sobhe-no.ir
1245
سه شنبه، ۰۹ شهریور ۱۴۰۰
1
طرح‌های اقتصادی مجلس یازدهم در حال اجرایی‌شدن است

پارلمان، بانی نهضت مسکن‌سازی

مجلس انقلابی از ابتدای آغاز‌به‌کار خود همواره بر در اولویت قرار دادن مشکلات مردم تاکید کرده است. مشکلاتی که در سال‌های گذشته جان مردم را به لب رسانده و روزهای سختی را گذرانده‌اند. اقدامات و طرح‌های گوناگون مجلس یازدهم در حوزه‌های معیشتی و اقتصادی امروز بر کسی پوشیده نیست و اگر این اقدامات نبود شاید اوضاع از این هم بدتر می‌شد.مروری بر طرح‌های ارائه‌شده ازسوی نمایندگان نشان می‌دهد بیشتر این طرح‌ها در حوزه اقتصادی است. طرح‌های «احکام کلی بودجه 1400»، «حمایت معیشتی از مردم»، «جهش تولید و تامین مسکن»، «ساماندهی بازار و صنعت خودرو»، «طرح اخذ مالیات بر خانه‌های خالی»، «اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی» و بسیاری دیگر، ازجمله طرح‌هایی هستند که مجلس یازدهم به‌طورجدی آن‌ها را پیگیری کرد. هرچند بخش‌هایی از این طرح‌ها با انتقاداتی ازسوی برخی کارشناسان اقتصادی مواجه شد اما تمرکز مجلس یازدهم بر موضوعات اقتصادی نشان می‌دهد اقتصاد مساله اول مجلس یازدهم است.

«صبح‌نو» هزینه 15هزار میلیاردی دولت قبل برای احیای دریاچه ارومیه را بررسی کرد

همه برای «هیچ»

فائزه مومنی / احیای دریاچه ارومیه و رسیدگی به حال خراب آن از روز اول در وعده‌های رییس‌جمهور دولت دوازدهم جای گرفت و اولین مصوبه دولت حسن روحانی شد. قرار بود در قالب طرح‌های ستاد احیا ظرف مدت ۱۰سال (از ۱۳۹۴) به تراز اکولوژیک خود برسد اما اکنون حدود یک‌ونیم تا دوسال از برنامه عقب است. این دریاچه از اواسط دهه۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰درصد از مساحت آن خشک شد.‎ دولت وقت در اولین اقدام به‌منظور احیای دریاچه ارومیه مصوبه‌ای را در دستورکار قرار داد و به‌منظور رسیدن به این مهم «ستاد احیای دریاچه ارومیه» با دبیری عیسی کلانتری، حدود یک‌سال به بررسی راهکارهای احیای دریاچه ارومیه اقدام کرد و در ابتدای سال۹۳، با ارائه یک برنامه ۱۹بندی برای نجات دریاچه ارومیه آغاز‌به‌کار کرده است. آن‌ها برای تشخیص این عارضه سه عامل را مطرح کردند؛ مساله آب‌و‌هوا، مساله کشاورزی در منطقه ارومیه و انجام طرح‌های دولتی (مانند سدسازی‌ها) که براساس این علل این برنامه ۱۹بندی ارائه شد که دارای مشکلات بسیاری بود، ازجمله اینکه در بندهای برنامه مواردی مانند انتقال آب، گنجانده شده بود که در حقیقت ادامه مدیریت سازه آب را دنبال می‌کرد، نه درمان آن را؛ سدسازها باز هم چاره را در مدیریت سازه‌ای آبی دیدند. درحالی‌که ۴۰میلیارد مترمکعب آب دریاچه ارومیه خشک شده و این حجم از آب به‌هیچ‌وجه با پروژه‌های انتقال آب حل نمی‌شود.

اصلاح‌طلبان با پراکنده تصویر کردن تیم اقتصادی دولت،‌ در صدد تبدیل خود به اپوزیسیون مصلح هستند

مهندسی افکار عمومی

طبیعی است اگر اصلاح‌طلبان بخواهند برای خروج از انزوا و بازگشت پرمدعا به عرصه، از کاه کوه بسازند و با بزرگنمایی از مسائل، زمین‌گیر کردن دولت سیزدهم را هدف بگیرند. اصلاح‌طلبان در جدیدترین تاکتیک سیاسی خود برای زدن دولت جدید، دست روی تیم اقتصادی گذاشته‌اند و با پراکنده تصویر کردن عناصر این تیم، درصدد القای بی‌تدبیری در پاستور هستند. این تاکتیک جدید، روز گذشته به‌طور هماهنگ در میان جراید اصلاح‌طلبی مشاهده شد.

نماینده مجلس پس از بازدید وزیر اقتصاد خبر داد؛

آزادسازی 4500 تن کالا از گمرک فرودگاه

سرمقاله

گام جدی

خطیب‌زاده در واکنش به لفاظی ضد ایرانی بایدن و بنت، تصریح کرد که ایران درباره امنیت ملی خود با کسی شوخی ندارد

قاطعیت در برابر توهم آمریکایی-صهیونیستی

جواد بخشی / در دیدار اخیر بایدن و بنت، دو طرف به‌طور غیرمستقیم ایران را تهدید به استفاده از روش‌های غیردیپلماتیک کردند. این تهدید سریعا با واکنش دبیر شورایعالی امنیت ملی کشورمان مواجه شد. تهدید دو مقام آمریکایی-صهیونیستی در شرایطی است که واشنگتن در موضع‌گیری‌های گاه‌وبیگاه خود، ایران را به برهم زدن مذاکرات وین و تن ندادن به صلح و ثبات منطقه‌ای متهم می‌کند. روز گذشته، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان در واکنش به گفته‌های اخیر بایدن و بنت، تاکید کرد که ایران درباره امنیت ملی خودش با هیچ طرفی مسامحه ندارد.

گفت‌وگو با بهزاد دانشگر درباره پویش کتابخوانی «تندتر از عقربه‌ها حرکت کن»

نمونه عینی شعار «ما می‌‌توانیم»

بهزاد دانشگر از نویسندگان فعال و پرتلاش است که با آثاری که منتشر کرده مورد توجه مخاطبان و منتقدان ادبی قرار گرفته و آثارش در جشنواره‌های ادبی خوش درخشیده است. «دختران آفتاب»، «بی‌برادر»، «پادشاهان پیاده»، «ادواردو»، «تولد در لس‌آنجلس»، «تولد در توکیو»، «آفتاب در محراب»، «آفتاب دانش»، «آورتین» و بسیاری آثار دیگر از منشورات این نویسنده است. به بهانه پویش کتابخوانی کتاب «تندتر از عقربه‌ها حرکت کن» گفت‌وگویی با او انجام شده که در ادامه آن را می‌خوانید.

شماره‌های پیشین