sobhe-no.ir
1244
دوشنبه، ۰۸ شهریور ۱۴۰۰
9
گزارش «صبح‌نو» از سردرگمی ساختار آموزشی کشور و خانواده دانش‌آموزان را بخوانید

یک بام و دو هوای بازگشایی مدارس

روز شنبه، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که اول آبان‌ماه همه مدارس کشور به‌صورت حضوری بازگشایی خواهند شد. همچنین از اول مهرماه ٣٠ تا ۴٠درصد مدارس که زیر ۱۰۰نفر جمعیت دارند، می‌توانند به‌صورت حضوری در مدارس حاضر شوند. هفته پیش هم رییس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا یک مصوبه مهم برای مسوولان وزارت آموزش‌وپرورش داشت. یکی اینکه، سال تحصیلی جدید مدارس از اول مهرماه است و موضوع مهم دیگر اینکه به‌خاطر شرایط کرونا این بازگشایی غیرحضوری خواهد بود. تصمیمی مهم که خیال ۱۴میلیون دانش‌آموز و خانواده‌های آن‌ها را حداقل برای شروع سال تحصیلی یعنی اول مهرماه راحت کرد. چراکه در این مدت مسوولان آموزش‌وپرورش بارها اعلام کرده بودند که با واکسیناسیون معلمان، به‌سمت بازگشایی حضوری مدارس خواهند رفت. آن‌ها از مدل آموزش مجازی در مدارس رضایت چندانی ندارند، برای همین خواهان بازگشایی مدارس هستند. همین اظهارنظرها موجب ترس و نگرانی بسیاری از خانواده‌ها شد و ماجرا تا جایی پیش رفت که تعدادی از والدین در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که فرزندان‌شان را به‌خاطر جهش ویروس کرونا و احتمال ابتلای دانش‌آموزان به مدرسه نمی‌فرستند.

راه جدید استرالیایی‌ها برای مقابله با تغییرات اقلیمی

بام خانه‌ها را سفید کنید

صبح نو

راه جدید استرالیایی‌ها برای مقابله با تغییرات اقلیمی

بام خانه‌ها را سفید کنید

مساله تغییر اقلیم و گرم شدن هوا مختص به یک کشور و منطقه خاص نیست، بلکه درحال‌حاضر کل دنیا مجبور به تحمل خسارت‌های ناشی از تغییر اقلیم است که البته همین مساله 
به دلیل دخالت‌های بشر در محیط‌زیست
 به وجود آمده است. در شرایط فعلی هم انسان‌ها به‌جای رفع مشکلات اصلی ایجادکننده تغییرات اقلیمی به فکر مقابله یا انطباق با تبعات تغییرات محیط‌زیستی هستند. در جدیدترین این اقدامات خبر می‌رسد که شهرداری سیدنی برای کمک به مقابله با تغییر اقلیم و کاهش گرمای سوزان تابستان، تیره بودن بام خانه‌های نوساز را ممنوع کرد و از ساکنان این شهر خواست در هر باغچه یک درخت بکارند. براساس این طرح، رنگ بام خانه‌های نوساز باید روشن باشد و مساحت محوطه این خانه‌ها باید آنقدر باشد که در حیاط پشتی یک درخت جا بشود.
 این قانون جدید ابتدا در محله حومه‌ای ویلتون در جنوب‌غربی این شهر اجرا می‌شود که خانه‌سازان تعداد زیادی خانه با بام تیره ساخته‌اند. شهر سیدنی معمولا در تابستان دچار موج‌های شدید گرما می‌شود و دمای هوا در این شهر به ۵۰درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. «کارگروه بین‌دولتی تغییر اقلیم» در ماه جاری با انتشار گزارشی هشدار داد که دمای خشکی در استرالیا از سال ۲۰۱۰ تاکنون تا 4/1 درجه سانتی‌گراد افزایش‌یافته است.
عموما شهرها به‌علت وجود ساختمان‌های بتنی و جاده‌های آسفالت که گرما را جذب می‌کند بسیار گرم‌تر از مناطق روستایی می‌شود. روشن‌تر بودن رنگ بنای ساختمان‌ها موجب به حداقل رسیدن جذب گرمای خورشید و بازتابش بیشتر نور می‌شود و دمای داخل ساختمان‌ها را پایین‌تر نگه می‌دارد. راب استوکز، وزیر برنامه‌ریزی و امور فضاهای عمومی ناحیه نیو ساوت ولز گفت: بام‌ تیره گرما را در خود نگه می‌دارد و باعث افزایش درجه حرارت محیط خیابان‌ها و درنتیجه افزایش حرارت در پایتخت می‌شود. استوکز همچنین خاطرنشان کرد: بام‌ تیره منجر به بالا رفتن هزینه برق موردنیاز برای خنک کردن خانه نیز می‌شود.
متیو سانتاموریس، استاد معماری کارآمد دانشگاه نیو ساوت ولز در مصاحبه با سیدنی مورنینگ هرالد گفت: استفاده از «بام خنک» می‌تواند مصرف انرژی ساختمان‌های عایق‌نشده در غرب سیدنی را تا ۵۰درصد کاهش دهد. شورای ناحیه غربی سیدنی نیز از این اقدام استقبال کرد. بری کالورت، رییس این شورا گفت: «اینکه بام را رنگ روشن بزنیم هیچ هزینه اضافه‌ای ندارد اما موجب صرفه‌جویی چشمگیر در هزینه انرژی و کاهش چشمگیرتر دمای مناطق حومه سیدنی می‌شود.سیدنی اولین شهری نیست که برای کاهش دما از راهبرد 
«بام‌های خنک» استفاده می‌کند. در سال۲۰۱۷ بام بیش از سه‌هزارخانه را در شهر احمدآباد در غرب هند با گچ سفید و پوشش مخصوص بازتابنده نور پوشاندند. دمای هوا در این شهر گاهی به ۵۰درجه سانتی‌گراد می‌رسد. در نیویورک نیز برای کاهش دمای داخلی ساختمان‌ها، مساحتی معادل ۹میلیون و ۲۰۰هزار مترمربع از بام خانه‌ها را سفید رنگ زده‌اند اما اجرای این طرح در سیدنی با انتقادات متخصصانی هم روبه‌رو شده است. استفن مک‌ماهون، رییس شعبه نیو ساوت ولزِ موسسه توسعه شهری استرالیا، سیاست بام‌های خنک را «خام و ناکارآمد» توصیف کرد. به گزارش ایندیپندنت، وی معتقد است که با اجرای این طرح محله‌های تازه‌ساز اسیر کاغذبازی‌ اجباری و نامطلوب می‌شوند و کارایی دمایی ساختمان‌ها هم چندان بهبود پیدا نمی‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین