sobhe-no.ir
1245
سه شنبه، ۰۹ شهریور ۱۴۰۰
3
اصلاح‌طلبان با پراکنده تصویر کردن تیم اقتصادی دولت،‌ در صدد تبدیل خود به اپوزیسیون مصلح هستند

مهندسی افکار عمومی

طبیعی است اگر اصلاح‌طلبان بخواهند برای خروج از انزوا و بازگشت پرمدعا به عرصه، از کاه کوه بسازند و با بزرگنمایی از مسائل، زمین‌گیر کردن دولت سیزدهم را هدف بگیرند. اصلاح‌طلبان در جدیدترین تاکتیک سیاسی خود برای زدن دولت جدید، دست روی تیم اقتصادی گذاشته‌اند و با پراکنده تصویر کردن عناصر این تیم، درصدد القای بی‌تدبیری در پاستور هستند. این تاکتیک جدید، روز گذشته به‌طور هماهنگ در میان جراید اصلاح‌طلبی مشاهده شد.

نگاه

طوفان ژئوپلتیک مقاومت در مدیترانه

صبح نو

اصلاح‌طلبان با پراکنده تصویر کردن تیم اقتصادی دولت،‌ در صدد تبدیل خود به اپوزیسیون مصلح هستند

مهندسی افکار عمومی

طبیعی است اگر اصلاح‌طلبان بخواهند برای خروج از انزوا و بازگشت پرمدعا به عرصه، از کاه کوه بسازند و با بزرگنمایی از مسائل، زمین‌گیر کردن دولت سیزدهم را هدف بگیرند. اصلاح‌طلبان در جدیدترین تاکتیک سیاسی خود برای زدن دولت جدید، دست روی تیم اقتصادی گذاشته‌اند و با پراکنده تصویر کردن عناصر این تیم، درصدد القای بی‌تدبیری در پاستور هستند. این تاکتیک جدید، روز گذشته به‌طور هماهنگ در میان جراید اصلاح‌طلبی مشاهده شد.

اصلاح‌طلبان هنوز از ضربه وارده به خود از انتخابات ریاست‌جمهوری1400 بیرون نیامده‌اند. با وجودی که بسیاری از سران رده اول اصلاحات، بدنه اصلاح‌طلب را به رأی به همتی واداشتند، لیکن بدنه همراهی نکرد و نتیجه به‌طور مطلق، علیه آن‌ها شد. اصلاح‌طلبان هنوز از زیر آوار شکست خود در انتخابات بیرون نیامده‌اند و چهره‌های مطرح آن‌ها از 28خرداد به این طرف، صرفا بر لزوم بازیابی گفتمانی و تشکیلاتی اصلاحات تصریح و تاکید داشته‌اند. بااین‌حال یکی از تاکتیک‌های مهم اصلاح‌طلبی که یارای آن‌ها برای عبور از وضعیت سنگین فعلی تحلیل می‌شود پراکنده، ناهماهنگ و نامتجانس تصویر کردن اعضای کابینه است.از ابتدای معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس، اصلاح‌طلبان مدام مدعی تحت‌فشار بودن شخص رئیسی از طرف برخی گروه‌ها و سهم قابل‌ملاحظه برخی گروه‌ها در ترکیب کابینه شدند. اصلاح‌طلبان از هر دریچه‌ای، برای انتقاد از دولت سوءاستفاده کردند. پایین بودن سن برخی اعضای کابینه، دیگر مستمسک اصلاح‌طلبان برای اظهارنظر علیه دولت بود اما در یکی از آخرین موارد، جراید اصلاح‌طلب دست روی تیم اقتصادی دولت سیزدهم گذاشته‌اند و با ناهماهنگ تصویر کردن آن، مدعی شده‌اند که این تیم قادر به حل مسائل کشور نیست. این خطی بود که دیروز تعدادی از جراید اصلاح‌طلب به‌طور هماهنگ پیش بردند.
 
پروژه رودررویی در تیم اقتصادی دولت
روزنامه سازندگی جریده حزب کارگزاران سازندگی، روز گذشته با کارکردن شیطنت‌آمیز عکس محسن رضایی و تیتر «یک اقتصاد و چند فرمانده» در صفحه ابتدایی خود، مدعی تشتت در تیم اقتصادی دولت شد. این روزنامه نوشت: «دولت هنوز ایده اقتصادی خود را ارائه نکرده است. از میان محسن رضایی، محمد مخبر، مسعود میرکاظمی یا احسان خاندوزی کدام‌یک سیاست‌های اقتصادی دولت را تبیین می‌کنند؟» همزمان روزنامه آرمان ملی نزدیک به طیف حامیان هاشمی‌رفسنجانی نیز به نقل از علی صوفی، وزیر دولت اصلاحات، مدعی شد: «هنوز کابینه به‌صورت جدی کار خود را آغاز نکرده، شائبه‌های اختلاف‌نظر به‌خصوص در تیم اقتصادی دولت به وجود آمده است». روزنامه آفتاب‌یزد نیز در گزارش اصلی خود، تکلیف اخیر رییس‌جمهوری به تیم اقتصادی دولت برای کنترل بازار ارز و نرخ تورم را زیر سوال برد و تیتر زد: «آقای رئیسی! به چه کسی دستور می‌دهید؟»
با وجودی که تنها چند روز از آغاز‌به‌کار رسمی دولت سیزدهم نگذشته و تیم اقتصادی هنوز بر کار سوار نشده است و از طرفی، طرح بسیاری از اسامی برای تصدی برخی جایگاه‌ها مثل ریاست کل بانک مرکزی صرفا در حد گمانه‌زنی است، اصلاح‌طلبان از دولت رئیسی انتظار هماهنگی تام و تمام و حل یک‌شبه مشکلات برآمده از دولت تحت حمایت خودشان یعنی تدبیر و امید را دارند. اصلاح‌طلبان در طول مدت اخیر، مشخصا روی سه حکم انتصاب رییس‌جمهوری برای محسن رضایی در سه جایگاه معاونت اقتصادی دولت، دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و دبیر ستاد اقتصادی دولت دست گذاشته‌اند و مدعی هستند که این انتصاب‌ها، نوعی قطب‌بندی در برابر افرادی نظیر مخبر و خاندوزی است که نه‌تنها به رفع مشکلات کمکی نمی‌کند، بلکه بر مشکلات قبلی خواهد افزود. ادعای تشتت در تیم اقتصادی دولت در شرایطی است که رئیسی روز سی‌ام مرداد و در جریان حضورش در مجلس شورای اسلامی برای دفاع از وزرای پیشنهادی، اعلام کرد که محمد مخبر، معاون اول رییس‌جمهور را مسوول هماهنگی تیم اقتصادی قرار داده است. به ‌گفته رئیسی، این انتخاب برای این بوده که از بگومگوهای احتمالی در آینده جلوگیری شود. بنابراین آنچه تا الان معلوم است، جایگاه ویژه مخبر در دولت سیزدهم است که بنابر اظهارات رییس‌جمهوری، همه عناصر اقتصادی نظیر وزیر اقتصاد، رییس‌کل بانک مرکزی و وزیر صمت باید ذیل او هماهنگ باشند. پروژه تشتت‌آفرینی کاذب اصلاح‌طلبان برای تیم اقتصادی دولت، در شرایطی است که طی روزهای گذشته بازار سرمایه، سیگنال‌های مثبتی به استقرار تیم اقتصادی دولت نشان داده است. 
در همین باره، خبرگزاری ایسنا روز شنبه 6شهریور به نقل از روزبه شریعتی، تحلیلگر بازار سرمایه، 
با تاکید بر اینکه خاندوزی از معدود وزرای اقتصادی بعد از انقلاب اسلامی است که به بازار سرمایه اشراف کامل دارد، گفت: وزیر اقتصاد زوایای مختلف بازار سرمایه را می‌شناسد و برنامه‌هایی که تاکنون توسط تیم اقتصادی دولت جدید ارائه شده، به بازار سرمایه سیگنال مثبت نشان داده است. وی دراین‌باره افزود: آقای خاندوزی زوایای مختلف بازار سرمایه را می‌شناسد، به بازار سرمایه و نقاط قوت و ضعف این بازار مسلط است، می‌داند که شرکت‌های بسیار بزرگی خارج از بازار سرمایه هستند که پتانسیل بورسی شدن را دارند. وزیر اقتصاد زوایای مختلف بازار سرمایه را می‌شناسد و برنامه‌هایی که تاکنون ازسوی تیم اقتصادی دولت جدید ارائه شده، به بازار سرمایه سیگنال مثبت نشان داده است.
 
هنوز وقت پاسخگویی است
 پروژه تشتت‌آفرینی برای تیم اقتصادی دولت، قطع‌به‌یقین آخرین پروژه هماهنگ اصلاح‌طلبان برای زدن رئیسی و تیم او نخواهد بود. اصلاح‌طلبان که با حضور هشت‌ساله در دولت حسن روحانی و به‌جا گذاشتن کارنامه فاجعه‌بار اقتصادی از خود، امروز باید پاسخگویی پیشه کنند، در عین ناباوری در جایگاه طلبکار و شاکی قرار گرفته‌اند و با مهندسی افکار عمومی، قصد افزایش فشار علیه دولت برای به فراموشی سپردن کارنامه اقتصادی خود و درآمدن در جایگاه اپوزیسیون مصلح را دارند. ناگفته پیداست که اصلاحات با مهندسی افکار عمومی علیه دولت رئیسی، درصدد بازگشت به قدرت در انتخابات مجلس چهاردهم در اسفند1402 و ریاست‌جمهوری 1404، است اما آنچه مبرهن می‌نماید این است که اصلاح‌طلبان تا اطلاع ثانوی باید سکوت پیشه کنند. حافظه جمعی مردم، به زمان بسیار طولانی برای فراموشی فجایع مدیریتی اصلاحات نیاز دارد.

captcha
شماره‌های پیشین