شنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۰
13
گزارش حضور مداحان کشورمان در حسینیه داودالعاشور بصره رابخوانید

حب الحسین یجمعنا

حاج محمود کریمی، سیدمجید بنی‌فاطمه و حاج میثم مطیعی، سه مداح کشورمان، این شب‌ها مهمان حسینیه داودالعاشور بصره، مشهورترین حسینیه این شهر، هستند و نوحه‌خوانی آن‌ها با استقبال شیعیان عراق مواجه شده است؛ البته این برنامه درکنار استقبال گسترده حاشیه‌هایی را هم در فضای مجازی ایجاد کرد.

خبر

تعطیلی خانه‌های سینما، تئاتر و موسیقی صحت ندارد

صبح نو

گزارش حضور مداحان کشورمان در حسینیه داودالعاشور بصره رابخوانید

حب الحسین یجمعنا

حاج محمود کریمی، سیدمجید بنی‌فاطمه و حاج میثم مطیعی، سه مداح کشورمان، این شب‌ها مهمان حسینیه داودالعاشور بصره، مشهورترین حسینیه این شهر، هستند و نوحه‌خوانی آن‌ها با استقبال شیعیان عراق مواجه شده است؛ البته این برنامه درکنار استقبال گسترده حاشیه‌هایی را هم در فضای مجازی ایجاد کرد.

حسینیه داودالعاشور بصره از بزرگ‌ترین حسینیه‌های این شهر به شمار می‌آید که در زمان صدام، داود العاشور به‌سختی آن را تاسیس کرد. این حسینیه، سپس ۳۵سال قبل توسعه پیدا کرد و بعد از سرنگونی صدام به مرکز اشاعه فرهنگ معارف اهل بیت(ع) مبدل شد که در مناسبت‌های مختلف شاهد حضور برجسته‌ترین خطبا و مداحان جهان تشیع است. برنامه‌های حسینیه از کشورهای مختلف دنبال می‌شود و مسوولان آن نیز نگاه جهانی دارند.
به گزارش فارس، این حسینیه که یکی از پربازدیدترین حساب‌های کاربری در یوتیوب را دارد، از موفق‌ترین هیات‌ها در ایده رویکرد جهانی است که برای اولین‌بار عزاداری به سبک ایستادن در صف نماز را اجرایی کردند. مسوولان این حسینیه در فاطمیه سال۹۷، درست زمانی که موج تازه آمریکا برای تخریب روابط ایران و عراق با سفر غیرمنتظره ترامپ به پایگاه عین‌الاسد و سفر مایک پمپئو به بغداد آغاز شده بود، از «میثم مطیعی» مداح جوان کشورمان دعوت به عمل آوردند تا در رثای حضرت زهرا(س) برای دوستداران اهل‌بیت(ع) در این شهر مدیحه‌سرایی کند. این اتفاق فرهنگی که در نوع خود کم‌نظیر به شمار می‌آمد با استقبال گسترده طیف‌های مختلف عراق به‌ویژه جوانان و نوجوانان روبه‌رو شد.
 
پاسخی به شبهات
ماجرای دعوت حسینیه داوود العاشور از مداحان ایرانی تاکنون سابقه داشته است و از میثم مطیعی برای حضور در ۶جلسه دیگر نیز دعوت کرده‌اند. امسال مسوولان این حسینیه در تازه‌ترین برنامه خود، برای دهه سوم ماه محرم علاوه بر میثم مطیعی از محمود کریمی و سیدمجید بنی‌فاطمه نیز به‌عنوان مداحان مورداقبال و علاقه جوانان عراقی دعوت کردند تا در مراسم این حسینیه، حتی به زبان فارسی مرثیه‌خوانی کنند. اما موضوع دیگری که عده‌ای مطرح کردند مساله رعایت پروتکل‌ها بود. بسیاری این روزها در نقد حضور مداحان ایرانی در این حسینیه با توجه به شرایط کرونایی می‌گویند که چرا میثم مطیعی در ایران، جلسه خود را لغو کرد یا چرا محمود کریمی در جلسه خود اعلام کرد اگر دستورالعمل‌ها رعایت نشود، مداحی را قطع می‌کنم اما حال در بصره با این شرایط مداحی می‌کنند. دستورالعمل‌های وضع‌شده برای برگزاری مراسم عزاداری محرم ازسوی ستاد ملی مقابله با کرونا ایران و برگزاری مراسم در داخل کشور بود. شرایط هر کشور برای برگزاری مراسم در شرایط کرونایی متفاوت است؛ به‌طوری‌که در کشور عراق هیچ دستورالعملی برای برپایی مراسم عزاداری وجود ندارد و مداحان ایرانی، تابع قوانین کشوری هستند که به‌عنوان «مهمان» در آن به نوحه‌خوانی می‌پردازند. علاوه بر این که مداحان سرشناس ایرانی حاضر در این مراسم مهمان شیعیان بصره هستند، با فاصله‌ای معقول نسبت‌به عزاداران قرار دارند و برگزاری مراسم را تابع دستورالعمل‌ها و قوانین این کشور برگزار می‌کنند.
 
مجالس اهل‌بیت(ع) برای وحدت
احمد واعظی، مداح اهل‌بیت(ع) و رییس کانون مداحان به فارس گفت: «اگر برای ایجاد وحدت و ارتباط میان کشورهای ایران و عراق یا ایران با هر کشور شیعی دیگر، ده‌ها راه وجود داشته باشد، موثرترین راه هیات و مجالس اهل‌بیت(ع) برای عرض ارادت، توسل و ابراز محبت است که اثر وضعی بسیاری هم دارد. وی با اشاره به اینکه رفت‌و‌آمد مداحان عراقی و ایرانی به هر دو کشور و حضور در جلسات مختلف یکدیگر به قدری ضروری است که حتی دیر هم شده است، گفت: جا داشت متولی اصلی این کار اعتاب مقدسه عراق و حرم امام رضا(ع) و امامزادگان کشور باشند و از سال‌ها پیش این کار را برای ارتقای سطح وحدت و همدلی دو کشور اجرایی می‌کردند.
این مداح اهل‌بیت(ع) اضافه کرد: متاسفانه در جریان دینی و مذهبی کشور هرکاری صورت می‌گیرد، عده‌ای با هدف دلسرد کردن و ضربه زدن، حرف و حدیث‌هایی درست می‌کنند و این رفتارها نباید ما را دلسرد کند. کسانی که این هجمه‌ها را می‌کنند به‌دنبال خدشه‌ وارد کردن به این عزم وحدت‌آفرین هستند. در مجموع، حضور مداحان ایرانی در این هیات عراقی جای خرسندی و خوشحالی دارد و آثار آن نیز قطعا اتحاد و وحدت بیش از پیش دو ملت است.
 
به خانه خودمان آمدیم
حاج محمود کریمی، در آخرین شب عزاداری حسینیه داود العاشور بصره با حضور مداحان ایرانی طی سخنانی ضمن قدردانی از تلاش مسوولان این هیات اظهار داشت: از تمام عزاداران خواستارم در این چند شب اگر اشتباه و بدخلقی از ما دیدند، حلال کنند.
 وی تصریح کرد: اگر به اینجا آمدیم، انگار به خانه خودمان آمدیم. اختلاف بین ایرانی‌ها و عراقی‌ها، اختلاف میان امام رضا(ع) و امام حسین(ع) است. دشمنان به‌دنبال همین هستند. همه عالم دیده است که قدرت شیعه امیرالمومنین(ع) در اربعین دیده می‌شود.
کریمی با بیان اینکه من شما را بسیار دوست دارم، افزود: چه کسی می‌تواند، یکی را از جای دیگری بیاورد تا با یک زبان مشترک بخواند و همه هم بفهمند؟ این عشق به امام حسین(ع) است. امام حسین(ع) ما را دور هم جمع می‌کند. امام رضا(ع) هم می‌فرماید دور امام حسین(ع) جمع شوید. این مداح اهل‌بیت(ع) گفت: هیات شما، هیاتی شاخص در عراق است. تصاویرش را همه می‌بینند. جوان‌هایی را اینجا می‌بینم که مثل ابر بهار گریه می‌کنند. روز قیامت اگر حضرت زهرا(ع) بپرسند شما چه کاره هستید؟ نمی‌توان گفت من روضه‌خوان هستم مگر اینکه روضه بخوانید. یعنی اگر زمانی که روی منبر روضه خوانده می‌شود، شما هم با او همراهی کنید تا نام شما هم به‌عنوان روضه‌خوان نوشته شود. این مداح اهل بیت(ع) همچنین در این مراسم نوحه‌ای با موضوع محور مقاومت خواند و عراق، ایران، سوریه، یمن و بحرین را ملت امام حسین(ع) معرفی کرد.

captcha
شماره‌های پیشین