sobhe-no.ir
1242
شنبه، ۰۶ شهریور ۱۴۰۰
2
امیرعبداللهیان با رأی بالای مجلس و استقبال ظریف وزارت خارجه را تحویل گرفت

عصر جدید در «سی تیر»

امیرعبداللهیان از روز پنج‌شنبه فعالیت خود به‌عنوان وزیر امورخارجه دولت سیزدهم را رسما با استقبال از شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در محل وزارت امورخارجه آغاز کرد. دوران پساظریف چگونه خواهد بود و وزارت امورخارجه در عصر امیرعبداللهیان به کدام سو خواهد رفت؟

گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان با بورل؛

مذاکره‌ای که نتایج عملی داشته باشد برای ایران قابل قبول است

صبح نو

امیرعبداللهیان با رأی بالای مجلس و استقبال ظریف وزارت خارجه را تحویل گرفت

عصر جدید در «سی تیر»

امیرعبداللهیان از روز پنج‌شنبه فعالیت خود به‌عنوان وزیر امورخارجه دولت سیزدهم را رسما با استقبال از شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در محل وزارت امورخارجه آغاز کرد. دوران پساظریف چگونه خواهد بود و وزارت امورخارجه در عصر امیرعبداللهیان به کدام سو خواهد رفت؟

حسین امیرعبداللهیان عصر روز چهارشنبه، سوم شهریورماه، با کسب 270رأی موافق نمایندگان مجلس یازدهم، به‌عنوان وزیر خارجه دولت سیزدهم انتخاب شد. امیرعبداللهیان متولد سال1343 شهرستان دامغان و دانش‌آموخته کارشناسی روابط دیپلماتیک از دانشکده وزارت امورخارجه، کارشناسی‌ارشد روابط بین‌الملل از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و دکتری تخصصی روابط بین‌الملل از دانشگاه تهران است که از سوابق متعدد اجرایی و میدانی در حوزه دیپلماسی برخوردار است. دستیار ویژه رییس مجلس و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی، معاون عربی‌آفریقای وزارت امورخارجه، مدیرکل خلیج‌فارس و خاورمیانه وزارت امورخارجه، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بحرین، رییس ستاد ویژه عراق در وزارت امورخارجه، معاون مدیرکل خلیج‌فارس وزارت امورخارجه، عضو کمیته سیاسی-امنیتی مذاکرات هسته‌ای ایران با تروئیکای اروپایی، عضو کمیته مذاکرات ایران و عراق و آمریکا در موضوع عراق ازجمله مسوولیت‌های مهم اجرایی وی در حوزه سیاست خارجی و دیپلماسی است. امیرعبداللهیان همچنین علاوه‌بر تدریس اصول دیپلماسی و سیاست خارجی در دانشگاه، تالیفات و مقالات متعدد علمی و پژوهشی در این حوزه دارد.انتخاب امیرعبداللهیان به‌عنوان وزیر امورخارجه دولت سیزدهم، با استقبال وزیر پیشین امورخارجه مواجه شد. محمدجواد ظریف در روز رأی اعتماد مجلس به امیرعبداللهیان، در مطلبی در یکی از صفحات خود نوشت: «رأی اعتماد قاطع نمایندگان‌ محترم مجلس شورای اسلامی به برادر و همکار عزیزم آقای دکتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران را به این دیپلمات خوش‌نام، همکارانم در وزارت امورخارجه و مردم خوب ایران تبریک عرض می‌کنم. امیدوارم ایشان که شخصیتی متین و محبوب به‌ویژه در میان همکاران در وزارت امورخارجه هستند، در انجام وظایف خطیر خود از پشتیبانی همه مردم و همه گروه‌ها بهره‌مند باشند». استقبال ظریف از خلف خود، در روز بدرقه از وزارت خارجه ازسوی امیرعبداللهیان نیز در نوع خود جالب بود؛ این استقبال به‌حدی بود که ظریف بدون درنظرگرفتن پروتکل‌های بهداشتی مربوط به کرونا، به دیده‌بوسی با امیرعبداللهیان پرداخت.اما  رویکرد وزارت امورخارجه در دوران امیرعبداللهیان چگونه خواهد بود؟

 گردش از غرب به کشورهای همسایه
 عمده مسوولیت‌های امیرعبداللهیان در وزارت خارجه مربوط و معطوف به حوزه غرب آسیا و شمال آفریقا
 بوده است و همین امر نشان می‌دهد که با حضور وی در رأس وزارت امورخارجه می‌توانیم شاهد تغییر نگرش این وزارتخانه در قبال روابط بین‌الملل باشیم؛ به این معنا که اگر تا پیش از این، نگاه‌ها بیشتر رو به‌سوی غرب بود، زین پس باید شاهد چرخش به کشورهای منطقه برای افزایش صلح و ثبات منطقه‌ای باشیم؛ امری که کنفرانس بغداد و حضور امیرعبداللهیان در آن، می‌تواند نقطه آغازین آن باشد. امیرعبداللهیان در برنامه‌ای هم که به مجلس برای بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی ارسال کرده بود، مسائلی همچون تقویت تبادلات و مراودات با همسایگان، پیگیری دیپلماسی اقتصادی و تقویت جبهه مقاومت را در رأس اولویت‌های خود
 قرار داده بود. تعیین تکلیف پرونده برجام نیز از دیگر مواردی بود که امیرعبداللهیان در برنامه ارسالی خود به مجلس گنجانده بود. رویکرد منطقه‌گرای امیرعبداللهیان و روابط حسنه او با سران کشورهای عضو جبهه مقاومت، باعث شد که رژیم‌صهیونیستی از معرفی او به‌عنوان وزیر خارجه دولت سیزدهم نگران شود. درباره این نگرانی، عباس گلرو، رییس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی مجلس چندی پیش در صحن علنی مجلس در موافقت با امیرعبداللهیان گفته بود: «در چند روزی که امیرعبداللهیان به‌عنوان وزیر پیشنهادی امورخارجه معرفی‌شده است، رسانه‌های ضدانقلاب و صهیونیستی از این انتخاب نگرانی دارند. البته کشورهای منطقه، همسایگان و محور مقاومت استقبال ویژه‌ای از انتخاب امیرعبداللهیان به‌عنوان گزینه پیشنهادی وزارت امورخارجه کردند». نیک پیداست که با حضور امیرعبداللهیان در وزارت امورخارجه، دوقطبی برساخته و جعلی «میدان-دیپلماسی» پایان خواهد پذیرفت و وزیر امورخارجه از ظرفیت هم میدان و هم دیپلماسی برای دفاع از منافع ملی بهره خواهد برد.
 
چراغ سبز کشورهای متحد به انتخاب امیرعبداللهیان
 من‌حیث‌المجموع به نظر می‌رسد تعامل بیشتر با همسایگان به‌خصوص در حوزه دیپلماسی اقتصادی و تعامل بیشتر با کشورهای شرق مثل چین و روسیه -که به‌عنوان اولویت‌های سیاست خارجی دولت سیزدهم اعلام‌ شده- ماموریت اصلی امیرعبداللهیان طی چهارسال آینده باشد. در ترتیب پیام‌های تبریک کشورها به مناسبت آغازبه‌کار امیرعبداللهیان در وزارت خارجه هم می‌توان تقدم کشورهای دوست و متحد ایران در منطقه و جهان را مشاهده کرد؛ برای نمونه، سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه در پیامی خطاب به همتای ایرانی خود، نوشت: «می‌دانم که شما طرفدار پیگیر تحکیم همکاری چندبعدی روسیه و ایران هستید. طی حضور جنابعالی هم در مقام معاون وزیر خارجه و هم در سمت دستیار ویژه رییس مجلس و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی به این امر همه گونه مساعدت می‌نمودید». همچنین «وانگ‌ای»، وزیر امورخارجه چین نیز در تماس تلفنی با امیرعبداللهیان، آمادگی خود برای تشریک‌مساعی با امیرعبداللهیان برای هماهنگی، همکاری و بسط و توسعه بیش‌ازپیش روابط مشارکت جامع راهبردی دو کشور را اعلام کرد. «زینه عکر»، معاون نخست‌وزیر و سرپرست وزارت امورخارجه لبنان نیز در تماس تلفنی با امیرعبداللهیان، او را از ذخایر دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران دانست و با اشاره به عمق روابط دو کشور، علاقه‌مندی لبنان در زمینه گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد. همزمان «بدرالبوسعیدی»، وزیر امورخارجه عمان نیز در تماس تلفنی اظهار امیدواری کرد که در دوره جدید، شاهد افزایش همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف باشیم. همچنین فواد حسین وزیر امور خارجه عراق روز گذشته در گفتگوی تلفنی با امیرعبداللهیان ضمن تبریک انتخاب وی بعنوان وزیر امور خارجه ایران، تصریح کرد: سیاست حسن همسایگی ایران ستودنی است و عراق خواستار گسترش هرچه بیشتر روابط دوجانبه است. در مقابل، امیرعبداللهیان نیز خطاب به همتای عراقی خود تاکید کرد: ایران برای گسترش هرچه بیشتر روابط دوجانبه، آمادگی دارد و خواستار عملیاتی شدن توافقات انجام شده در دوره جدید هستیم. سوریه به عنوان دیگر عضو جبهه مقاومت نیز از انتصاب امیرعبداللهیان به عنوان وزیر امور خارجه ایران ابراز خوشحالی کرد. در همین باره، فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه طی پیامی تاکید کرد: تصدی این سمت همه کسانی که با تجربه دکتر امیر عبداللهیان در امور بین المللی و امور منطقه آشنا هستند را خوشحال کرد.
در ادامه و در گفت‌وگو با عباس مقتدایی، نایب‌رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، به رویکرد وزارت امورخارجه در دوره امیرعبداللهیان پرداختیم.
 
مقتدایی: امنیت منطقه به دست خود کشورهای منطقه تامین خواهد شد
 عباس مقتدایی، نایب‌رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به پیامدهای انتخاب حسین امیرعبداللهیان به‌عنوان وزیر امورخارجه در دولت سیزدهم اظهار کرد: انتخاب آقای امیرعبداللهیان در هفته‌ها و ماه‌های آینده نشان خواهد داد که اتکای به درون و حفظ استقلال همه‌جانبه ایران به‌عنوان یکی از محورهای اساسی نظام در ارتباط با سایر کشورها به‌خصوص ارتباطات گسترده‌تر با کشورهای همسایه، در دستورکار جدی‌تر وزارت امورخارجه قرار خواهد گرفت. وی افزود: به‌عنوان یکی از کشورهای اصلی منطقه غرب آسیا تلاش خواهیم کرد که امنیت منطقه، به دست خود کشورهای منطقه تامین شود و جمهوری اسلامی ایران مبانی خود در ارتباط با کشورهای دیگر به‌ویژه آن کشورهایی را که دنبال نفی نظام سلطه هستند به‌عنوان یک قاعده اساسی پیگیری خواهد کرد و دراین‌باره کشورهای محور مقاومت تقویت خواهند شد. مقتدایی اضافه کرد: آقای امیرعبداللهیان به‌عنوان یک دیپلمات قدیمی و فعال در عرصه‌های مختلف وزارت امورخارجه و فعال در قوه مقننه، اکنون از تجربه و پختگی لازم برای هدایت روند دیپلماسی ایران برخوردار است و ما می‌توانیم در حوزه دیپلماسی اقتصادی، تعامل‌های گسترده‌تر و عمیق‌تری با همه کشورهای جهان به‌ویژه کشورهایی که دوستی آن‌ها برای ما ثابت شده، داشته باشیم. مقتدایی با اشاره به نوع رفتار امیرعبداللهیان به غرب و مساله برجام نیز تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر سر عهد و پیمان‌های خود هست اما اینطور نیست که اگر غربی‌ها نقض پیمان کردند، ما بر تداوم فعالیت‌های خود اصرار داشته باشیم. ما این پیام را به کشورهای غربی داده‌ایم که آخرین فرصت‌هایی را که از دست داده‌اند می‌توانند در تامین منافع ایران و عمل به تعهدات خود، مجددا مورد بهره‌برداری قرار بدهند اما یک نکته واضح و روشن است و آن اینکه ایران اهل باج دادن به کشورهای غربی نیست.

captcha
شماره‌های پیشین