sobhe-no.ir
1243
یکشنبه، ۰۷ شهریور ۱۴۰۰
10
شهرهای قرمز کشور کاهش یافت

۶۱۴ فوتی جدید کرونا در یک شبانه‌روز

گزارش «صبح‌نو» درباره شایعه مطرح‌شده پیرامون کیفیت واکسن چینی را بخوانید

سینوفارم در سبد واکسیناسیون ایران می‌ماند

کرونا که در دوسال اخیر عالمگیر شده است کشورهای بسیاری را درگیر خود کرده و همه به‌دنبال دارو و درمان آن بوده‌اند. اما ساخت واکسن هم از همان ماه‌های نخست شیوع کرونا در دستورکار قرار گرفت و حالا واکسن‌های مختلفی در برخی کشورهای جهان مورد استفاده عمومی قرار گرفته‌اند. یکی از انواع واکسن‌هایی که تولید شده و در شمارگان بالا هم مورد استفاده قرار گرفته واکسن چینی سینوفارم است. کشور چین توانسته است با همین واکسن جمعیت حدود یک‌ونیم میلیارد نفری خود را در برابر کرونا تا حدودی ایمن کند. این واکسن در دو، سه‌ماه اخیر وارد ایران هم شده است و میلیون‌ها دوز از آن مورد استفاده قرار گرفته اما در چند روز اخیر شایعاتی مطرح شده که سینوفارم استفاده‌شده در ایران سینوفارم ساخت شهر ووهان بوده است، نه پکن. تفاوت این دو هم آنجاست که گفته شده سینوفارم پکن مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته است اما سینوفارم ووهان نه. حالا این مساله موجب نگرانی بسیاری از ایرانیان شده است. از سوی دیگر، سازمان غذا و دارو و دیگر مسوولان درمانی کشور به‌طور جدی ماجرای استفاده از واکسن غیراستاندارد را رد می‌کنند.

فوت 2 دریافت‌کننده واکسن مدرنا در ژاپن

صبح نو

شهرهای قرمز کشور کاهش یافت

۶۱۴ فوتی جدید کرونا در یک شبانه‌روز

وزارت بهداشت و درمان که به روال هر روز آمار جان‌باختگان و مبتلایان به کرونا را اعلام می‌کند روز گذشته آمار فوتی‌های کرونا در فاصله ظهر روز جمعه تا ظهر روز شنبه 6شهریور را 614نفر اعلام کرد. بر این اساس، آمار جان‌باختگان کرونا به 105هزار و 901نفر رسید. همچنین در مدت یادشده، 26هزار و 34بیمار جدید هم شناسایی شدند تا مجموع بیماران کرونایی کشور به چهارمیلیون و 895هزار و 448نفر برسد. آنطور که وزارت بهداشت و درمان گزارش داده است چهارهزار و دونفر از بیماران تازه شناسایی‌شده در مراکز درمانی کشور بستری شدند. ضمن اینکه هفت‌هزار و 845نفر از بیماران هم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه کرونا تحت مراقبت هستند. وزارت بهداشت و درمان همچنین اعلام کرده است که در شرایط فعلی ۳۰۶شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۰شهر در وضعیت نارنجی و ۳۲شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
این وزارتخانه درباره آمار واکسیناسیون انجام‌شده در کشور هم اعلام کرده است که تا ظهر دیروز ۱۸میلیون و ۴۵هزار و ۸۸نفر دوز اول واکسن کرونا و هفت‌میلیون و ۵۶۳هزار و ۴۱۴نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۲۵میلیون و ۶۰۸هزار و ۵۰۲دوز رسید. افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتما در سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند.
 
واکسن برای مادران باردار
 رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت هم روز گذشته ضمن ارائه توضیحاتی درباره واکسیناسیون مادران باردار علیه کرونا، گفت: فعلا واکسن سینوفارم واکسنی است که تزریق آن به مادران باردار توصیه می‌شود. دکتر نسرین چنگیزی درباره واکسیناسیون مادران باردار علیه کرونا، گفت: در گروه‌های مادران باردار بالای ۳۵سال که تقریبا به همه آن‌ها واکسیناسیون سینوفارم توصیه می‌شود و همچنین به مادران زیر ۳۵سال، مادرانی که مشکلات بیماری مانند دیابت، قلبی، سابقه فشارخونی که در بارداری ادامه دارد، مادرانی که مشکلات کلیوی مزمن دارند، سیروز دارند، کم‌خونی داسی‌شکل و... دارند. وی افزود: حال ممکن است در لیستی که اعلام‌شده، بیماری خاصی از مادر باردار وجود نداشته باشد. در این زمینه مستندات باید به مراکز و پایگاه‌های بهداشتی ارائه شود و بررسی‌های لازم انجام و در صورت لزوم، واکسیناسیون برای‌شان انجام می‌شود.
چنگیزی درباره نحوه فراخوان مادران بارداری که در حوزه بهداشت پرونده دارند، گفت: این مادران براساس اسامی و اولویت‌هایی که هست فراخوان شده و با معرفی‌نامه برای واکسیناسیون می‌روند. درعین‌حال خواهش ما از مادرانی که در بخش خصوصی مراقبت می‌شوند و در حوزه بهداشت پرونده ندارند، این است که حتما برای یکبار مراقبت، به پایگاه بهداشتی نزدیک خانه رفته و در آن زمان براساس مستندات، درصورتی‌که جزو اولویت‌های حال‌حاضر واکسیناسیون باشند، معرفی‌نامه به آن‌ها داده می‌شود و اگر جزو اولویت‌های حال‌حاضر نباشند، وقتی ثبت‌نام کردند و اسم‌شان در سامانه وجود دارد، به‌مرور فراخوان می‌شوند. وی تاکید کرد: افرادی که نمی‌دانند پایگاه بهداشتی نزدیک خانه‌شان کجاست، با شماره ۴۰۳۰ و کد داخلی۴ تماس بگیرند و با مشاوران مادران صحبت کنند. محل زندگی‌شان را اعلام کنند و حتما همکاران ما با آن‌ها تماس گرفته و پایگاه نزدیک محل زندگی‌شان را به آن‌ها معرفی می‌کنند.

captcha
شماره‌های پیشین