sobhe-no.ir
1244
دوشنبه، ۰۸ شهریور ۱۴۰۰
1
محبوبیت بایدن پس از حملات نظامی در فرودگاه کابل کاهش محسوسی یافت چرا دموکرات‌ها در قبال عملکرد بایدن سکوت کرده‌اند؟

بایدن در برزخ

خروج پرحاشیه، هزینه‌ساز و جنجالی اشغالگران آمریکایی از افغانستان، به نماد شکست دولت بایدن تبدیل شده است. اگرچه رییس‌جمهور آمریکا مدعی است وی به‌اندازه کافی در حوزه سیاست خارجی تبحر داشته و خروج فوری از افغانستان بهترین تصمیم ممکن ازسوی وی تلقی می‌شود اما این استدلال ازسوی طرفداران بایدن در انتخابات2020 و حتی برخی هم‌حزبی‌های وی پذیرفته نشده است! همین مساله، بایدن را نسبت‌به آثار و تبعات تحولات افغانستان و انعکاس آن بر نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره (2022) و انتخابات ریاست‌جمهوری سال2024 نگران کرده است. به عبارت بهتر، بایدن نگران است که تحولات خونین اخیر در افغانستان و کشته و زخمی‌شدن ده‌ها نظامی اشغالگر آمریکایی در فرودگاه کابل، به پاشنه آشیل وی و همراهانش در کاخ سفید تبدیل شود.

طرح جهش تولید مسکن که ازسوی مجلس یازدهم آماده شده با تایید شورای نگهبان به‌زودی اجرایی می‌شود

خانه ملت در پی خانه‌دار شدن مردم

ماجرای خانه‌دار شدن در کشور ما همیشه با فراز و فرودهای بسیاری مواجه بوده است اما در هشت سال گذشته و دوره فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم با سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های عباس آخوندی، وزیر مستعفی راه‌وشهرسازی کار به جایی رسید که حالا خانه‌دار شدن در شهری مانند تهران برای بسیاری از مردم تبدیل به رویایی دست نیافتنی شده است. براساس جدیدترین آمار منتشرشده، قیمت میانگین هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران به 30میلیون و 970هزار تومان رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته حدود 34درصد افزایش نشان می‌دهد. اما با وجود همه کم‌کاری‌های سال‌های گذشته مجلس دهم طرح جهش تولید مسکن را آماده کرد که بعد از رفع برخی از اشکالات ازسوی شورای نگهبان هم مورد تایید قرار گرفت تا شاید موجب امیدواری مردم در راه خانه‌دار شدن شود.

سرمقاله

پایان پیش از موعد؟

دولت مردمی در نگاه رهبری چه مؤلفه هايی دارد؟

احیای اعتماد اجتماعی

حاکمیت غیر مردمی دولت تدبیر و امید، باعث ریزش اعتماد عمومی و خارج شدن ریل حکومت‌داری از عقلانیت شد. همین دو آسیب بزرگ، رهبر انقلاب را بر آن داشت در اولین دیدارشان با اعضای هیات دولت جدید، ایشان را به در پیش گرفتن چند موضوع مهم توصیه کنند؛ عقلانیت، انقلابی‌گری و احیای اعتماد عمومی.

اجلاس بغداد اولین گام دولت سیزدهم برای توسعه روابط ایران با کشورهای منطقه بود

چرخش به سوی منطقه

احيا و توسعه روابط ايران با كشورهاي منطقه و همجوار شتاب بیشتری نسبت‌به گذشته گرفته است. وزیر خارجه کشورمان در نخستین سفر خارجی خود در اجلاس بغداد حضور یافت و پس از آن، راهی دمشق شد تا بر این موضوع تاکید کند که غرب آسیا نیاز به سازوکار جدید بر محور امنیت و روابط اقتصادی مشترک دارد. روابطی که امارات آن را دریافته است و «شیخ محمد بن‌راشد آل‌مکتوم» نخست‌وزیر امارات و حاکم دبی در پیامی در توییتر، به دیدار خود با حسین امیرعبداللهیان اشاره و بر تقویت و توسعه روابط براساس منافع ملت‌ها تاکید کرد. با خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان می‌توان گفت که بسیاری از کشورها متوجه تغییرات در غرب آسیا شده‌اند و با برگزاری نشست‌های چندجانبه می‌خواهند به‌نوعی، میان کشورهای منطقه تفاهم ایجاد کنند؛ نشست‌هایی که نمونه آن را روزهای گذشته در عراق و تحت عنوان «اجلاس بغداد» دیدیم؛ اجلاسی که نشان می‌دهد کشورهای منطقه به‌سمت «همکاری جمعی» گام برمی‌دارند؛ البته نباید نقش محوری ایران را در این بین نادیده گرفت چون نقش سازنده‌ای در تحولات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود دارد، ازاین‌روست که تهران در حال تقویت گسترش همکاری‌های منطقه‌ای خود است.

شماره‌های پیشین