sobhe-no.ir
1245
سه شنبه، ۰۹ شهریور ۱۴۰۰
2
خطیب‌زاده در واکنش به لفاظی ضد ایرانی بایدن و بنت، تصریح کرد که ایران درباره امنیت ملی خود با کسی شوخی ندارد

قاطعیت در برابر توهم آمریکایی-صهیونیستی

جواد بخشی / در دیدار اخیر بایدن و بنت، دو طرف به‌طور غیرمستقیم ایران را تهدید به استفاده از روش‌های غیردیپلماتیک کردند. این تهدید سریعا با واکنش دبیر شورایعالی امنیت ملی کشورمان مواجه شد. تهدید دو مقام آمریکایی-صهیونیستی در شرایطی است که واشنگتن در موضع‌گیری‌های گاه‌وبیگاه خود، ایران را به برهم زدن مذاکرات وین و تن ندادن به صلح و ثبات منطقه‌ای متهم می‌کند. روز گذشته، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان در واکنش به گفته‌های اخیر بایدن و بنت، تاکید کرد که ایران درباره امنیت ملی خودش با هیچ طرفی مسامحه ندارد.

نماینده مجلس پس از بازدید وزیر اقتصاد خبر داد؛

آزادسازی 4500 تن کالا از گمرک فرودگاه

صبح نو

خطیب‌زاده در واکنش به لفاظی ضد ایرانی بایدن و بنت، تصریح کرد که ایران درباره امنیت ملی خود با کسی شوخی ندارد

قاطعیت در برابر توهم آمریکایی-صهیونیستی

جواد بخشی / در دیدار اخیر بایدن و بنت، دو طرف به‌طور غیرمستقیم ایران را تهدید به استفاده از روش‌های غیردیپلماتیک کردند. این تهدید سریعا با واکنش دبیر شورایعالی امنیت ملی کشورمان مواجه شد. تهدید دو مقام آمریکایی-صهیونیستی در شرایطی است که واشنگتن در موضع‌گیری‌های گاه‌وبیگاه خود، ایران را به برهم زدن مذاکرات وین و تن ندادن به صلح و ثبات منطقه‌ای متهم می‌کند. روز گذشته، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان در واکنش به گفته‌های اخیر بایدن و بنت، تاکید کرد که ایران درباره امنیت ملی خودش با هیچ طرفی مسامحه ندارد.

لفاظی‌های اخیر بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا و بنت، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی علیه ایران، موضوع دیگر نشست خبری خطیب‌زاده بود. بایدن در دیدار اخیرش با نفتالی بنت، با تهدید غیرمستقیم ایران تصریح کرد: «اگر دیپلماسی در بازدارندگی از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای کار نکرد، ما اقدامات دیگری خواهیم داشت». بنت نیز در ادامه اظهارات بایدن، تاکید کرد: «من از شنیدن این کلمات که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای
 دست نخواهد یافت و درصورتی‌که دیپلماسی موثر نبود،‌ گزینه‌های دیگر وجود دارد، خرسند هستم». این اظهارات تحریک‌آمیز با واکنش علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی کشورمان مواجه شد. شمخانی اظهار کرد: اولین ملاقات بنت و بایدن و تاکید بر استفاده از «گزینه‌های دیگر» علیه ایران، ضمن آنکه تهدید غیرقانونی یک کشور دیگر است، حق جمهوری اسلامی ایران برای پاسخ‌گویی متقابل علیه «گزینه‌های در دسترس» را تثبیت می‌کند.

درباره امنیت ملی خود با کسی شوخی نداریم
 در همین باره، سخنگوی وزارت خارجه دیروز در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره انتصاب سفیر پیشین آمریکا در اسرائیل به‌عنوان مشاور نماینده ویژه واشنگتن در امور ایران و اظهارات اخیر بایدن و نفتالی بنت بیان کرد: جز لبخند به این توهمات چه می‌توان گفت؟ بیش از ۴۰سال است از این نمایش‌ها و تئاترها بازی کردند اما آنچه بوده تثبیت بیشتر جمهوری اسلامی ایران و قدرت ایران براساس خواست و اراده مردم بزرگ ایران بوده است. وی درباره اظهارات اخیر بایدن علیه ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران درباره امنیت ملی خود با کسی شوخی ندارد و با کسی مصالحه نمی‌کند. رژیم اشغالگر قدس ریشه تمامی تروریسم و تمامی خشونت‌ها و تجاوزهایی است که بیش از نیم‌قرن است در این منطقه اتفاق می‌افتد. تصور نمی‌کنم بر کسی نقش مخرب این رژیم اشغالگر پوشیده باشد. خطیب‌زاده افزود: هر چه آمریکا به این واقعیت بیشتر توجه کند که با تغییر رویکرد سلطه‌جویانه‌اش نسبت‌به این منطقه می‌تواند هم منافع مشروعی در دنیا داشته باشد و هم اینکه این منطقه روی آرامش را ببیند برای کل منطقه و برای منافع خود آمریکا نیز بهتر است.
یکی از اهداف برگزاری کنفرانس بغداد، همگرایی کشورهای منطقه برای صلح و ثبات بدون دخالت نیروهای بیگانه عنوان شد. این هدف، در نشست خبری خطیب‌زاده مورد تاکید مجدد از طرف ایران قرار گرفت. سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان دراین‌باره گفت: ما به‌عنوان همسایه عراق بارها یک سیاست اصولی را اعلام کردیم که هر حرکت و ابتکاری که به صلح و ثبات و آرامش عراق و نقش منطقه‌ای این کشور کمک کند، در کنار عراق هستیم. سفر قبلی آیت‌الله رئیسی بسیار موفق بود و با تمامی مقامات عراقی گفت‌وگوهای بسیار خوبی داشتند و سفر به عراق نیز ان‌شاءالله در آینده انجام خواهد شد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه به بغداد را سفر موفقی برشمرد و افزود: ایشان با مقامات عراقی و مقامات شرکت‌کننده در این اجلاس به‌صورت دوجانبه و چندجانبه رایزنی‌های فشرده‌ای داشت.
 
شاهد گفت‌وگوی جدیدی میان ایران و عربستان در کنفرانس بغداد نبودیم
 پیش از برگزاری کنفرانس بغداد، رسانه‌ها از تلاش طرف عراقی برای انجام دیدار دوجانبه میان ایران و عربستان در حاشیه این کنفرانس خبر داده بودند؛ اخباری که بنابر اظهارات روز گذشته خطیب‌زاده گویا محقق نشده است. خطیب‌زاده دراین‌باره تاکید کرد: بیشتر از گفت‌وگوهایی که قبلا در بغداد انجام شده، گفت‌وگویی اتفاق نیفتاده و در بغداد شاهد گفت‌وگوی جدیدی نبودیم. تاکنون سه دور مذاکره بین ایران و عربستان برگزار شده و اگر لازم باشد دورهای بعدی نیز برگزار می‌شود. ما از نقش سازنده عراق هم در این زمینه تقدیر و تشکر می‌کنیم. وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا بن‌بستی در مذاکرات ایران و عربستان رخ داده که این مذاکرات ادامه پیدا نکرده یا اینکه ادامه این مذاکرات نیز منتظر ادامه تغییرات در ایران و استقرار دولت جدید است، بیان کرد: عربستان همسایه ما در این منطقه است. ما و عربستان نقاط اشتراکی بسیار زیادی برای صلح و ثبات این منطقه داریم. جمهوری اسلامی ایران هیچگاه دست دوستی خودش را از عربستان سعودی دریغ نکرده و هرگاه در عربستان این اراده ایجاد شده که براساس سازوکار‌های منطقه‌ای و دوجانبه فکر کند و در این مسیر حرکتی داشته باشد، با استقبال ایران روبه‌رو شده است. خطیب‌زاده تاکید کرد: هیچ بن‌بستی بین این دو کشور بزرگ در این منطقه نیست که قابل‌حل نباشد و تنها اراده سیاسی و اقدام در پایتخت‌های دو کشور می‌تواند کمک‌کننده باشد.

در 40سال گذشته همواره در کنار مردم افغانستان بوده‌ایم
 موضوع افغانستان و نوع نسبت جمهوری اسلامی ایران با تحولات اخیر در این کشور، موضوع دیگری بود که خبرنگاران در نشست روز گذشته سخنگوی دستگاه دیپلماسی به آن پرداختند. در همین باره فرمایشات اخیر رهبر انقلاب، دست‌مایه سوال اصحاب رسانه قرار گرفت. رهبر انقلاب چندی پیش در نخستین دیدار اعضای هیات دولت سیزدهم درباره تحولات افغانستان، گفتند: «در مورد افغانستان ما طرفدار ملت افغانیم؛ دولت‌ها می‌آیند و می‌روند؛ انواع و اقسام دولت‌ها در این سال‌ها در افغانستان سرکار آمده‌اند. دولت‌ها می‌آیند و می‌روند، آنکه باقی می‌ماند ملت افغانستان است». درهمین‌باره، خطیب‌زاده در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا با توجه به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری، آیا ایران طالبان را به رسمیت می‌شناسد، اظهار کرد: آنچه مقام معظم رهبری فرمودند سیاست‌های قطعی جمهوری اسلامی ایران درمورد افغانستان در ۴۰سال گذشته بوده است؛ همواره در کنار مردم افغانستان بودیم و اولویت ما همواره تامین صلح و ثبات و پیشرفت جامعه افغانستان
 بوده است. خطیب‌زاده اضافه کرد: افغانستان همسایه عزیز ماست و در حوزه تمدنی ما قرار دارد و در بیانیه‌ای که من نیز در جلسه سخنگویی وزارت خارجه هفته گذشته قرائت کردم تاکید شده بود که جان و ناموس و مال مردم افغانستان باید ازسوی همه گروه‌ها در این کشور رعایت شود. وی بیان کرد: آنچه ما فکر می‌کنیم برای افغانستان صلح و ثبات دائمی می‌آورد تشکیل یک دولت فراگیر در این کشور است که بازتاب‌دهنده ترکیب قومیتی و جمعیتی افغانستان است.سخنگوی وزارت خارجه درباره تلاش برخی از رسانه‌ها و افراد برای تطهیر طالبان هم گفت: آنچه در بیانیه وزارت امورخارجه آمده و پیش از این قرائت کردم یک نکته بسیار روشنی است. ما به‌دنبال این هستیم که خود مردم افغانستان درباره سرنوشت‌شان تصمیم بگیرند و فکر می‌کنیم هیچ نیرویی بیرون از جغرافیای افغانستان حق ندارد درباره آینده افغانستان تصمیم بگیرد.
مذاکرات وین، مذاکراتی برای رسیدن به یک متن جدید نیست
 سخنگوی وزارت خارجه درباره گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز 
بیان کرد: این گفت‌وگو برای تبریک انتصاب آقای امیرعبداللهیان بود و بورل ابراز علاقه کرد که در اولین فرصت ممکن، ملاقاتی را با آقای امیرعبداللهیان داشته باشد.
 یکی از موضوعاتی که در آن‌ متمرکز بود، مذاکرات وین است. خطیب‌زاده گفت: بورل اشاره داشت که می‌داند تغییر و تحولات دولت در ایران در حال وقوع است و طبیعتا باید اجازه دهند این انتقال دموکراتیک صورت بگیرد و درعین‌حال درخواست داشت که هر چه زودتر این گفت‌وگوها از سر گرفته شود. خطیب‌زاده در ادامه تاریخ قطعی مذاکرات وین را منوط به رایزنی‌ها بین همه طرف‌ها عنوان کرد.اظهارات سخنگوی دستگاه دیپلماسی در شرایطی است که اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی، چندی پیش اعلام کرد که مذاکرات وین به‌زودی از سر گرفته می‌شود. بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا(چنانچه خطیب‌زاده نیز به آن اشاره کرد) و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز اخیرا در گفت‌وگوهای تلفنی با امیرعبداللهیان، خواستار آغاز مذاکرات و بازگشت ایران به مذاکرات شدند. درعین‌حال، خطیب‌زاده در نشست دیروز درباره واکنش ایران به درخواست طرف‌های دیگر به بازگشت تهران به میز مذاکره گفت: آقای امیرعبداللهیان ضمن استقبال از ادامه دیپلماسی تاکید کرد آنچه باید در این مسیر محقق شود، منافع و حقوق حقه مردم ایران است که هم در برجام ذکر شده و هم در گفت‌وگوهای وین به آن اشاره شده است.سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه پرونده هسته‌ای در کجا قرار است پیگیری شود نیز بیان کرد: مذاکرات وین مذاکراتی برای رسیدن به یک متن جدید نیست. مذاکرات وین برای اطمینان از اجرای برجام مطابق نعل‌بالنعل آنچنان که در برجام آمده و مطابق قطعنامه2231 ازسوی آمریکاست. آنچه در وین تا امروز صورت گرفته، اطمینان از این مسیر است که اگر آمریکا به‌تمامی تعهداتش ذیل برجام و قطعنامه2231 به‌صورت راستی‌آزمایی‌شده برگردد، قطعا جمهوری اسلامی ایران موافقت خواهد کرد که آمریکا در اتاق و میز برجام بنشیند و ایران هم اقدامات جبرانی خودش را متوقف خواهد کرد و مطابق برجام تعهدات خود را انجام خواهد داد.
 
دریافت دعوتنامه برای شرکت در نشست سران شانگهای
 خطیب‌زاده در بخش دیگری از این نشست خبری، همچنین در پاسخ به پرسشی درباره سفر امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه به دمشق و اینکه آیا این سفر از پیش تعیین شده بود یا با توجه به غیبت سوریه در اجلاس بغداد و خواست ایران برای حضور دمشق در این اجلاس این سفر به‌منظور دلجویی صورت گرفته است گفت: البته میزبان این اجلاس تهران نبود و بغداد بود و ما پیش از این نیز نظرمان را درمورد حضور سوریه در اجلاس بغداد گفته بودیم و در این مورد، اظهارنظر کرده‌ایم. وی افزود: یکی از اهداف ما همیشه نزدیک کردن همسایه‌ها به یکدیگر بوده و فکر می‌کنیم اجلاس بغداد و همچنین سفر به سوریه در همین راستا بوده و یکی از جاهایی که باید این نزدیکی را ایجاد کنیم، در این مورد است. خطیب‌زاده اضافه کرد: سفر آقای امیرعبداللهیان به عراق و شرکت در اجلاس بغداد و همچنین سفر به سوریه و دیدارشان با مقامات این کشور پیام ویژه خود را درخصوص سیاست‌های منطقه‌ای ایران و تداوم آن در این حوزه دارد. وی گفت: حتما در جریان سفر به دمشق رایزنی‌هایی درباره نشست بغداد انجام شده و مهم‌تر از آن روابط دوجانبه ایران و سوریه و محور مقاومت است که سوریه نقش قابل‌توجهی در آن دارد.

captcha
شماره‌های پیشین